Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

kreatyna

Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Nałogi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oliwia



Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 70

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Pią Lis 24, 2006 11:20 pm    Temat postu: kreatyna Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

pomocy ... czy kreatyna jest szkodliwa dla zdrowia jesli polyka sie ja w okreslonych dwakach dziennych ?? moj chlopak zapytal mnie czy moglby zazyc jeden cykl i niewiem co mam robic boje sie o niego ... prosze o szybka odpowiedz dzieki z gory papa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Netka



Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 238

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: Pią Lis 24, 2006 11:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Każdy organizm jest inny.Mój kuzyn np. po kreatynie wylądował na pogotowiu,bo dostał bóli w klatce piersiowej.Lekarz stanowczo mu odradził takie specyfiki.Decyzja jednak nalezy do Was.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
oliwia



Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 70

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Sob Lis 25, 2006 10:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a jakie ona ( kreatyna) ma skutki uboczne ????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
helloween
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1008

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 11:37 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie no zarty sobie robicie ?? czy pytacie na powanzie?? :d

Kreatyna ze skutkow ubocznyc tylko podnosi cisnienie i wyplukuje witamine C..

kumpel jest po 4 cyklach, drugi po 5, ja juz tez jeden mam za soba..

Jesli kreatyna jest markowa ze sklepu to nic nie grozi..

Poza tym Netka zapewne kuzyn mial jakies nie wykryte problemy..

A lekarze odradzaja wszystkie specyfiki:P

Dawka to 10gr na dzien:P Ale masz fajnego chlopaka Ciebie pyta czy moze sobie kreatyne wziac...jak sie chcesz wiecej dowiedziec oliwia podbij na priva Very Happy dam Ci pare linow:D poczytasz o ludziach ktorzy kreatyne jedza non stop i nic im nie ma :d

Poza tym kreatyna nie jest sterydem czy Bóg wie czym:P: Do Twojej wiadomosci sama spozywasz kreatyne w miesie:D

Kod:
Co to jest kreatyna ?

Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Jest substancją podobną do białek, zbudowaną z trzech aminokwasów: metioniny, argininy oraz glicyny. @Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych, a jej rola sprowadza się do wytwarzania i przenoszenia adenozynotrójfosforanu (ATP) tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkcję energii.

Jak działa i co można osiągnąć stosując kreatynę ?

Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" - jest to efekt zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Przy pierwszym cyklu kreatynowym możesz uzyskać od 4 do 6 kg beztłuszczowej masy mięśniowej. Można to osiągnąć tylko poprzez prawidłową suplementację kreatyny.

W jaki sposób zwiększyć skuteczność działania kreatyny?

Można to osiągnąć przez:

-stosowanie kreatyny razem z cukrem dekstrozą, aby zwiększyć wydzielanie insuliny, która "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych
-picie dużych ilości wody
-zmniejszenie spożycia tłuszczy, gdyż tłuszcz w pożywieniu utrudnia wchłanianie kreatyny
-przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu i lecytyny, które są podstawowym źródłem organicznego fosforu
-spożywanie kreatyny na "pusty" żołądek;
-dostarczenie do organizmu takich pierwiastków jak: chrom, cynk , wanad ponieważ ich niedobór wpływa niekorzystnie na magazynowanie kreatyny przez komórki mięśniowe;
-prawidłowe dostarczanie antyoksydantów oraz kompleksu witamin z grupy B.

Zapotrzebowanie i pochodzenie kreatyny

Przeciętne zapotrzebowanie na kreatynę wynosi około 2 gramy dziennie. Połowę z tego organizm może zsyntezować samodzielnie, reszta musi zostać doprowadzona wraz z pożywieniem. Kreatyna (z greckiego krea = mięso) występuje niemal wyłącznie w artykułach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, głównie w mięsie. W roślinach natomiast występuje tylko w ilościach śladowych. Zróżnicowana dieta dostarcza zazwyczaj około 1 grama kreatyny dziennie. Wegetarianie mają zwykle ograniczone zapasy kreatyny, co stawia ich w trudnej sytuacji szczególnie w sportach szybkościowo-siłowych.

Kreatyna poprawia zapotrzebowanie w energię podczas wysiłku

Ludzki organizm rozporządza dwoma "magazynami" natychmiast dostępnej energii: adezynotrójfosforan (ATP) i fofokreatyna (CP). Kreatyna występuje w mięśnaiach w większej części w postaci fosfokreatyny. Do skurczu mięśni, a więc właściwej pracy mięśni, organizm może wykorzystywać jedynie ATP. ATP jest przy tym rozkładany do ADP (adezynodwufosforan) i fosforanu (P): ATP -> ADP + P +energia. Zapasy ATP są jednak bardzo małe i wyczerpują się już po około 1-2 sekundach. Zapasy fosfokreatyny są mniej więcej 5 razy większe. Są wykorzystywane do ponownego uzyskiwania ATP, potrzebnego mięśniom. Fosfokreatyna przekazuje przy tym swoją grupę fosforową ADP tworząc ATP w reakcji: ADP + CP -> ATP + C. ATP i fosfokreatyna wystarczają razem na około 5-10 sekund intensywnej pracy mięśni. Póżniej mięsień skazany jest na inne źródła energii, np. węglowodany i tłuszcze.

Regeneracja ATP, uzyskiwana dzięki fosfokreatynie, przynosi dalszą korzyść w postaci rozkładu kwasów, które powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni. Duże zasoby fosfokreatyny przeciwdziałają przedwczesnemu zmęczeniu, zwłaszcza przy dużych obciążeniach.

Kreatyna zwiększa siłę i przyspiesza przyrost masy mięśni

Bezpośrednio uzależnione od zaopatrzenia w kreatynę są w szczególności wysiłki szybkościowo-siłowe, związane ze skurczami komórek mięśniowych maksymalnie krótkiego czasu. Wiele testów potwierdza, że suplementacja kreatyny przynosi największe korzyści sportowcom, uprawiającym dyscypliny siłowe i szybkościowo-siłowe (sprinterom, miotaczom sztangistom, kulturystom itd.). Przyrosty siły osiągane dzięki przyjmowaniu kreatyny wynoszą przeciętnie około 10%. Doniesienia sportowców o 20-30 procentowej poprawie wyników również nie należą do rzadkości. W kulturystyce ceni się kreatynę ze względu na jej działanie zwiększające masę mięśni.

Ponieważ kreatyna wiąże się z wodą, komórki mięśniowe "powiększają siłę". Muskulatura robi wrażenie "pełniejszej", ale nie gładszej, ponieważ woda gromadzi się w istocie w komórkach mięśniowych a nie pod skórą. Zwiększone napięcie wewnątrz komórkowe stanowi sygnał anaboliczny dla komórki mięśniowej, co bezpośrednio pobudza przyrost masy mięśni, do którego przyczyniają się również większa siła i zwiększona intensywność treningu.
   


Ostatnio zmieniony przez helloween dnia Nie Lis 26, 2006 3:23 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 12:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

każdy pierwiastek przyjmowany ponad normę może spowodować komplikacje - ale nie zawsze widoczne natychmiast.

Jeżeli była by ona potrzebna dodatkowo - bralibyśmy ja wszyscy...

Nie ma sensu branie dodatkowych składników bez polecenia lekarza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
helloween
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1008

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 3:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Agusia nie znasz sie nie wypowiadaj sie :d proste..

kreatyna jest przeznaczona dla ludzi cwiczacych i nie wiem po co mial by ja brac ktos kto nie cwiczy..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 7:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

---- edit by Paweł:
Treść postu skasowana z powodu obrażania innych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
helloween
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1008

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 11:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Laughing Laughing Laughing Laughing Czemu bezczelny ? smieszysz mnie i tyle.

Zeby dostaczyc kilka gr kreatyny na dzien musialbym zjesc kilka kg miesa na raz co jest nie wykonalne..
Uzyj jakichs argumentow a nie mow ze pisze debilnie..

Wejdz na pierwsze forum kulturystyczne i zobaczysz ze to czego Wy sie boicie jest popularne i niczym nie grozi:P
jest to suplement diety:D wiesz co to suplement??

Czekam na Twoja odpowiedz skoro ja pisze debilnie i bezczelnie to czekam na inteligentna odp :d
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Pon Lis 27, 2006 5:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a po co mam z toba dyskutowac ??

pokaż ze mam z kim to pomyśle - teraz nie zauważyłam tego.

szpikuj sie jak chcesz - ale nie papraj innym w głowach

żegnam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
helloween
Przyjaciel forum


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1008

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 4 podziękowań w 4 postach


PostWysłany: Pon Lis 27, 2006 8:19 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

heh nie piszesz bo nie posiadasz zadnuch sensownych argumentow Very Happy

Bo do kreatyny nie ma przeciwwskazan :d

hehe a jak Ci mam pokazac ? n razie to Pawel kasuje twoje posty a nie moje Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Nałogi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group