Szukaj

Kava (Pieprz metystynowy, Piper methysticum)

Kava jest krzewem z rodziny pieprzu. Oryginalnie, pochodzi z wysp Pacyfiku (Polinezja, Mikronezja, Hawaje, Melanezja), gdzie populacje autochtońskie uprawiają go już od bardzo dawna, z powodu niezwykłych właściwości jego korzeni. W rzeczywistości, robią z niego napój poprawiający nastrój i predysponujący do socjalizowania się.

Kava (Pieprz metystynowy, Piper methysticum) źródło: wikipedia

Zielarze niemieccy używają korzeni pieprzu metystynowego od XIX wieku, a w roku 1990, został on w tym kraju zatwierdzony do leczenia niepokoju oraz pobudzenia nerwowego. Wiele badań przeprowadzonych od tamtej pory potwierdziło skuteczność takiego użycia tej rośliny.


Zakazanie spożywania kavy W następstwie kilku przypadków łączących pieprz metystynowy z ciężkimi problemami wątroby, niektóre kraje zakazały sprzedaży wszystkich produktów zawierających tę roślinę: Australia, Francja, Niemcy, Kanada, Singapur, Szwajcaria oraz Wielka Brytania. Jednakże, specjaliści uważają, że kava nie jest produktem niebezpiecznym, a przyczyny przywołanych przypadków nie zostały dobrze wyjaśnione.


Służy do ...

  •  uśmierzanie niepokoju, pobudzenia, stresu, bezsenności, która wynika ze stresu;
  •  leczenie infekcji grzybami.

Dostępność:
można dostać produkty zawierające od 30% do 70% substancji aktywnych korzeni (kavalaktony albo kavapirony).


Ostrzeżenie:
nie zażywać kavy w przypadku dolegliwości wątrobowych albo zażywania leków mogących mieć efekt toksyczny dla wątroby. Jeśli objawy, które wymagają zażywania kavy, utrzymują się ponad miesiąc, należy skonsultować się ze specjalistą. Natychmiast przerwać leczenie, jeśli pojawiają się objawy żółtaczki: brunatny mocz, żółtawe oczy i skóra.


Przeciwwskazania: dolegliwości wątroby, choroba Parkinsona, ciąża i karmienie piersią, alkoholizm. Należy unikać zażywania pieprzu metystynowego, jeśli prowadzimy samochód albo pracujemy przy maszynach.


Działanie niepożądane:
nawet jeśli dane nie są zbyt jasne, doniesienia, że kava może powodować ciężkie problemy wątrobowe, zachęcają do ostrożności. Rzadko, występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe albo lekkie alergie skórne.


Nadmierne spożywanie kawy, przez dłuższy okres czasu, powoduje powstawanie zapalenia skóry, nazywanego kavaizmem. Kavaizm objawia się łuszczeniem się skóry, przede wszystkim na rękach, podeszwach stóp, przedramionach, plecach i łydkach. Objawy te są odwracalne, jeśli konsumpcja kavy zostanie przerwana albo zmniejszona.


Interakcje z innymi roślinami albo suplementami: działanie kavy może dodać się do działania innych roślin i suplementów uspokajających.


Interakcje z lekarstwami:
działanie kavy może dodać się do efektów leków oddziaływujących na centralny system nerwowy (benzodiazepiny, na przykład). Kava może zwiększyć niektóre skutki uboczne pewnych leków antypsychotycznych. Kava może zmiejszyć skuteczność leku levodopa, stosowanego w leczeniu choroby Parkinsona.

Komentarze do: Kava (Pieprz metystynowy, Piper methysticum)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz