Szukaj

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis)

Wielka zapachowa roślina wieloletnia, pochodząca z chłodnych i wilgotnych górskich regionów Chin, Korei oraz Japoni. Zbiera się generalnie korzenie, które mają 3 lata. W Chinach, w Korei oraz Japonii dzięgiel chiński jest używany jako przyprawa, środek tonizujący oraz lekarstwo od ponad 1000 lat.

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis) źródło: Wikipedia

Na Zachodzie, poznaliśmy go dzięki Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, która stosuje dzięgiel chiński przede wszystkim w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi. Jego nazwa chińska to Dong Quai, pisana czasami Dang Gui.


Służy do ...

  • uśmierzania objawów menopauzy;
  • w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (połączony z innymi roślinami) do łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, do łagodzenia objawów menstruacji, tak samo jak i do łagodzenia objawów menopauzy;
  • do łagodzenia skurczów jelitowych oraz macicy;
  • poprawia funkcje oddechowe oraz układu krążenia.


Dostępność
: stosuje się korzenie dzięgla chińskiego, dostępny jest w kapsułkach albo jako napar. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej dzięgiel chiński prawie nigdy nie jest używany sam. Niektóre klasyczne preparaty, które zawierają dzięgiel chiński, są oferowane w wolnej sprzedaży w sklepach chińskich oraz w sklepach z produktami naturalnymi.

Jednakże, inne dostępne są jedynie lekarzom praktykującym Tradycyjną Medycynę Chińską, nie dlatego, iż ich użycie jest niebezpieczne, ale dlatego, iż ich skuteczność często zależy od diagnozy, którą może postawić jedynie dobrze przygotowany lekarz praktykujący.


Ostrzeżenie:  roślina może mieć działanie podobne do działania estrogenów, czyli hormonów ludzkich. Zaleca się więc ostrożność w przypadku kobiet cierpiących na nowotwór hormonozależny, albo w przypadku kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka.
 

Przeciwwskazania:
ze względu na brak kompletnych danych toksykologicznych, roślina ta jest odradzana kobietom ciężarnym, kobietom karmiącym piersią, osobom dotkniętym ciężkimi chorobami wątroby i nerek, dzieciom.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej stosuje się arcydzięgiel w celu ułatwienia porodu. Jednakże, roślina ta jest odradzana w przypadku krwotoków miesiączkowych na tle infekcji, zatrzymania łożyska po porodzie, tak samo jak w pierwszym trymestrze ciąży.
 

Działanie niepożądane: rzadko, problemy żołądkowo-jelitowe. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej te niedogodności są generalnie zwalczane poprzez zażywanie imbiru, cynamonu i innych roślin o gorzkim smaku.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
dzięgiel chiński może zwiększać efekt działania roślin o właściwościach antykoagulacyjnych.


Interakcje z lekarstwami: dzięgiel chiński może zwiększać efekt działania lekarstw antykoagulacyjnych (na przykład, Kumadyna).
 

Uwaga: roślina ta zawiera również substancje, które mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Dłuższe przebywanie na słońcu jest więc odradzane, jeśli zażywamy dzięgiel chiński.

Komentarze do: Dzięgiel chiński (Angelica sinensis)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz