Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

mam powiększoną śledzione o 13 cm.i trzustke.Dlaczego??

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojciech13



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 11:17 am    Temat postu: mam powiększoną śledzione o 13 cm.i trzustke.Dlaczego?? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Byłem na usg jamy brzusznej.Stwierdzono powiększenie śledziony o 13 cm. i powiększenie trzustki.Inne organy nie powiększone.Badania wstępne krwi w normie.Bardzo dużo czerwonych krwinek.Alkohol pije bardzo rzadko!Nie mam pojęcia skąd wzieła się u mnie powiększona śledziona??Proszę mi powiedzieć jaka może być tego przyczyna? I jak się leczy i czy wogóle się leczy powiększoną śledzione ? BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ I Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJE[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 10:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Powiększona sledziona to nie choroba ale objaw jakies choroby!! czesto zwiazana z chora watrobą, trzeba szukac przyczyny!!
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
aramentis



Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 81

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 7:15 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hepatosplenomegalia - termin medyczny oznaczający powiększenie wątroby i śledziony.
jeden z objawów mononukleozy, ale może to równie dobrze być cos innego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wojciech13



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 3:12 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

powiekszona sledziona jest prsyczyną tylko i wyłącznie poważnej choroby??Czy może to też być coś mniej istotnego?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 4:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam wymienić wszystkie przyczyny powiększenia śledziony? dużo tego:
- zakażenia ostre lub przewlekłe (może bruceloza, bo przy niej czasami morfologia jest w porządku). inne to posocznica, dury, wzw, mononukleoza, gruźlica, zapalenie wsierdzia, kila, malaria itp
- rzs, toczeń trzewny, gorączka reumatyczna, sarkoidoza
- marskość wątroby, hemochromatoza, wrodzone zwłóknienie
- powiększenie związane z zakrzepami, zwężeniami, jamistością wrodzoną, uciskiem żyły wrotnej przez guzy i węzły chłonne lub przez ucisk żyły śledzionowej przez guzy trzustki i inne nowotwory
- sercowo pochodne - w niewydolności serca i zapaleniu zarostowym osierdzia
- niedokrwistości hemolityczne wrodzone
- rozrosty nowotworowe układu krwiotwórczego i chłonnego (białaczki, czerwinice, ziarnice, chłoniaki)
- choroby tj: Gauchera, Niemanna-Picka, Taya-Sachsa, rodzinna hiperlipoproteinemia typ I, zespół Hurlera
- nowotwory łagodne i złośliwe śledziony
- torbiele

z rzadkich to: amyloidoza, zespół Albersa-Schonberga, niedokrwistość megaloblastyczna...

;]
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wojciech13



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 10:13 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dziekuje ci Emilka! Z tego wynika ze są same grożne choroby?czy to co wymieniłas to same grożne? czy może są jakieś w miare nie grozne choroby z powiększoną śledzioną?? bardzo prosze o odpowiedz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 11:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie znam 'w miarę niegroźnych'. w każdym razie jak masz dodatkowo za dużo erytrocytów, to zbadałabym wątrobę (koniecznie) i serce.
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group