Szukaj

Brzoza (Betula L.)

W Europie, brzozę nazywa się „drzewem mądrości”, a wokół niego wytworzyła się niewielka mitologia. Brzozy są gatunkami drzew, które bardzo szybko zajmują miejsca zdewastowane przez pożary lasów albo przez kataklizmy naturalne.

Brzoza (Betula L.) źródło: wikipedia


Czy to się je?

Bardzo młode liście je się na wiosnę, ale z czasem, nabierają one zbyt mocnego smaku żywicy. W Skandynawii, z drewna brzozy robi się chleb, a dokładniej – z ugotowanych wirórków, wysuszonych w piecu, sproszkowanych i wymieszanych z mąką. W Europie je się również korę wewnętrzną brzozy; robi się niej również mąkę. Z kory korzenia robi się substytu herbaty. Soki brzozy były również zbierane do picia, a także dodawane do zupy.

Co leczy?


Liście, pąki, kora oraz soki brzozy (Betula pendula), wszystkie służyły do celów leczniczych. Czasami, posługiwano się również kwiatami, ale dla wielu osób, pyłek jest źródłem problemów alergicznych, które mogą być poważne.

W Ameryce, pito świeży sok z borzozy w ramach wiosennej kuracji wzmacniającej, a także jako lekarstwo przeciwko katarowi. W Europie, sok z  brzozy służył jako środek odkażający, do leczenia wyprysków skórnych oraz opryszczki.

Liście z brzozy służyły do leczenia wszelkiego typu niewydolności układu moczowego, przede wszystkim puchliny wodnej, a także reumatyzmu, zapalenia stawów, dny, infekcji dróg moczowych. W rzeczywistości, jest to główne wskazanie do zastosowania tej roślny.

Poza tym, otyłość i cellulit czasami podlegały leczeniu przy pomocy liści brzozy.

Kora służyła do leczeniu gorączki. Pączki służyły do leczenia węzłów limfatycznych. Drogą zewnętrzną, świeże liście służyły do leczenia dny, reumatyzmu, chorób skóry.

Płukanka z liści brzozy jest skuteczna w leczeniu łupieżu oraz wypadaniu włosów. Kora, liście, pąki i kwiaty służy jako środek antyseptyczny do użytku zewnętrznego oraz oczyszczające do leczenia ran oraz podrażnień skórnych.

Ze sproszkowanej kory robi się maść przeciwko drobniejszym ranom. Napar z liści przygotowuje się zalewając 40 gram liści litrem ciepłej wody. Napar taki pije się w ilości 3 filiżanki dziennie. Napar z pąków brzozy przygotowuje się zalewając wodą 150 g pąków.

Następnie, taką mieszankę gotuje się tak, dopóki ilość wody nie zostanie zredukowana o połowę. Przefiltrowany napar, schłodzony lekko z dodatkiem bikarbonatu sodu, należy pić w ilości dwie-trzy filiżanki dziennie. Do użytku zewnętrznego, od 40 g do 50 g kory brzozy gotuje się w litrze wody.

Praktycznie wszystko, co wiemy o leczniczym działaniu brzozy, dotyczy to odmiany europejskiej brzozy. Jednakże, niektórzy uważają, iż inne gatunki brzozy mają takie same właściwości.

Należy też odnotować, że brzoza nie ogranicza się do leczenia jedynie ludzi. Używa się jej również do uzdrawiania zniszczonych bądź wyjałowionych gleb. Zaleca się również sadzenie brzozy w pobliżu składu kompostu, ponieważ drzewo to sprzyja fermentacji. Zresztą, nawet dzisiaj dorzuca się liście brzozy do kompostu.

Komentarze do: Brzoza (Betula L.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz