Szukaj

Dziecko nie przybiera na wadze w odpowiednim tempie lub nie rośnie prawidłowo

Upośledzenie rozwoju i wzrostu ocenia się na podstawie porównania wzrostu i wagi dziecka z prawidłowymi normami zawartymi w tabelach. Należy głównie zwrócić uwagę jeśli dziecko, które dotychczas rozwijało się prawidłowo nagle przestaje przybierać na wadze. Zaburzenia mogą być spowodowane przyczynami fizycznymi i psychicznymi.

Problemy z karmieniem

Problemy z karmieniem nie zawsze oznaczają, że dziecko jest zaniedbywane i niedokarmiane. Często występują problemy z nieprawidłowym podawaniem dziecku pokarmu. Bardzo często u młodych matek, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie pojawia się problem z karmieniem dziecka. Czasem problem może również spowodować nieodpowiednie przygotowanie pokarmu lub nieprawidłowe podawanie w butelce.

Wymioty

Często powtarzające się wymioty mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Niektóre dzieci wymiotują częściej, a inne rzadziej. Zazwyczaj jest to zjawisko przemijające, a waga dziecka wraca szybko do normy. U małych dzieci wymioty mogą być spowodowane refluksem żołądkowym. W niektórych przypadkach powodem bywa zwężenie odźwiernika.

Objawy:
  • wymioty rozpoczynają się po pierwszych tygodniach życia
  • nie ma zaburzeń w karmieniu
  • dziecko wymiotuje z wielką siłą
  • dziecko jest wygłodniałe
Złe wchłanianie

Złe wchłanianie pokarmu może być również przyczyną zaburzeń wzrostu i wagi dziecka. Dziecko zjada normalną ilość pokarmu, lecz nie przybiera na wadze i nie rośnie. Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłą biegunką, z obfitymi tłustymi stolcami o intensywnym zapachu. Zespół złego wchłaniania jest najczęściej spowodowany mukowiscydozą lub celiakią.

Infekcja

Ciągle powracające infekcje mogą również spowolnić rozwój dziecka. Najczęściej pojawiają się infekcje układu moczowego. Objawiają się zazwyczaj gorączką i bólem brzucha. Pozostałymi przyczynami mogą być również zakażenia dolnych dróg oddechowych lub żołądkowo – jelitowe.

Niedokrwistość

Niedokrwistość, inaczej anemia jest to zmniejszenie ilości hemoglobiny we krwi. Można wyróżnić ponad 100 różnych rodzajów niedokrwistości. Anemia często występuje przy guzach nowotworowych, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek i choroby serca.

Objawy:
  • zmęczenie
  • brak energii
  • pękanie paznokci
  • pękanie skóry w kącikach ust
Niska waga urodzeniowa dziecka

Wcześniaki z niską wagą urodzeniową nie zawsze będą rosły tak jak dzieci urodzone z odpowiednią wagą, często zostaną mniejsze od rówieśników.

Zaniedbanie

Zaniedbanie dziecka prowadzące do zaburzeń wzrostu obejmuje niedożywienie dziecka i niezaspokajanie jego potrzeb emocjonalnych. Takie dziecko jest zamknięte w sobie, boi się ludzi.

Mało prawdopodobne przyczyny:

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy polega na niedoborze hormonu tarczycy w organizmie. U dzieci hormony tarczycy są czynnikiem dojrzewania tkanek i wzrastania. U noworodków niedoczynność rozpoznaje się za pomocą badań przesiewowych. Jeśli choroba zostaje wykryta jest łatwa do wyleczenia.

Objawy:
  • powracające zaparcia
  • apatyczne zachowanie dziecka
  • zbyt długo trwająca żółtaczka pourodzeniowa
  • w późniejszym okresie życia może dojść do zaburzeń rozwoju.

Komentarze do: Dziecko nie przybiera na wadze w odpowiednim tempie lub nie rośnie prawidłowo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz