Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

zespół tourette

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madrijoya



Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Wrocław/ Międzylesie
PostWysłany: Sob Sty 05, 2008 11:59 pm    Temat postu: zespół tourette Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

chciałabym poznać szczegóły tej choroby. Wiem o niej tylko tyle że jest ona spowodowana skurczami mięśni co powoduje ból i wydajemy różne tiki. Choroba ta, ma wiele objawów od małych tików do dużych, ale nie wiem do końca skąd ona się bierze. Chciałabym byście bardziej przybliżyli mi jej skutki, ponieważ zauważam to u wielu osób, i chciałabym im pomóc. Jak to leczyć, i jak z tym żyć ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mikmik



Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 574

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


Ostrzeżeń: 2
PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 12:38 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Zespół Touretta - krótkotrwałe, gwałtowne, mimowolne wyładowanie mięśniowe w jednej lub wiecej części ciała w postaci skurczów tzw. tików np. powieki, barki itp. jak również w postaci tików respiracyjnych czyli wokalnych np. dźwięki, słowa itp.
Mają one charakter nieodparty i przymusowy. nie jest możliwe zapanowanie nad nimi. Każde dziecko, czy dorosły z zespołem tików musi się "wytikać".
Zespół Touretta jest chorobą neurologiczna bez podłoża psychiatrycznego, prawdopodobnie wywołana przez nadmiar neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. jak dotąd nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii.
Sprzymierzeńcem w tej chorobie jest czas, ponieważ z wiekiem tiki wykazuja tendencje do stabilizacji na pewnym poziomie lub znikają.
W czasie choroby konieczne jest udzielanie wsparcia psychologicznego by uniknąć ostrego nasilenia, które mogłoby pozostac na całe życie."

"
<b>Co to jest Zespół Tourette'a?</b>
Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Początkowo sądzono, że Zespół Tourette’a występuje bardzo rzadko. Obecnie wiadomo, że dotyka on 5 na każde 10 000 osób. Zespół Tourette’a występuje we wszystkich kulturach oraz grupach etnicznych. Badania wskazują, że występuje on 3- 4 razy częściej wśród mężczyzn niż kobiet.
"
<b>jak przebiega schorzenie</b>
"ndrom Tourette’a pojawia się nagle między 2 a 15 rokiem życia, najczęściej występuje w wieku 7 lat. Pierwszymi objawami są zazwyczaj tiki motoryczne twarzy: mruganie oczami lub wykrzywianie ust. Z biegiem czasu pojawiają się tiki bardziej złożone, takie jak: oblizywanie się, pociąganie nosem, plucie, uderzanie, podskakiwanie, itp. Tiki wokalne zazwyczaj pojawiają się nieco później, przeciętnie w wieku 11 lat.

Tiki mogą różnić się u poszczególnych osób stopniem intensywności- objawy choroby mogą być tak łagodne i niekłopotliwe, że osoba z Zespołem Tourette’a może prowadzić normalny tryb życia, nie mając nawet świadomości swojej choroby. W ciężkich przypadkach tiki mogą być tak intensywne, że stanowią poważne utrudnienie w życiu chorej osoby i jej otoczenia- rodziny, przyjaciół, współpracowników czy nauczycieli. Najczęściej jednak zaburzenie to przybiera umiarkowaną postać.

Na nasilenie tików może mieć wpływ szereg różnych czynników. Zaliczyć do nich można: stres, uczucie niepokoju, nudy, zmęczenia, rozdrażnienia, podekscytowania, a także niektóre substancje chemiczne, takie jak: alkohol, kofeina czy amfetaminy.
Zespół Tourette’a jest zaburzeniem chronicznym i zazwyczaj trwa całe życie. W tym czasie tiki mogą się nasilać lub zmniejszać, mogą następować także okresy remisji. Najczęściej tiki osiągają swoją największą intensywność w okresie dojrzewania, po tym okresie mogą zacząć się zmniejszać. "

[ulr=http://www.tourette.pl]klik![/url]
;]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group