Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Torbiel wrodzona mózgu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Neurologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Izuńka



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 01, 2007 1:00 pm    Temat postu: Torbiel wrodzona mózgu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam bardzo serdecznie!
Mam problem.Jestem w 24 tygodniu ciąży i byłam z mężem na USG 4D,które wykazało,że dzidziuś ma "torbiel na splocie pajęczym"czyli na mózgu.
Czy jest to grożna przypadłość i jak się ją leczy?
Proszę o pomoc!!!!!

Co prawda idę na wizytę kontrolną,ale chciałabym już wiedzieć czy to coś grożnego,czy nie.
Za odpowiedzi serdecznie dziękuję. Crying or Very sad


----edited by emilka----
zmieniam tytuł na bardziej sugerujący treść wiadomości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Pon Paź 01, 2007 5:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

to co znalazłam:

zwykle takich torbieli sie nie leczy, ewentualnie podaje leki przeciwbólowe, rehabilitacja itp i można z tym żyć. gorzej jeżeli sie rozszerza lub daje niepokojące objawy neurologiczne, epilepsje, zaburzenia wzroku, mowy itp wtedy po serii badań lekarze stwierdzają, czy jest sens podjąć ryzyko operacji (choć zwykle powikłania występują głównie ze względu na stan dzieci). podobno operacje metodą endoskopową dają dość pozytywne rezultaty. za wskazania bezwzględne uznaje się nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, krwawienie do torbieli, narastające objawy neurologiczne. względnymi wskazaniami są bóle głowy, objawowa padaczka, opóźnienie rozwoju psychoruchowego.
trzeba oczywiście kontrolować torbiel, żeby móc obserwować czy cos się zmienia.

najczęstszymi objawami torbieli są:
1. nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
2. bóle głowy
3. wielkogłowie, deformacje czaszki
w dalszej kolejności:
4. objawy wzrokowe
5. opóźnienie rozwoju psychoruchowego
6. niedowłady kończyn
7. drgawki
8. ataxia, objawy opuszkowe

badania, jakie trzeba wykonać:
- ultrasonografia przezciemieniowa (USGp). dodam, że torbiele pajęczynówki można rozpoznać śródciążowo przy pomocy USG - tak jak u Ciebie
- tomografia komputerowa (KT)


czyli reasumując: trzeba obserwować dziecko po urodzeniu i być pod opieką lekarza
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Neurologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group