Szukaj

Zez

Zez wywołany jest nieodpowiednią synchronizacją ruchową oczu. Oczy wydaję się kierować ku różnym punktom. Efektem  zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego. Nigdy nie należy lekceważyć zeza, zwłaszcza jeśli pojawi się on u dziecka. Mitem jest stwierdzenie, iż dziecko „wyrasta” z zeza. Główną przyczyną wady jest nierównowaga mięśni lub różna siła soczewek w obu oczach.


Nierównowaga mięśni lub niewyrównanie wzroku

W przypadku, gdy głowa ustawiana jest pod niezwykłym kątem może sugerować to nierównowagę mięśni jako możliwą przyczynę zeza. Można również zauważyć, że jedno oko nie może się obrócić poza określony punkt. U pozostałych osób można także zauważyć, że dane oko jest dalekowzroczne lub niekiedy krótkowzroczne w porównaniu z drugim okiem.

Wystające fałdy skóry

W przypadku dziecka fałdy skóry w okolicy grzbietu mogą być bardzo szerokie, przez co sprawiają wrażenie, że oczy zbiegają się do środka. Mimo występowania takich fałd, dziecko powinno być przebadane przez okulistę.

Mało prawdopodobne przyczyny zeza:

Porażenie nerwów

Wiadomo, że ruchy oka kontrolowane są przez sześć różnych mięśni. Wszystkie te mięśnie z różnych przyczyn mogą być dotknięte paraliżem. Istnieje bardzo wiele przyczyn mogących doprowadzić do porażenia nerwów.

Objawy:
  • opadająca powieka
  • zez
  • różne wielkości źrenic obu oczu
Guz w obrębie oka lub oczodołu

Guz w okolicy oka lub oczodołu może pojawić się w każdym wieku. Na skutek ucisku gałki ocznej może prowadzić do powstania zeza.

Objawy:
  • oko wystaje coraz mocniej
  • odczuwalny ból z tyłu za okiem
  • w przypadku, gdy guz znajduje się w samym oku może dojść do zbielenia tęczówki

Komentarze do: Zez

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz