Szukaj

Łopian większy (Arctium lappa)

Łopian to roślina pochodząca z regionów o umiarkowanym klimacie, w Azji oraz w Europie. Jest to roślina dwuletnia, która została naturalizowana w Ameryce. Bardzo powszechnie jest uprawiana w Europie Wschodniej.

Łopian większy (Arctium lappa) źródło: Wikipedia

Dawni zielarze chińscy i hinduscy używali łopianu do leczenia infekcji oddechowych, ropni oraz bólów stawowych. Od czasów średniowiecznych, stosuje się łopian do leczenia dny moczanowej, nowotworów, problemów skórnych, chorób przenoszonych drogą płciową, a także zaburzeń pracy nerek oraz pęcherza. Indianie północnoamerykańscy używali łopianu do stymulowania skurczów macicy w trakcie ciężkiego porodu.

Pod nazwą Ngau Pong w Chinach, oraz gobo w Japonii, świeży korzeń łopianu jest spożywany jako warzywo. W Chinach, w Indiach i w Ameryce Północnej (wśród rdzennych mieszkańców Ameryki), łopian często był używany jako roślina lecznicza na wszystkie rodzaje bólów: problemy skórne, infekcje dróg oddechowych, bóle stawowe, nowotwory rakowe, itp.

W XX wieku, łopian znów stał się popularny ze względu na swoją obecność w dwóch popularnych produktach przeznaczonych do zwalczania raka: formuła Hoxey (Stany Zjednoczone) i ESSIAC (Kanada). Jednakże, komisja ekspertów mająca ocenić skuteczność terapeutyczną łopianu stwierdziła, że dane naukowe nie są wystarczające, aby zarekomendować stosowanie tej rośliny w celach leczniczych.

Służy do ...

  • leczenie trądziku;
  • leczenie egzemy;
  • leczenie łuszczycy oraz innych chorób skóry;
  • leczenie cukrzycy;
  • leczenie problemów ze stawami;
  • leczenie zatruć;
  • leczenie raka.

Dostępność: ekstrakty, maści, suszony.


Ostrzeżenie: należy unikać wielkich ilości tej rośliny w okresie ciąży, przede wszystkim na samym początku, ponieważ przyspisuje mu się działanie pobudzające skurcze macicy.


Przeciwwskazania:
niektóre osoby (rzadko, ale jednak) są uczulone na rodzinę złożonych (sałata, karczoch, endywia, słonecznik, na przykład), której łopian jest częścią. Do dnia dzisiejszego odnotowano tylko jeden przypadek szoku anafilaktycznego, związanego ze spożyciem korzenia łopiamu jako warzywa. Zauważmy jednocześnie, że Chińczycy i Japończycy jedzą go od zawsze. Poza alergiami więc, konsumpcja łopianu jest uważana za niezagrażajacą człowiekowi.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
teoretycznie, efekty działania łopianu mogą dodać się do efektów działania roślin i suplementów, które mają działanie hipoglikemizujące i przeciwpłytkowe.


Interakcje z lekarstwami:
teoretycznie, efekty działania łopianu mogą dodać się do efektów działania roślin i suplementów, które mają działanie hipoglikemizujące i przeciwpłytkowe.

Komentarze do: Łopian większy (Arctium lappa)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz