Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Celiakia - objawy, diagnoza i dieta bezglutenowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nikuś



Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Lut 23, 2010 10:17 am    Temat postu: Celiakia - objawy, diagnoza i dieta bezglutenowa Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy spotkaliście się z tą chorobą? Jakie są konkretne objawy tej choroby?
Czy Celiakia jest na prawdę dokuczliwą chorobą, ciężko się z nią żyje?
Leczenie wymaga przejścią na dietę bezglutenową, to musi być trudne, jeśli się całe życie jadło wyroby pszenne itd.

I pytanie które bardzo mnie interesuję. Wiem, że pierwszym powodem do stwierdzenia tej choroby jest badanie krwi. Jakie konkretnie trzeba wykonać badnia? Możecie podać dokładnie badania potrzebne do zidentyfikowania Celiakii?

Mam nadzieję, że wypowiecie się i opiszecie swoje doświadczenia z tą chorobą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
KasiaeM124



Dołączył: 27 Wrz 2015
Posty: 12

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Lis 06, 2015 1:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakis czas temu robiąc sobie badanie genetyczne wykrytu o mnie mutację gnu która świadczyła o tym że nie toleruję glutenu. Od tej pory musiałam całkowicie zmienić swoją dietę i powoli przyzwyczajam się do nowego życia Wink
Napotkałam się na ciekawy artykuł który mi trochę pomógł:
[zakaz umieszczania linków na forum]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mohita



Dołączył: 31 Paź 2015
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 1:13 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mam zdiagnozowaną celiakię, więc postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań, bo mam już z tym doświadczenie. Chorobę zdiagnozowano u mnie pół roku temu i od tego czasu jestem na ścisłej diecie bezglutenowej.

Ja bym Ci radziła, jeżeli podejrzewasz celiakię u siebie, udać się do gastroenterologa, który zleci wykonanie odpowiednich przeciwciał z krwi. Zwykle wykonuje się najpierw dwa rodzaje przeciwciał z tych trzech: EmA, tTG i DGP lub GAF. Podobno najbardziej miarodajne są tTG i DGP/GAF. Ja miałam zlecone tylko EmA (może to taniej i dlatego), ale wyszło mi od razu, że mam celiakię.
Dla potwierdzenia badań z krwi niestety konieczna jest biopsja jelita cienkiego, która ostatecznie potwierdza celiakię. To jest po prostu gastroskopia, tylko, że dodatkowo pobierają cztery wyniki z jelita cienkiego, żeby ocenić stan kosmków jelitowych. Aby testy i biopsja były miarodajne musisz jeść produkty z glutenem w czasie diagnostyki.

Badanie genetyczne możesz sobie zrobić, ale to dość drogie badanie, więc ma sens według mnie jeżeli masz typowe wskazania, czyli masz np. krewnego I stopnia, który jest chory na celiakię, masz cukrzycę insulinozależną czy np. zespół Turnera. Wynik negatywny praktycznie jednoznacznie wyklucza celiakię i to, że zachorujesz w przyszłości, ale uwaga (!) - wynik pozytywny i obecność HLA DQ2 DQ8 nie oznacza, że masz celiakię. Antygeny kodujące HLA-DQ2 lub HLA-DQ8 obecne są u 30% zdrowych osób, więc jak wyjdzie wynik pozytywny to i tak będziesz musiała wykonać testy z krwi i biopsję jelita cienkiego.

Jeżeli chodzi o objawy to mogą one być bardzo różne, od dolegliwości typowo związanych z układem pokarmowym czyli np. biegunki, kucie i ból w okolicy jelita cienkiego i żołądka po bóle głowy, osłabione szkliwo zębów, depresję, ciągłe zmęczenie, niedowaga, niski wzrost czy nawet problemy z płodnością.

Rygorystyczne przestrzeganie diety bezglutenowej bywa dość uciążliwe i niestety trzeba wydawać więcej pieniędzy na jedzenie, ale można przywyknąć i z czasem dochodzi się do wprawy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Masajka



Dołączył: 07 Kwi 2016
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Kwi 07, 2016 12:53 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mohita dość już dobrze opisała jak powinna wyglądać diagnoza w przypadku celiakii, według mnie grunt to trafić do dobrego gastroenterologa, który pokieruje na właściwe badania. Wiadomo, czasem warto iść prywatnie, bo publicznie niekiedy nie chcą przepisywać potrzebnych skierowań, no ale zdarzają się lekarze z powołania, więc po prostu kwestia danego lekarza...

Objawy najczęściej kwestia indywidualna, w zależności od wieku osoby i stopnia zaawansowania celiakii, do tego są różne odmiany choroby trzewnej: jawna, ukryta z czy skąpoobjawowa, dlatego diagnoza powinna być zawsze indywidualna i bardzo szczegółowo przeprowadzana na postawie wywiadu zdrowotnego z całego życia.

Trzeba też odróżnić celiakię od nietolerancji na gluten czy alergii na gluten.

Dieta bezglutenowa (ta w restrykcyjnej odmianie, gdzie znaczenia mają nawet śladowe ilości glutenu) bywa dość męcząca i droga, ze względu na kosmiczne ceny produktów certyfikowanych jako bezglutenowe. Wkurzające jest często to, że nie można prawie nigdzie zjeść bezpiecznego posiłku bezglutenowego "na mieście" czy będąc np. na jakiejś wycieczce, nie mówić już o jakimś weselu czy imprezie, no ale można przywyknąć, trzeba się nauczyć sobie radzić i planować posiłki z wyprzedzeniem i przygotowywać je sobie "na wynos".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Priscilla



Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 68

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Wto Sie 06, 2019 11:37 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Polecam po prostu mniejsze sklepy ze zdrową żywnością. Można znaleźć tam wiekszy wybór produktów bezglutenowych niż w tych wiekszych marketach - tego typu sklepy są zwykle bardzo otwarte na sugestie klientów dotyczące asortymentu. Jeśli zwrócimy uwagę, że szukamy konkretnej marki, albo na przykład produktów które będą jednocześnie bezglutenowe i bezmleczne jest duża szansa, że właściciel sprowadzi dla nas taki towar.

Sama często również zamawiam takie jedzenie przez internet. Pieczywo na przykad można kupić o wiele taniej. O tutaj https://bezgluten.pl/sklep/90-pieczywo-bezglutenowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group