Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Zapis okulisty

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Okulistyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nastja
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 965

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 10 podziękowań w 10 postach

Skąd: lubelskie
PostWysłany: Wto Sie 24, 2010 3:37 pm    Temat postu: Zapis okulisty Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam, postanowiłam napisac tutaj, ponieważ niepokoi mnie pewna sprawa.. Mam nadzieję, że ktoś kto się zna, bądź był w podobnej sytuacji rozwieje moje wątpliwości..

We wrześniu zeszłego roku byłam u okulistki na badaniu wzroku (pierwsza wizyta po 3 latach) okazało się, że wzrok mocno mi się pogorszył, ale pani nie chciała automatycznie dawac mi tak mocnych szkieł, więc powiedziała, abym za pół roku do roku czasu dopiero je zmieniła.. Napisała tak:

OP -0,75 -0,5 180
OL -1,25 -1,75 (nie potrafię rozczytac, ale chyba też chodzi o 180)

Natomiast jeszcze przed upływem tego czasu poszłam do innego okulisty, dokładnie w zeszły piątek i na recepcie mam zapisane tak:

do dali OP sfera -1,5 cylinder +0,5 oś 100
OL sfera -3,0 cylinder +2,0 oś 110

Myślę, aby udac się jeszcze do trzeciego okulisty,żeby jeszcze on spojrzał na to wszystko, ale wizytę mam dopiero na 2go września. Mimo tego, że nie rozumiem tych obu zapisów jednak się martwię, bo widzę różnicę, fakt czuję, że te okulary co mam są słabsze, ale też nie wiem jak to będzie, gdy założę mocniejsze? Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyc jak mam to rozumiec?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Wto Sie 24, 2010 6:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

po pierwsze- po raz pierwszy spotykam się z tym, że lekarz wypisuje receptę na szła "na wyrost". przecież okulistka tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć w którym kierunku pójdzie wada i jak bardzo się pogłębi a tym samym- jakich szkieł będziesz potrzebowała.
dlatego tej recepty wypisanej "na wyrost" nie realizowałabym i zmieniłabym okulistkę.
ja też się spotykałam z tym, że lekarka nie chciała od razu przepisywać mocnych szkieł. ale wtedy kazała pokazać się z pół roku, przeprowadzała kolejne dokładne badanie, i dopiero potem wystawiała receptę na szkła.
cylinder stosowany jest w astygmatyzmie. mi to lekarka wytłumaczyła, że jest to dodatkowa moc szkła- dzięki cylindrowi (oczywiście jeśli tego potrzebujesz), lepiej widzisz.
co do osi- nigdy na to nie zwracałam uwagi także w tym Ci nie pomogęWink
przechodząc na silniejsze szła możesz odczuwać na początku lekki dyskomfort- ja kiedyś przyzwyczajałam się do szkieł przez 2 dni , ostatnio wzrok dostosował mi się po godzinie Smile
możesz odczuwać lekkie zawroty i bóle głowy, oszołomienie. ale też nie jest powiedziane, że na pewno tak będzie.
oczywiście- możesz to skonsultować z trzecim okulistą ale tak jak pisałam na początku- nie realizuj pierwszej recepty bo tylko wywalisz pieniądze w błoto .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nastja
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 965

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 10 podziękowań w 10 postach

Skąd: lubelskie
PostWysłany: Wto Sie 24, 2010 9:13 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dzięki za odpowiedź..

tej pierwszej recepty, a bardziej ala recepty nie realizowałam i nie zrealizuję, bo okulistka badając mnie wiedziała, że już takich potrzebuję, ale nie chciała mi od razu zwiększać tak mocno.. dzięki temu mogłam sobie tylko porównać wynik z piątku u innego okulisty.. i właśnie zobaczyłam, że faktycznie są mocniejsze od tych co mam aktualnie, a jeszcze mocniejsze od tych, które tamta pani kazała założyć za pół roku kiedy sie własnie u niej pojawię i zdecyduje na sto procent czy takie na pewno mam wyrabiać..

okulista u którego badałam się w piątek jest najlepszym w moim mieście i postanowiłam, że nie będe czekała tylko wyrobię jak najszybciej nowe okularki i będę nosiła, bo za miesiąc mam do kontroli się stawićSmile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Sro Sie 25, 2010 9:38 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no to wymieniaj szkła Smile skoro to dobry okulista, najlepszy w mieście, to na pewno wie co robi Smile
na początku możesz czuć się oszołomiona w mocniejszych szkłach ale szybko się przyzwyczaisz Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nastja
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 965

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 10 podziękowań w 10 postach

Skąd: lubelskie
PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i jest mały problem...

nie zrealizowałam recepty tego okulisty, ponieważ zrobiłam sobie jeszcze badanie w salonie optycznym u optometrysty... prawe oko wyszło tak samo, ale lewe za to o 0,5 cylindra mniej... musiałam sama zdecydowac co zrobic... powiem, że nie było łatwo, ale na tym badaniu u optomatryski jakoś lepiej się czułam i w ogóle widziałam super w tym co założyłam na koniec, czyli szkłach dobranych do moich oczu...
wyrobiłam okulary i od 4 dni mam je w domu... jak założyłam widziałam spoko, wyraźnie, przejrzyście, ale czułam, że oczy mi wariują hehe, bo jednak trochę mocniejsze są te szkła od tych starych, jednak gdy zakładam te stare również widze dobrze i tu mam problem... skoro jeszcze w tych co nosiłam widze ok to czy przyzwyczajac oczy do tych mocniejszych?? co wy byście zrobili na moim miejscu?? proszę doradzcie, bo ja mam już przeróżne myśli.. hmm po co oczy przyzwyczajac do mocniejszych, jeżeli w tych jest jeszcze dobrze... zastanawiam się czy za jakiś czas dopiero nie włożyc nowych na dobre, np za pół roku...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 3:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

serio w starych widzisz dobrze? wyraźnie?
to w takim razie po co poszłaś do okulisty?Razz

ja bym zaczęła chodzić w nowych szkłach. oczy mają prawo trochę wariować ale za kilka dni powinny się przyzwyczaić.

ja rok temu poszłam do okulistki. okazało się, że znowu muszę zmienić szkła na mocniejsze. lekarka pozwoliła mi chodzić w starych szkłach byle nie za często (chodziłam w nich tylko jak było ostre słońce - stare szkła to tzw fotochromy). po pewnym czasie jednak okazało się, że starych nie mogę już nosić bo oczy mi wariują.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nastja
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 965

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 10 podziękowań w 10 postach

Skąd: lubelskie
PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 6:49 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

poszłam, bo okulistka mówiła abym przyszła zbadac wzrok, zobaczyc czy wada postępuje czy nie.. co prawda nie poszłam do niej, a do innego okulisty.. zresztą sama byłam ciekawa, a chciałam to załatwic jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, bo nie studiuję w mieście rodzinnym..
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:20 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

spoko. tak tylko pytałam Smile
w sumie możesz zobaczyć jak Ci będzie się czytało w nowych okularach a jak w starych. Smile wtedy zadecyduj Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nastja
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 965

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 10 podziękowań w 10 postach

Skąd: lubelskie
PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:47 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dzięki za wszystkie odpowiedzi... teraz siedzę sobie w nowych okularach, ale tak będę robiła tylko przed komputerem, a w tamtych jeszcze będę chodziła... w tygodniu postaram się gdzies uzyskac porady, więc jak coś to jeszcze będę pisała, bo w sumie dobrze zajrzec na forum, gdy się czegoś pilnie potrzebuje, a nóż ktoś będzie w podobnej sytuacji...

widzisz Ty przyzwyczaiłaś wzrok do nowych mocniejszych, ja bym jednak chciała jak najpóźniej zakładac mocniejsze, gdy widzę jeszcze w tych "starych" Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
SkyBlue



Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 01, 2011 2:59 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam,
Ostatnio zauważyłam, że źle widzę z daleka.
Poszłam do okulisty i zrobiłam badanie wzroku.
Wyszło coś dziwnego:

S C A

R

- 0.25 - -0.25 160 9
- 0.25 - -0.25 165 9
- 0.25 - -0.25 164 9
- 0.50 - -0.25 169 9
- 0.50 - -0.25 169 9
<-0.25 - -0.25 165>



S C A

L

-0.50 - -0.25 29 9
-0.50 - -0.25 26 9
-0.50 - -0.25 26 9
-0.50 - -0.25 25 9
-0.50 - -0.25 23 9
<-0.50 - -0.25 26>

PD 61

IOP (mmHg)

R 12
L 14


Lekarka zapisała okulary: lewe oko -0,5; prawe oko zerówka.
I takie okulary kupiłam. Ale po 2-3 dniach noszenia zauważyłam, że na prawe oko lepiej widzę po przyłożeniu szkła z lewego oka Sad
(Pani doktor połówki na prawe nawet nie zaproponowała...)


Poza tym strasznie mnie dziwi wynik "A" - czy to normalne mieć w jednym oku wysokie a w drugim takie niskie?

I czy ktoś z was może wie czy ten wynik A i ciśnienie mogą być spowodowane zespołem Ehlersa-Danlosa? Zdiagnozowano go u mnie 2 lata temu (mam objawy z kilku typów) a w tej chorobie jest mnóstwo dolegliwości z oczami...

Będę wdzięczna za każde info.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Okulistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group