Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Rak jelita grubego a geny

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patrycja45



Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 28

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Z Polski
PostWysłany: Sob Maj 11, 2013 12:32 pm    Temat postu: Rak jelita grubego a geny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy jeśli ojciec zmarł na raka jelita grubego, to córka może być "genetycznie" uwarunkowana czy jak to sie mówi do zachorowania na to samo?
I czy wtedy powinna po przekroczeniu wieku 50-tki, która uznawana jest za czas zwiększenia się ryzyka nowotworowego zrobić sobie badania? Pytam z ciekawości, bo zbliżam sie do tego wieku a kolonoskopia coś mi "nie w smak" ze tak to ujmę. Myślałam też o badaniu septyna 9 - to bezbolesna alternatywa kolonoskopii - ale pytanie czy NA PEWNO muszę? (cykor)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Legnarek



Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 72

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 5 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Pon Maj 13, 2013 9:06 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witaj, hmm wiesz, trudno przewidzieć teraz jak zachowa się twój organizm u jednych może to się przenieść i objawy mogą wystąpić u innych nie koniecznie, czasem jest tak, że dopiero wnuki mogą odziedziczyć ten chory gen po Dziadku, nie koniecznie przenosi się to od razu na dziecko. Tak czy siak, dla pewności możesz zrobić sobie badania, wyluzuje Cię to psychicznie, co na pewno dużo pomoże, będziesz dzięki temu spać i czuć się pewniej:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Patrycja45



Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 28

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Z Polski
PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 9:13 am    Temat postu: cd Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wyluzowanie psychiczne chyba będzie mi potrzebne,
dzięki za odpowiedź i faktycznie zrobię badania, bo jak to mawiała babcia "Strzeżonego siła wyższa strzeże".
No ale żeby psychicznie sie nie zestresować kolonoskopią, to jednak postawię na to badanie septyna 9.

Przynajmniejz głowy bedę miec.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
margot30



Dołączył: 24 Maj 2015
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 24, 2015 8:55 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zrob po prostu dna na raka i bedziesz wiedziala czy twojej corce to grozi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Beza111



Dołączył: 10 Wrz 2015
Posty: 35

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Radom
PostWysłany: Pią Kwi 01, 2016 12:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja nie chciałabym czgoś takiego wiedzieć
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
borowinka



Dołączył: 03 Paź 2016
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 12:52 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moja mama też nie chciała wiedzieć i od 4 lat walczymy z rakiem jelita grubego. Aktualnie II rzut chemioterapii wg schematu FOLFOX, przerzuty są na wątrobie i płucach.

Niech nikt nie pisze, że boi się kolonoskopii, bo co to jest w obliczu choroby, jaką jest rak? Moja mama bagatelizowała, a później kolonoskopie miała wykonywaną przynajmniej 8 razy, 2 operacje w tym jedna zakończona niepowodzeniem z wyłonieniem stomii, wcześniejsza chemia FOLFIRI, 3 biopsje wątroby, naświetlania przeciwbólowe, cyber-knife na przerzut w płucu, niezliczone PETy, TK i MRI, hipertermie całego ciała (nierefundowane).

Mam 31 lat i w dniu moich 40 urodzin wykonam kolonoskopię bez zastanowienia. Wiem, widzę, jak boli i niszczy rak. Jako córce pęka mi serce, ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie mogę bardziej pomóc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Jenka



Dołączył: 18 Paź 2010
Posty: 41

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Wrz 13, 2017 4:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Profilaktyka jest najważniejsza i nawet jeśli badanie boli czy powoduje dyskomfort to warto sie poświęcić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Loiska



Dołączył: 22 Maj 2017
Posty: 8

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Gru 26, 2017 12:28 pm    Temat postu: ... Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wcale nie musisz być obciążona genetycznie jednak jeśli się tego obawiasz to możesz wykonać bezpłatne, profilaktyczne badanie kolonoskopowe w tym kierunku. Ja takie badanie robiłam w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi. Nie jest wymagane żadne skierowanie po prostu dzwonisz, mówisz o co chodzi i umawiasz się do ich pracowni endoskopowej. Mi po wykonaniu badania zrobiło się lżej na duszy wiedząc,że wszystko jest ok
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tomek44



Dołączył: 09 Cze 2018
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Cze 09, 2018 4:16 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tego co widziałem ostatnio w gazecie to geny dziedziczy się do 7 pokolenia. Siedem pokoleń to jest około 175 lat do tyłu.

____________________________________________
AasaDlaBiznesu.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
spine



Dołączył: 22 Cze 2018
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 2:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Genetyka ma bardzo duże znaczenie przy nowotworach złośliwych, dlatego niezwykle istotnym jest regularne badanie się i w miarę możliwości uczestniczenie w badaniach klinicznych. Ale jak zawsze - najpotężniejsza jest wiedza, abyśm wiedzieli jakie są objawy raka jelita grubego - pozwoli to odpowiednio zinterpretować sygnały wysyłane przez nasze ciało. Nawet taka drobnostka jak zaparcia stanowi sygnał alarmowy. Warto się badać i słuchać organizmu - dzięki temu można pokonać raka. Jeśli miałbym polecić miejsce, w którym warto szukać informacji to będzie to ta strona - https://pratia.com/rak-jelita-grubego-przyczyny-objawy-leczenie-przerzuty/ - w mojej rodzinie pomogła już dwóm osobom w szybkim wykryciu nowotworu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group