Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

pierwsze objawy RZS??

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
żaabaa



Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 10:35 pm    Temat postu: pierwsze objawy RZS?? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,
moja mama choruje na RZS( reumatoidalne zwyrodnienie stawów). Chciałabym się dowiedzieć czy ta choroba jest dziedziczna, czy są jakieś genetyczne uwarunkowania? I jakie są jej pierwsze objawy..ostatnio bardzo często swędzą mnie dłonie, pewnie to nic takiego, ale widocznie jestem już przewrażliwiona na tle tej choroby i we wszystkim doszukuję się jej objawów..Pomyślicie pewnie, dlaczego nie zapytam o to mamy..ale ja nie chcę jej martwić, ma wystarczająco dużo swoich problemów, nie będę dokładać jej własnych..
Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nowicjuszka
Supermoderator


Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 4181

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 179 podziękowań w 178 postach

Skąd: Łódź
PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 11:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RZS to choroba której etiologia nie jest do końca poznana, przypuszcza się że jest wywoływana przez wirus z jednoczesną reakcją autoimmunologiczną. Gdy proces chorobowy się rozpocznie jest nie do zatrzymania i powoli postępuje.Choroba powoduje bardzo duże deformacje stawów, ich destrukcję, a co za tym idzie ogranicza ich ruchomość.

Powolny rozwój choroby rozpoczyna się od uczucia sztywności stawów, które mija po wykonaniu kilku ruchów. Na początku atakowane są drobne stawy rąk i nóg, najczęściej nadgarstek i stawy międzypaliczkowe. Następnie występuje obrzęk tych stawów i ograniczenie ich ruchomości oraz zniekształcenie.

Zmiany są wielowarstwowe, nie cofają się, a choroba postępując atakuje kolejne stawy.

Proces zapalny dotyczy błony maziowej stawów, w której powstają nacieki limfocytów i komórek plazmatycznych. Błona ulega pogrubieniu i powoduje ograniczenie ruchomości stawu, dodatkowo występuje osteoporoza oraz nadżerki nasad kostnych, zaś poprzez zmniejszenie ruchomości stawów, dochodzi do zaniku mięśni, w okolicy zmienionego chorobowo stawu.
_________________
Dyskusje oraz wątki medyczne na Forum Biomedical mają charakter jedynie informacyjny i zastosowanie ich w praktyce każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group