Szukaj

Damiana (Turnera diffusa)

Damiana jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Ameryki Centralnej. Jeszcze przed przybyciem Europejczyków, Majowie używali liści damiany - którą nazywali mizibcoc – do leczenia zawrotów głowy, otępienia oraz utraty równowagi.

Damiana (Turnera diffusa) źródło: wikipedia


Od 1888 roku, damiana figurowała w amerykańskim National Formulary jako afrodyzjak. Na początku XX wieku, damiana została zintegrowana, z tego samego tytułu, z farmakopeą europejską. Dodatkowo, w Europie oraz w Ameryce Północnej, damiana jest rozważana jako czynnik aromatyzujący, w związku z tym, odnajdujemy ją, w niewielkich ilościach, w różnych preparatach żywnościowych.


Autochtoni z Meksyku wyciągali z niej napój-afrodyzjak i przypisywali jej również wartości lecznicze w terapii zaburzeń menstruacyjnych, przede wszystkim u młodych dziewcząt.


W naszych czasach, damiana wchodzi w skład licznych produktów w wolnej sprzedaży, przeznaczonych do poprawiania wydolności seksualnej, ale badania nie pozwoliły jeszcze odkryć w roślinie związków, którym można przypisać by takie działanie.


Roślinne afrodyzjaki: rośliny oraz suplementy, przeznaczone do stymulowania popędu seksualnego, były zawsze popularne, ale dane naukowe nie pozwalają potwierdzić ich skuteczności. Tym bardziej, że preparaty oferowane na rynku zawierają trzy, cztery, a czasami nawet aż do tuzina różnych składników, co sprawia, iż trudno jest je przebadać dokładnie.

Służy do ...
  •  leczenie dysfunkcji seksualnych;
  •  wzmacnianie organizmu.

Dostępność: damiana jest sprzedawana w postaci suszonej (w kapsułkach) albo w ekstrakcie płynnym. Można dostać również liście oraz łodygi w sklepach zielarskich. Niektóre produkty mieszają damianę z różnymi innymi składnikami (rośliny, witaminy, minerały).


Ostrzeżenie:
niektóre składniki damiany mogą mieć działanie toksyczne w dużych dawkach.


Przeciwwskazania:
ponieważ roślina jest znana z tego, iż sprzyja wywoływaniu menstruacji, kobiety ciężarne powinny jej unikać. Stwierdzono również, że damiana może stymulować receptory hormonalne, a więc jest niewskazana w przypadku raka piersi.


Działanie niepożądane:
nieznane, przy zalecanych dawkach. Przy dużych dawkach, zaobserwowano przypadki konwulsji oraz objawów podobnych do tych, które są kojarzone ze wścieklizną, z tężcem albo z zatruciem strychniną, u osób, które przyjęły około 200 g wyciągu z damiany.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
teoretycznie, działanie tej rośliny może dodać się do działania innych roślin oraz suplementów, które obniżają poziom glikemii (włókna pokarmowe, żeń szeń, truskawiec lekarski, opuncja, na przykład).


Interakcje z lekarstwami:
teoretycznie działanie tej rośliny może dodać się do działania tych lekarstw, które obniżają poziom glikemii (Diabeta, Glucophage, etc.).

Komentarze do: Damiana (Turnera diffusa)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz