Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

wielowodzie

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Ciąża i poród
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzia01



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 7:12 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

czy mogłabyś mi powiedzieć jak to jest z wielowodziem?w poprzedniej ciąży wystąpiło u mnie.czy w kolejnej jest ono także możliwe?czym jest spowodowane?

---edit by Pituszka
Postanowilam oddzielic ten post jako osobny temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 7:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WIELOWODZIE
Jest to stan, kiedy płynu owodniowego jest za dużo (powyżej dwóch litrów w trzecim trymestrze). Towarzyszy zwykle niektórym wadom rozwojowym płodu, przede wszystkim wadom ośrodkowego układu nerwowego i przewodu pokarmowego.
Patologia ta dotyka częściej kobiet chorych na cukrzycę, z chorobami nerek i kobiet z ciążą bliźniaczą. Ilość płynu owodniowego ocenia się podczas badania USG.

Zagrożenia
Wielowodzie bardzo osłabia macicę, która z powodu zbyt dużej ilości płynu owodniowego nadmiernie się rozciąga. Skutkiem tego może być osłabienie skurczów macicy w czasie porodu oraz nieprawidłowe kurczenie się macicy po porodzie, co grozi krwotokiem. Ponadto może dojść do takich powikłań w trakcie porodu, jak: nieprawidłowe wstawienie się główki dziecka do kanału rodnego czy wypadnięcia pępowiny.

Objawy i leczenie
Najczęściej występującymi objawami wielowodzia jest zbyt duży obwód brzucha w stosunku do wieku ciąży, trudność w wykryciu tętna płodu, twarda i napięta macica. Pomoc medyczna w przypadku wielowodzia jest uzależniona od tego, w jakim tempie powiększa się objętość wód; kiedy tempo jest zbyt duże, zmniejsza się ich ilość poprzez punkcję pęcherza płodowego i upuszczenie nadmiernej ilości płynu owodniowego. Zabieg ten nazywa się amnioredukcją.
Kobieta, która zaobserwuje u siebie zbyt szybki przyrost brzucha w ciągu krótkiego czasu oraz połączone z tym bóle i ucisk brzucha, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wielowodzie o małym nasileniu nie wymaga interwencji – zwykle zaleca się spokojny tryb życia i obserwowanie określonych objawów. Natomiast wielowodzie o ostrym przebiegu stanowi zagrożenie dla życia matki i płodu.

nie musi ono wystapic w nastepnych ciazach wiec nie musisz sie martwic, wystarczy obserwowac wielkosc brzucha no i kontrolowac to u lekarza Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
madzia01



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 7:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam jeszcze jedno pytanie.jeżeli moje maleństwo miało wadę płuc to czy w następnej ciąży też jest to możliwe ?nawet nie wiem dlaczego wystąpiła ta wada.lekarz mi tylko powiedział że to się zdarza raz na kilka tysięcy.i wypadło akurat na nas.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 10:36 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a jaka to wada??
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
madzia01



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 10:53 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

płucka mojej Julci nie były prawidłowo rozwinięte.nie mogła samodzielnie oddychać.jak to lekarz powiedział wykształciła się jedna zbita masa,bez wyodrębnienia na płaty płucne Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:00 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ktory byl to miesiąc ciązy i czy dostała surfaktant??
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
madzia01



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:04 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

30 tydzień,nie dostałam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pytanie czy dziecko dostało?? W 30 tygodniu plucka nie sa jeszcze wykształcone do końca, brakuje w nich surfaktantu ktory zapobiega zapadaniu się i sklejaniupecherzyków plucnych podczas wydechu co powoduje niewydolność oddechowa. Wczesniak przed 35 tyg jest go prawie calkowicie pozbawiony. Podaje się go prosto do rurki oddechowej, pluca po pewnym czasie się "rozprężają" Wydaje mi się że jeśli nastepne dziecko urodzi sie o czasie to nie będzie mialo problemow oddechowych Smile
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
madzia01



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nic mi o tym nie wiadomo czy podali go.a dokładnie była to letalna wada wrodzona płuc.powiedzieli mi że to się zdarza raz na kilka tysięcy przypadków.i trafiło akurat na nas Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

madzia mam pytanie/ corka żyje?? przepraszam że zadaję takie pytania Sad
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Ciąża i poród Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group