Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Terapia farmakologiczna (bóle brzucha)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz1024



Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 2:04 pm    Temat postu: Terapia farmakologiczna (bóle brzucha) Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć

Jakiś czas temu wybrałem się do lekarza z dolegliwościami typowymi dla wyrostka (opiszę później), najpierw rodzinnego, który skierował mnie do specjalisty gastrologa.

Specjalista przeprowadził badanie (żadna gastroskopia, czy kolonoskopia) i wywiad, po czym stwierdził, że to Zespół Jelita Drażliwego lub Reflux Żołądka. Zalecił przyjmowanie leków przez okres co najmniej 3 miesięcy i jeśli nie będą pomagać to przyjść, aby dalej szukać przyczyn złego stanu zdrowia, a jeśli pomogą to do rodzinnego po recepty chodzić.

Mam trochę obaw co do ciągłego brania tabletek - szczególnie, że codziennie to jakieś 5 tabletek i zastanawiam się, czy nie ma innego sposobu na wyleczenie, czy może poszukać innego lekarza. Specjalista stwierdził, że nie da się wyleczyć refluxu i ZJD i trzeba tabletki brać.

Moje objawy to kłucie w prawym boku (podczas badania usg lekarz stwierdził, że podaję dokładna lokalizację wyrostka, ale to nie to) oraz częste bóle żołądka, zgaga, niestrawność, kłopoty z apetytem, uczucie takiego nadymania jelit, wzdęcia.

Konkretne pytania :

1. Czy przyjmować te leki zgodnie z zaleceniem lekarza ?
2. Poszukać innego specjalisty ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
PrettyWoman



Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 76

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach

Skąd: Andrychów
PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 3:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witaj.

Odnośnie twoich pytań to w przypadku jelita drażliwego, najczęściej stosowaną metodą jest właśnie leczenie farmakologiczne, często zdarza się, że pacjenci próbują operować się chirurgicznie ale również często wymaga to i tak dalszego leczenia antybiotykami, ponieważ nie zawsze taki zabieg przynosi oczekiwane skutki. Więc raczej tutaj jest ryzyko, że albo się uda albo nie i tak trzeba łykać tabletki.

Podobnie jest w przypadku Zespołu Jelita Drażliwego, gdzie główną metodą leczenia jest leczenie farmakologiczne. Jednak zespołu jelita drażliwego nie da się tak do końca wyleczyć. Polega ono na niwelowaniu objawów płynących z tej choroby. Istnieją pewne metody terapii specjalnych, które należy wykonywać z lekarzem ale to już musiałbyś pogadać ze swoim lub znaleźć takiego, co zna konkretnie się na tym leczeniu.

Zastanawiające jest dla mnie tylko to, że lekarz wykonał USG brzucha i nie uzyskał konkretnej odpowiedzi czy to refluks czy jelito, bo często po tych badaniach lekarze mają już większa pewność.

Jak widzisz, odpowiedź jest taka, że spróbować możesz pójść do innego i powiedzieć mu o tym problemie, zobaczyć jego reakcję i propozycję ale wydaje mi się, że i tak musisz pozostać na łykaniu antybiotyków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Tomasz1024



Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 11:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przepraszam - może niejasno napisałem.

USG zostało zlecone przez lekarza rodzinnego i było to badanie pod kątem wyrostka. Udałem się z wizytą, bo sam miałem podejrzenie, że to zapalenie wyrostka. Kiedy po badaniu USG lekarz stwierdził, że to nie wyrostek powróciłem do lekarza rodzinnego i wtedy dostałem skierowanie do gastrologa, który stwierdził, że to reflux lub ZJD.

Miałem również robione badania krwi, cukru, kreatyniny i lekarze nie zauważyli nic niepokojącego - powiedzieli, że to bardzo dobre wyniki.

Własnie to jest zaskakujące, że po wynikach nie ma się czego przyczepić - wszystkie wychodzą dobrze, a jednak czuję się źle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Astiz



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

Skąd: Warszawa
PostWysłany: Czw Lut 27, 2014 1:58 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W sumie to można było by i pójść do innego lekarza, przedstawić mu problem, wyniki badań i wszystko to, co masz teraz pewne. Może inny lekarz pomoże stwierdzić co to konkretnie jest. Bo to jest ważne. Tak leczyć coś, co konkretnie nie jest pewne to też dziwne. W dodatku te wyniki badań wskazują, że wszystko jest OK ale nadal boli, bardzo dziwne...


A przyjmujesz już te lekarstwa i poprawia się coś?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Tomasz1024



Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Mar 02, 2014 8:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Od paru dni przyjmuję leki i czuję lekką poprawę, ale to dopiero 3 dzień - zobaczymy co będzie dalej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
papaja



Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Mar 06, 2014 2:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że widzisz poprawę, ale ja zdecydowanie jestem przeciwna "dożywotniemu" łykaniu leków. Jeśli masz objawy to coś musi je powodować. Żeby się wyleczyć musisz znaleźć przyczynę i to jej się pozbywać, a nie wzdęć czy innych efektów.
Zespół drażliwego jelita jest diagnozowany gdy przy gastrologii nie widać uszkodzeń mechanicznych. Ja polecam się rozejrzeć za badaniami pod innymi kątami, może tu coś znajdziesz dla siebie [zakaz umieszczania linków] A nie zaszkodzi też poznać opinię innego lekarza, zwłaszcza jeśli to "schorzenie" ma Ci towarzyszyć przez życie - nie odpuszczaj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
margot30



Dołączył: 24 Maj 2015
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 24, 2015 8:53 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie z papaja. Idz do innego lekarza i dowiedz sie co ci dolega. takie branie tabletk do konca zycia nie jest dobrym rozwiazaniem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group