Szukaj

Przebarwienie miejscowe – czarne

Miejscowe, czarne przebarwienie może często wywoływać niepokój. W niektórych przypadkach przyczyną może być zwykły pieprzyk lub znamię, lecz niekiedy przebarwienie może być spowodowane bardzo groźnym czerniakiem złośliwym.

Pieprzyki, znamiona

Niektóre znamiona istnieją na ciele już od urodzenia, natomiast inne pojawiają się dopiero w ciągu życia. Najczęściej jednak występują u dorosłych i mają wielkość od 1 do 10 mm. Zmiany na skórze mogą mieć różny kształt, kolor  (zazwyczaj są czarne lub brązowe). Pieprzyki nie są groźne, ale ważne jest, aby odróżnić je od innych chorób skóry.

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy jest to złośliwy nowotwór skór. Pojawia się zwłaszcza u osób z jasną karnacją. Głównym czynnikiem ryzyka jest długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, oparzenia słoneczne w dzieciństwie. Czerniak może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a także przerzuty odległe, najczęściej do płuc i mózgu.

Objawy:
  • świąd
  • zmiana koloru
  • owrzodzenie
  • krwawienie z pieprzyka
  • zmiana zabarwienia lub kształtu
  • zaczerwienienie wokół znamienia
Rogowacenie ciemne

Rogowacenie ciemne to ogniska przebarwienia skóry na obszarze pach, krocza, twarzy i szyi. Rogowacenie ciemne ma dwie postacie złośliwą (maligna) i łagodną (benigna). Rogowacenie występuje najczęściej u osób w podeszłym wieku i może mieć związek z chorobą nowotworową. Jest to choroba nieuleczalna.

Zgorzel sucha

Zgorzel sucha, inaczej gangrena spowodowana jest zatamowaniem dopływu krwi do tkanek. Wskutek tego tkanka przechodzi proces mumifikacji, najpierw jest blada, a później zmienia kolor na czarny. Zgorzel sucha najczęściej występuje na palcach stóp lub całej stopie. Zmieniona zgorzelinowo tkanka może odpaść wskutek tzw. samoamputacji. Klasycznym przykładem zgorzeli suchej jest tzw. stopa cukrzycowa.

Komentarze do: Przebarwienie miejscowe – czarne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz