Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Chirurgia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ela12



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Kwi 25, 2011 4:31 pm    Temat postu: proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W obrębie otworu m/kręgowego L5/S1 , po stronie lewej uwidoczniono najpewniej ukośnie przebiegającą bliznę, która przylega do korzeni nerwowych z możliwością ich ucisku. Zmiana ta jest hypointensywna w t1 i w w t2 oraz nie wzmacnia po podaniu śr. Kontrastowego. Szerokość obramowań kostnych kanału kręgowego na tym poziomie jest prawidłowa, wynosi 18 mm. Nie stwierdza się nawrotowej przepukliny krążka m/kręgowego na tym poziomie.

Na poziomie L4/L5 uwidoczniono okrężne uwypuklenie krążka m/kręgowego , które w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy bez cech ucisku na struktury nerwowe. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi ok. 19 mm. Zazaczone cechy sklerotyzacji przylegających części L5/ i S1. Sygnał i wysokość pozostałych trzonów prawidłowe. Stożek końcowy rdzenia położony na wysokości L1. Szerokość obramowań kostnych kanału w pozostałych odc. Lędźwiowych w granicach normy.

co dokładnie oznacza HYPOINTENSYWNA I SKLEROTYZACJA
Dziekuję za pomoc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
malixa



Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 125

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 7 podziękowań w 7 postach

Skąd: z nikad
Ostrzeżeń: 1
PostWysłany: Wto Kwi 26, 2011 1:52 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oznacza to, że nie ma zmian rozrostowych, tylko prawdopodobnie ( tu juz moja interpretacja) naczyniowe. Drugie pojęcie dotyczy zapalnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa - ale o co chodzi dokładnie - nie mam pojęcia, gdyż nie znam podjętego leczenia. Mogę jedynie przypuszczać, że chodzi o wprowadzenie do organizmu substancji "rozpuszczającej" powiedzm ten nieprawidłowy zrost kostny ale nie słyszałam, by robił to ktoś w polsce przy kręgosłupie... albo jestem niedoinformowana. Tyle z tego rozumiem a może tyle mi tylko świta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ela12



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Kwi 26, 2011 9:34 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za pomoc w interpretacji.
Trochę mnie uspokoiłaś , bo myślałam o czymś gorszym. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Chirurgia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group