Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Schorzenia krtani - temat zbiorczy

Idź do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
helloween
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1008

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 4:34 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myslisz ze ktos Ci ot tak napisze ?

idz do lekarza i tam zapytaj..
Shocked Shocked Shocked Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tymon



Dołączył: 30 Kwi 2007
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 5:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hmm
nie wime..

poprostu czytałem na ten temat troche.. i sie przestraszyłem..


OBJAWY RAKA KRTANI
Najważniejszą funkcją krtani jest wytwarzanie głosu. Najważniejszą częścią krtani są więc struny głosowe właściwe oraz nagłośnia, która pozwala oddzielić gardło od krtani. Najczęściej raki krtani umiejscawiają się na strunach głosowych właściwych lub na krtaniowej powierzchni nagłośni.
Objawy raka krtani zależą od tego, w której okolicy powstaje.
Rak strun głosowych właściwych daje chrypkę, początkowo ustępującą, a następnie trwałą, po pewnym czasie może wystąpić duszność i trudności w oddychaniu.
Jeśli u palącego papierosy mężczyzny chrypka trwa 3 tygodnie, powinien on zgłosić się do lekarza laryngologa.
Rak o tym umiejscowieniu występuje 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Rak nagłośni powoduje początkowo niewielkie trudności w połykaniu. We wstępnym stadium gdy naciek nowotworowy jest mały, pacjent odczuwa jedynie nieznaczne problemy w czasie połykania. Najczęściej jest to krztuszenie i trudności w połykaniu, zwłaszcza dużych twardych kęsów. W następnej fazie choroby, gdy dochodzi do usztywnienia nagłośni, połykaniu towarzyszą bóle.
Jeśli u palącego papierosy mężczyzny wystąpią trudności w połykaniu i krztuszenie się w czasie jedzenia i dolegliwości te trwają ponad 3 tygodnie, powinien on zgłosić się do lekarza laryngologa, gdyż nasuwa to podejrzenie raka nagłośni. Mężczyźni chorują na raka nagłośni częściej niż kobiety. Jednak w ostatnich latach coraz więcej kobiet zapada na raka nagłośni. Są to kobiety palące papierosy

Objawy:
stopniowo narastająca chrypka, z czasem występują zmiany barwy głosu, uczucie przeszkody w gardle, odchrząkiwanie ból przy przełykaniu, który może promieniować w stronę ucha
palenie papierosów- jest główną przyczyną raka krtani; wdychanie lub/i wydychanie dymu papierosowego zawierającego substancje smołowe powoduje podrażnienie krtani, które jeśli trwa dłuższy czas przejść może w stan zapalny; stanowi on bazę dla tworzenia się komórek nowotworowych

U osób palących ponad 40 – krotnie wzrasta ryzyko wystąpienia tej choroby


;(
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
babsi



Dołączył: 06 Lip 2006
Posty: 39

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Cze 08, 2007 10:13 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Powineś jak najszybciej udac sie do laryngologa (wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego). On napewno zaradzi i podejmie odpowiednie leczenie. Czasem ucisk w gardle moze miec podloza nerwów, a im bardziej myslisz o mozliwej opcji choroby tym bardziej sie wzmaga.


Myśle,że to dobry moment zebys rzucil palenie Wink

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
renia200



Dołączył: 02 Gru 2009
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Gru 02, 2009 5:29 pm    Temat postu: Guzek na krtani Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ostatnio wyczułam guzek po prawej stronie krtani. Czasem przełykając coś czuję że że ciężko mi przechodzi. Po zjedzeniu posiłku czuję że ta krtań jest jakby twarda napuchnięta, nie wiem jak to opisać, dziwne uczucie. Jak dotykam ten guzek to nie boli. Może ktoś z was mi napisze co to może takiego być. Question

Temat przenosze w odpowiednie miejsce
Mala_mi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group