Szukaj

Mroczki przed oczami

Jeśli patrząc na czystą, jasną powierzchnię, na przykład kartkę papieru, widzimy szare lub czarne, rozmazane plamki, kropki, niewielkie gwiazdki albo błyski, to mamy do czynienia z mroczkami przed oczami. Większość z nas doświadcza ich w pewnym momencie życia i nie zawsze są one powodem do zmartwienia, chociaż w niektórych przypadkach widzenie plamek może być oznaką choroby.

Przemęczenie

Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn mroczków przed oczami. Przepracowanie, nadmierny wysiłek i stres przyczyniają się do osłabienia całego organizmu, w tym narządu wzroku. Na szczęście odpoczynek pozwala na szybkie pozbycie się dokuczliwych objawów.

Starzenie się

Wewnątrz naszego oka znajduje się przezroczysta, żelowa substancja zwana ciałem szklistym. Zbudowana jest z mikroskopijnych włókien kolagenowych, które z upływem czasu złuszczają się i kurczą. Pozostałości po tych właśnie włókienkach często pozostają w oku i mogą ograniczać przepływ światła do oka oraz zaburzenia widzenia. Typowo zmiany tego typu pojawiają się między 50. a 75. rokiem życia, zwłaszcza u krótkowidzów.

Odklejenie lub oderwanie siatkówki oka

W momencie gdy siatkówka odklei się lub oderwie od przylegającej do niej naczyniówki, dochodzi do rozerwania naczyń krwionośnych. Krew, która dostaje się wtedy do oka może być postrzegana jako mroczki. Zwykle zaburzenia widzenia pojawiają się podczas schylania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Zapalenie siatkówki oka

Stan zapalny trwający w obrębie siatkówki oka może z początku objawiać się widzeniem rozmazanych kropek. Może on rozwijać się w tętnicach i żyłach siatkówki. Zwykle nie mija wiele czasu od rozpoczęcia choroby do wizyty u lekarza i rozpoznania, gdyż choroba powoduje narastające pogorszenie wzroku.

Guz wewnątrzgałkowy

Pod wpływem rosnącego nowotworu ciśnienie wewnątrzgałkowe może wzrosnąć do tego stopnia, że uszkodzi nerw wzrokowy. Wtedy oprócz mroczków przed oczami chorzy doświadczają pogorszenia ostrości widzenia oraz bólu oka, w którym rozwija się nowotwór.

Migrena z aurą

Migreny to napadowe bóle głowy o dużej intensywności, zwykle usytuowane jednostronnie, z szeregiem współobjawów, o tendencją do nawrotów. Ok. 15% chorych na migrenę cierpi na tak zwaną migrenę z aurą. Jej cechą charakterystyczną jest obecność objawów wzrokowych, widzenie utrudniają sierpowate lub zygzakowate miraże, pojawiające się głównie po jednej stronie ciemne plamki oraz pulsujące światłem punkty. U niektórych pole widzenia bywa ograniczone przez zniekształcenie obrazu na przykład przez wrażenie „śnieżenia” obrazu. Wystąpienie migreny wymaga wizyty u neurologa i terapii farmakologicznej. Choroba ta jest nieuleczalna, można jedynie złagodzić jej przebieg.

Retinopatia cukrzycowa

Cukrzyca należy do najczęstszych przyczyn ślepoty. Utrata wzroku jest stopniowa, w zaawansowanym stadium pojawiają się mroczki przed oczami. Nadmiar cukry we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w oczach, które zastępowane są przez nowe, dużo słabsze naczynia, a te ulegają zniszczeniom jeszcze szybciej. Niedotlenienie gałek ocznych i częste pękanie naczynek zaburza prawidłową pracę oka.

Anemia

Niedobory żelaza i witaminy B12 prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu. U niektórych do zespołu charakterystycznych objawów anemii, takich jak utrata apetytu, bladość, duszności czy kołatanie serca dołączają rozmyte plamki pojawiające się w widzianym obrazie.

Obecność mroczków przed oczami nie musi świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, mogą one być spowodowane zmęczeniem lub po prostu procesem starzenia się. Poważniejszym chorobom towarzyszą inne objawy, lub zaburzenia widzenia pojawiają się w określonych momentach. Wszystkie zaburzenia wzroku, a szczególnie te, którym towarzyszą zmiany w ostrości widzenia lub inne niepokojące sygnały powinny być skonsultowane z lekarzem.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Mroczki przed oczami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz