Szukaj

Przebarwienia i deformacje zębów

Niewielkie przebarwienia i deformacje zębów są dość powszechnym zjawiskiem. Jeżeli jednak są one dość znaczne warto zastanowić się nad przyczyną ich powstawania.


Wiek

Najpowszechniejszą i najbardziej oczywistą przyczyną przebarwionych zębów jest wiek. Zęby mają skłonność do przebarwiania się wraz ze starzeniem się organizmu. Oprócz tego różne choroby okołozębowe, jak np. zapalenie dziąseł, mogą wywoływać utratę dziąseł. Wskutek tego zęby wydają się dłuższe.

Palenie

Substancje smoliste w dymie papierosowym zabarwiają zęby oraz impregnują kamień na zębach, nadając mu żółtawy odcień. U palaczy spotyka się również szary lub czarny osad na zębach, który łączy się ściśle z powierzchniową warstwą szkliwa, przez co staje się trudny do usunięcia. Palenie przyspiesza także przebarwienia związane z wiekiem. Nałogowi palacze często cierpią z powodu zapaleń dziąseł lub przewlekłych chorób przyzębia.

Żucie betelu

Betel jest to rodzaj używki w krajach Dalekiego Wschodu. Ma działanie orzeźwiające, lekko podniecające i lecznicze. Jego żucie wywołuje brązowoczerwone przebarwienia na zębach. Wskutek regularnego żucia mogą też wypadać zęby.

Poprzeczne fałdy

Poprzeczne prążki na zębach mogą pojawić się u osób, którzy w okresie powstawania szkliwa chorowali na szkorbut lub krzywicę.

Dysplazja chondroektodermalna

Dysplazja chondroektodermalna, inaczej zespół Ellisa-Van-Crecelda dziedziczony jako cecha autosomalna recesywna. Choroba należy do karłowatości krótkokończynowej.

Objawy:
  • skrócone części środkowe i dalsze kończyn
  • niski wzrost
  • krótkie palce
  • małe zęby
  • u noworodków mogą pojawić się zęby
  • sucha skóra
  • słabe owłosienie
Zęby Hutchinsona

Zęby Hutchinsona spowodowane są kiłą wrodzoną. Choroba dotyka zazwyczaj siekaczy, najczęściej górnych środkowych. Są one małe, o beczułkowatym kształcie, z półksiężycowatymi ubytkami powierzchni siecznej. Mogą ujawniać się także inne objawy kiły wrodzonej.

Komentarze do: Przebarwienia i deformacje zębów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz