Szukaj

Babka lancetowata (Plantago lancelata L.)

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) nazywana jest także babką wąskolistną. Jest gatunkiem byliny należącej do rodziny babkowatych. Najczęściej rośnie w obszarze dzikim na terenie Ameryki Północnej, Europy i Azji, aż po Himalaje. Jest gatunkiem bardzo zmiennym, przystosowującym się do różnych warunków. Babka lancetowata bardzo licznie występuje w Polsce, rośnie w szczególności na łąkach, trawnikach, polanach i pastwiskach. Coraz rzadziej występuje w stanie naturalnym, ze względu na stosowanie w Polsce zwalczających chwasty herbicydów.

Babka lancetowata (Plantago lancelata L.)

Zastosowanie

Babka lancetowata jest rośliną od dawna znaną i stosowaną w dziedzinie leczenia. Pomaga hamować krwawienie oraz regeneruje zniszczone tkanki. Stosowana jest na siniaki, stłuczenia oraz złamane kości. Przypisywana jest głównie przez zielarzy na takie schorzenia jak rozwolnienie, wrzody, krwawienie układu moczowego, czerwonkę czy zapalenie żołądka. Ponadto wzmaga wydzielanie soków żołądkowych oraz stosowana jest przeciwzapalnie i przeciwskurczowo.

Działanie

Liście babki lancetowatej mają działanie zapobiegawcze kaszlu mokrego i suchego. Stosowany jest w postaci syropu jako środek wykrztuśny i rozkurczający mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych.  Ponadto lecznicze działanie mają śluzy i garbniki zmniejszające przekrwienie błon śluzowych oraz ograniczają przepuszczalność naczyń włosowatych. Babka zwyczajna przetworzona w postać soku posiada działanie hamujące rozwój drobnoustrojów. Dzięki zawartym w niej substancjom aukubozydowi oraz β–glukozydazy, uwalniany jest aglikon aukubigenina wykazujący te właściwości. W  naparach wodnych przekształcenie to nie zachodzi pod wpływem utraty zdolności do aktywnego działania substancji czynnej enzymu. Dzięki temu nie wykazują one działania bakteriostatycznego. Wyciągi z liści babki lancetowatej w postaci stanu ciekłego, stosowane doustnie, potęgują produkowanie interferonu i przeciwciał antywirusowych.

Właściwości

Babka zwyczajna jest lekiem dla osób cierpiących na nieżyt górnych dróg oddechowych oraz pomaga w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. W babce zawarte są substancje, które wzmagają produkowanie śluzu i automatyczne rozrzedzanie się go w oskrzelach, dzięki czemu nasze drogi oddechowe zostają szybciej oczyszczone. Ponadto babka ma właściwości kojące wobec kaszlu zarówno suchego jak i mokrego oraz dzięki zawartemu śluzowi w przewodzie pokarmowych ma właściwości osłaniające, które są użyteczne przede wszystkim przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Polecane jest stosowanie babki lancetowatej przy takich schorzeniach jak :

  • Stany zapalne skóry oraz błony śluzowych jamy ustnej i gardła
  • Stany zapalne narządów rodnych
  • Zapalenie spojówek
  • Trudno gojące się rany
  • Przy oparzeniach
  • W miejscach po ukąszeniu owadów
  • Zapalenia spojówek;

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Babka lancetowata (Plantago lancelata L.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz