Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Praca z biologi! Pomożecie ??

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Biologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kanik85



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 7:25 pm    Temat postu: Praca z biologi! Pomożecie ?? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam problem ponieważ nasza pani z biologi zadała nam 7 pytań na które mamy odpowiedzieć dość fachowo a ja jestem dopiero w gimnazjum. Pytania są trudne i łatwe ale na wszystkie mamy się rozpisać dość obszernie. Może pomożecie mi z kilkoma z nich bo wy na pewno mieliście już takie rzeczy i macie je w jednym paluszku. Tak więc podam pytanka:

1.Wyjaśnij, jaką rolę w budowie cząsteczki DNA odgrywa komplementarność zasad A-T oraz C-G.
2.Określ, jak w DNA jest zapisana informacja o budowie białek.
3. Wyjaśnij znaczenie kodonów STOP.
4.Wyjaśnij co to jest gen.
5.Omów mechanizm replikacji DNA i wykaż znaczenie tego procesu w przekazywaniu cech dziedzicznych.
6.Wyjaśnij na czym polega proces transkrypcji i translacji.
7.Wyjaśnij czym się zajmuje biolog molekularny.

Niektóre są łatwe ale większość to dla mnie czarna magia ;(
Może moglibyście mi pomóc z chociaż kilkoma pytaniami ?? będę bardzoooooooooooooo wdzięczny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 9:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie masz zadnej literatury??? jestem pewna ze w bibliotece by sie cos znalazlo...
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
karioka
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 843

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 9:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W necie poszukaj...
Kurde, ja jestem w biol-chemie, ale na niektóre nie znam odpowiedzi. :/
_________________
I'm your little butterfly... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
kanik85



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 1:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może pomożecie mi chociaż z pytaniem 1, 5 i 7 bo one są najgorsze :/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 3:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

6. transkrypcja
jest to proces enzymatyczny syntezy RNA na matrycy DNA.
jest pierwszym etapem procesu ekspresji genów, co prowadzi później do syntezy białka
konieczne do zajścia tego procesu są:
- matryca DNA - jedna nić (zazwyczaj młodsza - antysensowna)
- substraty - UTP, ATP, GTP, CTP
- enzym: polimeraza RNA zależna od DNA
- jony Mg2+ lub Mn2+
transkrypcja zawsze przebiega w kierunku 5' --> 3'
nowo wytwarzana nic RNA jest komplementarna do matrycy DNA
rozpoczecie nie wymaga starterów
polimeraza RNA nie wykazuje aktywności nukleazowej, co prowadzi do czestszych błędow
rozpoczęcie:
1). wyszukanie przez polimerazę RNA miejsca promotorowego na matrycy DNA
u prokariota: polimeraza RNA zbudowana jest z dwóch podjednostek alfa, jednej beta, jednej beta'i sigma (tylko na poczatku transkrypcji - dołączając się do pozostałych podjednostek, powoduje, że polimeraza RNA wykazuje wieksze powinowactwo do miejsc promotorowych i dzięki niej enzym wie, od którego miejsca ma rozpocząć transkrypcje)
polimeraza RNA przyłączając się do matrycy DNA owoduje helikalne rozwinięcie podwójnej helisy i powstaje tzw. bąbel transkrypcyjny
po rozwinięciu twoarzone jest pierwze wiązanie 3'5' fosfodiestrowe
podjednostka sigma oddysocjowuje od polimerazy RNA
polimeraza RNA tworzy kolejne wiązania fosfodiestrowe, przesuwając się wzdłuż matrycy
odcinek DNA który lega transkrypcji tworzy podwóją helisę
rozwija sie następny odcinek podwójnej nici DNA..
2). zakończenie:
odbywa się dzieki specjalnym sygnałom "stop" na DNA
- najistotniejszym sygnalem jest region palindromowy, bogaty w G(trzy wiązania)C i A=T. zasady w syntetyzowanej nici RNA w tej sekwencji lączą się ze sobą wiązaniami wodorowymi, tworzac strukturę tzw. "spinki do włosow"
- drugi sygnał stopowy: białko RHO, które dzięki dużemu powinowactwu do określownej sekwencji nukleotydowej w nowej nici RNA powoduje rozerwanie kompleksu matryca DNA - polimeraza RNA - syntetyzowana nić RNA
białko to rozpoznaje sekwencje RNA o dł. 72 nukleotydów
3) synteza RNA konczy się powstaniem form prekursorowych, podlegających modyfikacjom
u prokariota: skracanie łancuch RNA, niewielkie wydłużanie, metylacja
u eukariota: wycinanie sekwencji niekodujacych - intronowych, łączenie ze sobą sekwencji kodujących czyli eksonów
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 3:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

aaa... chodziło o piąte nie o szóste.. Wink

5. replikacja DNA
proces powielania DNA przed podziałem komórki
wynikiem replikacji jest każda potomna komórka, zawierajaca tyle informacji co komórka macierzysta
odbywa się wg modelu semikonserwatywnego: podwójna nić DNA musi ulec rozpleceniu i do każdej nici matrycowej dobudowywana jest nowa nić komlementarna do matrycy
gówne enzymy procesu: helikaza, prymaza, polimeraza DNA3, polimeraza DNA1, ligaza DNA, topoizomeraza pierwsza, topoizomeraza II
repikacja oprócz enzymów wymaga też substratów: trifosforany nuklozydów (ATP, GTP, CTP, TTP) oraz matrycy czyli podwójnej nici DNA
replikacja przebiega zawsze wkierunku 5' --> 3'

no nie wiem, czy opisywac po kolei jak ten cały proces przebiega, łacznie z opisem jak działa każdy z enzymów, zwłaszcza, ze jestes dopiero w gimnazjum Smile


co do 7. to nie wiem za bardzo, ale mysle, ze taki biolog bada w jaki sposób funkcjonowanie organizmów uwarunkowane jest właściwościami budujących je cząsteczek, a zwłaszcza wielkocząsteczkowych biologicznych polimerów, jakimi są kwasy nukleinowe i białka. oprócz tego pewnie wiąże się jego działalność z badaniami nad procesami fizycznymi i chemicznymi, które zachodzą w komórkach oraz warunkują funkcjonowanie organizmu jedno - i wielokomórkowego, badaniami nad wprowadzeniem do komórek (np. bakterii) obcego materiału genet. i wykorzystaniem ich do produkcji molekuł biologicznie ważnych (np. produkcja insuliny przez bakterie), badaniami nad współdziałaniem różnych substancji w strukturach podkomórkowych (np. w błonach cytoplazmatycznych) i nad molekularnym podłożem funkcjonowania tych struktur. itp. oczywiście to akurat jest z internetu. o replikacji nie Wink
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 6:04 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

uh hu hu kawał dobrej roboty i tyleee Wink Exclamation
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
kanik85



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 6:15 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wielkie, wielkie dzięki. Jesteście naprawdę super! Dzięki za pomoc emilko :*
Jednak są jeszcze ludzie którzy potrafią bezinteresownie pomóc Smile
DZIEKI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
aavi_



Dołączył: 22 Sty 2010
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Sty 22, 2010 5:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam tą samą prace domową i nie koniecznie potrafię ją zrobić ;(
mógł by ktoś pomóc mi z zadaniem 1 .? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nowicjuszka
Supermoderator


Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 4181

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 179 podziękowań w 178 postach

Skąd: Łódź
PostWysłany: Sro Sty 27, 2010 1:00 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dwie nici polinukleotydowe tworzące DNA są utrzymywane razem dzięki oddziaływaniom między zasadami azotowymi na zasadzie komplementarności.

Bierze się ona stąd, że łączące je wiązania wodorowe powstają wyłącznie między adeniną i tyminą oraz cytozyną i guaniną.

Komplementarność zasad ma podstawowe znaczenie dla kopiowania informacji genetycznej. Informacja zapisana w sekwencji nukleotydów jednej nici zawiera informacje o kolejności ich ułożenia w drugiej nici. Wystarczy rozpleść nici DNA i dobudować do nich komplementarne łańcuchy polinukleotydowe, aby otrzymać dwie identyczne kopie DNA.
_________________
Dyskusje oraz wątki medyczne na Forum Biomedical mają charakter jedynie informacyjny i zastosowanie ich w praktyce każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Biologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group