Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Zespół FRAXA czyli zespół łamliwego chromosomu X.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Genetyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patiii



Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 4
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Wrz 24, 2013 1:06 am    Temat postu: Zespół FRAXA czyli zespół łamliwego chromosomu X. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie Smile
Nie bez powodu nawiązuję do tego tematu...
Szczerze wcześniej nie słyszałam o Zespole Fraxa, do pewnego dnia...

Zacznę od tego ,że niedawno stwierdzono zespół Fraxa u synka mojej kuzynki... powiedziała mi, że kobiety przekazują go, czyli ona od swojej matki ( tym samym siostra mojej matki), ja, siostry, kuzynki,,...
Czy to prawda ,że przekazują ten wadliwy chromosom X tylko kobiety potomstwu ????

Z kolei ja słyszałam od lekarza, że to nie tak :
Zarówno ojciec jak i matka może przekazać gen córce, synowi a ona/no z kolei swojemu synowi lub córce???
.

i Również od innego specjalisty słyszałam : że to jest bardzo rzadko spotykany zespół i aby dziecko było chore na Zespół Fraxa zarówno matka jak i ojciec dziecka muszą być nosicielami wadliwego genu ???

Proszę o pomoc :
Kto może przekazywać ten gen?
Wiem ,że najlepiej zrobić badania pod tym kątem, ale one kosztują ok.1000zł. aby zrobić je na NFZ to trzeba jechać do Warszawy....

Pozdrawiam
..............................................
Będę mamą Smile `17tydz 6 dzień Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Astiz



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

Skąd: Warszawa
PostWysłany: Sro Wrz 25, 2013 10:30 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chromoson X przekazują matki. Ich synowie są narażeni na upośledzenie, a córki mogą odziedziczyć ten gen. Jednak ryzyko wynosi maksymalnie 50%.

Jednak to są informacje, które ja posiadam i które tyczą głównie dziedziczenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Genetyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group