Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

O nadzerce i o torbielu jajnika

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drapaka
Przyjaciel forum


Dołączył: 20 Lut 2006
Posty: 832

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

Skąd: Warszawa
PostWysłany: Nie Wrz 03, 2006 8:01 pm    Temat postu: O nadzerce i o torbielu jajnika Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nadżerka:
Całkowity lub częściowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.
Normalnie występujący nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastępowany nabłonkiem walcowatym pochodzącym z kanału szyjki macicy. Nabłonek ten jest czerwony i ziarnisty, co czyni szyjkę macicy zaczerwienioną, zerodowaną. Inną nazwą nadżerki jest owrzodzenie szyjki macicy

Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (środki plemnikobójcze).
Elementarne zasady higieny życia seksualnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nadżerki.

Objawy:
- krwawienia z pochwy niezwiązane z krwawieniem miesiączkowym
- krwawienia po stosunku
- krwawienia między miesiączkami
- upławy (śluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy
- Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych

Diagnostyka:
W badaniu we wziernikach szyjka macicy jest zaczerwieniona z cechami zapalnymi.
- Badanie Cytologiczne może wykazać obecność komórek atypowych
- Posiew może wykazać obecność bakterii E.colli w pochwie
- Kolposkopia
- Czasem należy pobrać wycinki z tarczy części pochwowej do badania pod mikroskopem

Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków.
W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny.
Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapi lub krioterapii.
W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.
W przypadku wcześniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.
Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.


Torbiel jajniika:

Torbiel jajnika jest to często stwierdzana patologia ginekologiczna. Tworzą się wówczas, gdy z różnych przyczyn w tkankach tego narządu lub w sąsiednich zaczyna się gromadzić płyn surowiczy albo krew. Niektórych torbieli kobieta nawet nie wyczuwa, inne natomiast powodują liczne dolegliwości. Czasem torbiel zostaje wykryta dopiero podczas badania ginekologicznego lub ultrasonograficznego. W zależności od pochodzenia torbiel może być, w rozumieniu potocznym, zmianą łagodną, ale może również stanowić zmianę złośliwą, jaką jest rak jajnika. Dlatego dla rokowania i leczenia bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie.


Objawy torbieli:
- Uczucie rozpierania, a nieraz nawet bólu w okolicy podbrzusza,
- Ucisk na pęcherz, trudności z wypróżnieniem,
- Bóle w czasie współżycia seksualnego,
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- Krwawienie z dróg rodnych poza terminem miesiączki.

Nie wszystkie tobiele wiążą się z cyklem hormonalnym kobiety.
Torbiele endometrialne (zwane również czekoladowymi) tworzą się w przebiegu choroby zwanej endometriozą (wszczepienie się błony śluzowej macicy do innych narządów). Jeśli błona śluzowa umiejscowi się w jajnikach, powstają torbiele wypełnione krwią miesiączkową. Trzeba je operować, bo rozlanie się torbieli grozi wszczepieniem się endometrium do innych narządów wewnętrznych.
Torbiele okołojajnikowe i jajnikowo-jajowodowe powstają w tkankach otaczających jajnik. Mogą być wrodzone, lub też utworzyć się wskutek przewlekłych stanów zapalnych jajowodu. Konsekwencją jest czasem skręt jajnika i martwica tkanki.


Torbiel jajnika trzeba koniecznie operować, jeśli:
- Jest na tyle rozrośnięta, że uciska na inne narządy, utrudniając ich funkcjonowanie.
- Pęknie, co może spowodować wewnętrzne krwawienie lub zakażenie innych narządów w jamie brzusznej.
- Kobieta przekroczyła 45. rok życia, ponieważ w tym wieku wzrasta zagrożenie rakiem jajnika.
- Mechanizm jej powstania nie jest związany z cyklem hormonalnym kobiety, a w takim przypadku nie ma szans na to, że torbiel wchłonie się samoistnie.


Chirurg ma do wyboru dwie techniki operacyjne:
- Metoda laparoskopowa ma wiele zalet - po operacji pacjentka szybko odzyskuj dobrą formę i po kilku dniach może już opuścić szpital. Mniejsza jest też możliwość powikłań pooperacyjnych - infekcji, a w dalszej perspektywie zrostów i przepukliny. Tą metodą można operować wszystkie Kobiele, co do których nie ma żadnych podejrzeń, że może to być nowotwór. Zaleca się ją szczególnie kobietom młodym, które jeszcze nie rodziły, gdyż oszczędza jajniki i jajowody. Jednak laparoskopii nie można zastosować u kobiety, która ma dużo zrostów w jamie brzusznej.
- Metoda tradycyjna - wprawdzie niesie z sobą większe ryzyko powikłań (infekcji, zrostów pooperacyjnych, przepukliny), jednak stwarza możliwość, gdy jest to konieczne, rozszerzenia pola operacji, Stosowana jest w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że torbiel ma charakter nowotworu. Metodą tą operuje się zwłaszcza kobiety zbliżające się do menopauzy i po menopauzie.
_________________
miłość uskrzydla, uczy latać
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
blondyna1790



Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 80

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

Skąd: z końca świata - Zakopane
PostWysłany: Pią Mar 21, 2008 3:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam problem jetem po stosunku i strasznie boli mnie prawa strona macicy tak jakby jajnik ... 2 lata temu wykryto u mnie torbiel na jajniku ... czy to jest cos zwiazane ze wspolzyciem ? dopowiem tyle ze wczoraj byl moj pierwszy raz . Prosze o szybka odpowiedz Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Pią Mar 21, 2008 4:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mozliwe...powinnas poszukac najlepszej dla siebie pozycji, takiej w ktorej nie czujesz bolu Smile
a moze od 1wszego razu Cie boli ? Smile. odczekaj pare dni,niech wszystko wroci do normy i jesli nadal bedziesz odczuwała bol- mozesz przejsc sie do ginekologa, byc moze torbiel powrocił? Neutral
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
hp7500



Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Cze 28, 2008 7:03 pm    Temat postu: wykryto u mnie torbiel Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie miałam okresu,wykryto u mnie torbiel! boje sie lekarz przepisał mi tab na okres luteine orza antyk.tabletki pozniej mam sie zgłosic na usg,,,czy pękł czy nie bojes sie!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ania0000



Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Lip 16, 2008 9:24 pm    Temat postu: ból jajnika z lewej strony Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

od paru miesiecy przy jajeczkowaniu najwiecej ale i po nawet i 2tyg. boli mnie jajnik z lewej strony.
Bylam u pani ginekolog zrobilam cytologie gr.II
usg wew.maciczne tez robilam i stwierdzila ze wszystko w porzadku.
czy ktoras z was ma tez tak>??
strasznie mam uplawy o bialej wydzielinie,nie przyjemny zapach.
nie wiem czy znow udac sie i zrobic badania??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Czw Lip 17, 2008 3:27 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

cytologia jest w sumie ok, ale wydzielina nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu. może jakieś zapalenie/infekcja?
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
przestraszona..



Dołączył: 13 Lip 2008
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Lip 22, 2008 1:36 pm    Temat postu: nadżerka Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja mam podobny problem..bylam wczoraj ginekologa i badanie wykazalo ze mam mala nadżerkę..zapisala globulki,zrobiła badanie cytologiczne, za miesiac wyniki. dowiedzialam sie ze nadzerka czsto wystepuje u kobiet wczesnie zaczynajacych wspolzycie.. boje sie, bo jakies 2 tyg temu mialam swoj pierwszy raz i od razu taka heca mnie dopadla:( i w dodatku czekam na okres, choc podejrzewam, ze w ciazy nie jestem. Mam nadzieje ze z tej nadzerki nie wyrosnie cos groznego, bo zamalabym sie chyba Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anioolek_15



Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 102

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Racibórz
PostWysłany: Czw Lip 31, 2008 7:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj byłam na usg, wykryto u mnie torbiela na lewym jajniku. Doktor ma mi przepisać leczenie hormonalne. Mam nadzieję że to pomoże.
Wink
_________________
Weronika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
sandrunia1717



Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Gru 20, 2008 7:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam Smile Mam 16 lat i od ponad 4 miesięcy nie mam okresu. Jestem dziewicą, i wykluczam możliwość zajścia w ciążę. Boje się, że mogę być bezpłodna lub mam nadżerkę. Proszę o pomoc:) Nie wiem co robić. Czy isć do lekarza... Strasznie się boję... ;(
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sob Gru 20, 2008 8:12 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a zmieniałaś tryb życia? odchudzałaś się może? jak najbardziej powinnaś się wybrać do lekarza. nadżerka to wątpię, prędzej zaburzenia hormonalne
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group