Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Kompletna profilaktyka rakowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Hematologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
biologic



Dołączył: 11 Cze 2013
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 5:40 pm    Temat postu: Kompletna profilaktyka rakowa Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam, chciałbym zaczerpnąć rady odnośnie badań które pomogą wykryć/wykluczyć raka. Zaczne może od tego, że znalazłem
w niektórych klinikach pakiety "kompletnej wczesnej diagnostyki anty rakowej" ale przeważnie ceny wahają się w okolicach ok 5000zł, co jest dla mnie nieosiągalne. Wiadomo że rak czy też jego przeżuty mogą być wszędzie w organizmie, więc trzeba liczyć się z wykonaniem serii badań diagnostycznych. Mnie osobiście zależałoby na badaniach które określiłyby czy w organizmie są jakieś guzki/zmiany już bez całej lawiny dalszych czynności(o ile coś by zostało w tych badaniach wykryte) czyli chodzi mi o to że bez pobierania tkanek do badań itp. Tylko samo wykrycie czy coś jest lub czy tego nie ma.

Znalazłem wiele informacji na ten temat, zaleca się USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, czy tomografie danych części ciała. I tu moje pytanie: czy sama tomografia komputerowa gdyby wykonać np. klatki piersiowej, żołądka i odcinka szyjnego może w pełni/ z całą pewnością wykazać czy są w tych miejscach objętych tomografią jakieś zmiany/gózki itp?

Moje pytanie bierze się stąd, że znacznie by to uprościło sprawę. Jeśli sama tomografia byłaby wystarczająca to uniknąłbym dodatkowych kosztów, jeżdżenia, stresów i zaoszczędziłbym czas.

dodam że w moim konkretnych przypadku jest zespół objawów które wskazują na możliwy nowotwór. Drastyczny spadek wagi, powiększone węzły chłonne, problemy z trawieniem. Zdaje sobie sprawę że to wcale nie musi oznaczać nowotworu ale jednak chciałbym się upewnić, tym bardziej że niedawno u znajomego tylko o 2 lata starszego ode mnie zdiagnozowano raka.

będę wdzięczny za każde podjęcie tematu, pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Pasta



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 285

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 31 podziękowań w 31 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Sro Cze 12, 2013 2:17 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Objawy, które Pan wymienił są bardzo ogólne i mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Sądzę, że Pana stan w dużej mierze zależy od przeżyć związanych z diagnozą u znajomego. Strach oraz stres przyczyniły się do tego, że zaczął Pan obserwować swój organizm, a każdy symptom zwraca Pana uwagę w kierunku nowotworu.

Oczywiście nie bagatelizuję tutaj Pana objawów. Odnośnie badań, proponuję, aby w pierwszej kolejności udał się Pan do lekarza, przedstawił mu swoje objawy i poprosił o wypisanie skierowania na badania.

Zalecałabym zrobienie podstawowych badań:

-> morfologia z rozmazem (Erytrocytoza wskazuje na choroby proliferacyjne szpiku, raka wątroby i nerki. Leukopenia występuje w wypadku różnych chłoniaków, w ziarnicy złośliwej oraz grasiczaka)

-> OB (wskaźnik procesu zapalnego; szczególnie wysokie wartości występują m.in. w wypadku szpiczaka mnogiego i makroglobulinemii Waldenströma)

-> badanie moczu oraz kału na krew utajoną (badanie może wskazać raka jelita grubego)

-> CRP (wskaźnik procesu zapalnego, również wywołanego chorobą nowotworową lub autoimmunologiczną)

Prócz powyższych badań jest wiele innych, zwanych powszechnie markerami nowotworowymi, należą do nich także:

-> Beta-2-mikroglobulina -> wzrost w przebiegu chłoniaków złośliwych;
-> Fibrynogen -> zwiększone stężenie w przebiegu niektórych nowotworów; zmniejszone w wypadku uszkodzeń wątroby i DIC;
-> Fosfataza kwaśna (PSAP) -> Podwyższony u 50% chorych na raka gruczołu krokowego;
-> Fosfataza zasadowa -> Zwiększone stężenie w patologiach wątroby (np. przerzuty nowotworowe) oraz układu kostnego (pierwotne nowotwory kości i przerzuty tam zlokalizowane). Wzrost również w wypadku cholestazy i zespołu paraneoplastycznego;
-> Glukoza -> Hipoglikemia może być objawem wyspiaka trzustki lub pierwotnego nowotworu wątroby;
-> Immunoglobuliny -> Diagnostyka szpiczaka mnogiego;
-> Kalcytonina -> Marker raka rdzeniastego tarczycy;

Odnośnie tomografii komputerowej -> jest to badanie obrazowe, które nie gwarantuje pewnego wyniku, gdyż wszelkie wątpliwości związane z wynikami, powodują, że chorych kieruje się na bardziej zaawansowane badania, typu angio TK oraz rezonans. Namawiam, aby przedyskutował Pan tą sprawę z lekarzem, dobrze by było dla Pana, aby lekarz wydał skierowanie na tomografię, wówczas badanie będzie dla Pana bezpłatne.

Proszę powiedzieć jeszcze, ile Pan schudł? Czy spadek wagi wiązał się z jakimiś przeżyciami, stresem, odchudzaniem?

Proszę przemyśleć swoją sytuację, być może przeżywa Pan również sytuację znajomego? Jeżeli faktycznie tak jest, proszę się zastanowić nad wizytą u psychologa -z pewnością terapia pomoże Panu uporać się z tą szokującą dla Pana wiadomością o chorobie znajomego.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
biologic



Dołączył: 11 Cze 2013
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Cze 13, 2013 10:58 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za odpowiedź. U lekarza byłem, dostałem skierowanie na badania i do poradni chirurgicznej w celu biopsji węzła i zbadania pobranego materiału. Badania wyszły średnio, nie najgorsze ale tez i szału nie ma. W poradni z kolei punkcji mi nie wykonali ale dali skierowanie na usg okolic węzła. Najbliższy termin okazał się być we wrześniu..
W ciągu ostatnich ok 5 lat schudłem ok 20kg z czego 8 - 10 w ciągu ostatniego roku. Stresy jak to w życiu towarzysza mi cały czas.
Może wyniki badań coś niecoś rozjaśnią:

wynik / zakres referencyjny
Glukoza - 79 / 70 - 100
RBC - 4,45 / 4,5 - 5,9
WBC - 4,7 / 4 - 10
OB - 3 / 2 - 15

Rozmaz:
Neutrofile segmentowane - 45% / 45 - 70
Granulocyty kwasochłonne - 5% / 1 - 5
Limfocyty - 48% / 20 - 45
Monocyty 2% / 2 - 8

są jeszcze inne wyniki (biochemia i hematologia) ale nie wiem które mogłyby być istotne. Dziś idę z nimi do lekarza i zobaczymy co powie. pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Pasta



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 285

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 31 podziękowań w 31 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Czw Cze 13, 2013 1:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

W takim przypadku radzę wykonać usg węzła odpłatnie, nie ma sensu czekać tyle czasu, skoro najistotniejsze w tej chwili jest to, aby został Pan jak najszybciej zdiagnozowany. Proszę się również dowiedzieć, czy owa placówka do której dostał Pan skierowanie ma tylko jedną siedzibę, gdyż często jest ich kilka, stąd też możliwość ustalania szybkich terminów, na zasadzie, jak nie tu, to tam. Jeżeli się nie uda, proszę wykonać badanie odpłatnie, wynik też powinien być od razu podany.

Utrata wagi faktycznie jest znaczna, jednakże teraz najważniejsze, że jest Pan pod opieką lekarską i w trakcie diagnostyki. Jeżeli chodzi o badania: są w porządku, jedyne czego się dopatrzyłam to podwyższonego poziomu limfocytów, jednakże wynik jest trochę powyżej normy i nie musi wskazywać na nowotwór.

Mam nadzieję, że lekarz powie Panu więcej oraz że będą to dobre wieści!

Dlaczego nie wykonano Panu biopsji węzła, skoro lekarz dał skierowanie?

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
biologic



Dołączył: 11 Cze 2013
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Cze 13, 2013 2:30 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niestety nie było możliwości zapisania się w innej placówce, ale umówiłem się prywatnie na USG w najbliższy poniedziałek. Mam nadzieje że to sporo wyjaśni. Czemu nie wykonano mi punkcji sam nie wiem. Na skierowaniu chyba było napisane: diagnostyka guzka szyi, a o punkcji wspominała tylko moja pani doktor. Więc możliwe że to ja przesadziłem z interpretacją. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
biologic



Dołączył: 11 Cze 2013
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Cze 17, 2013 2:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam okazało się że to kaszak(mógł to być kiedyś węzeł który zaropiał i z biegem czasu zaminił się w ten kaszak) ale i tak po wycięciu będę chciał aby wysłano próbki do badania histopatologicznego, tak dla świętego spokoju:) pzdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
izaa2008



Dołączył: 07 Sty 2014
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 8:32 pm    Temat postu: Re: morfolgia rozmaz ręczny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam! odebrałąm wyniki morflogii z rozmazem.oto nieprawidłowośći :
-MCHC 32,8 (33-37)
-PDW 11,6 (6.1-11)
-P-LCR 28,4% (6-24)
MONO%9,1 (4- 8 )
ROZMAZ RĘCZNY: WYNIKI W NORMIE TYLKO JEST ANIZCYTYNA TROMBCYTÓW.
CZY MAM SIĘ CZYM NIEPOKOIĆ? OGÓLNIE POWÓD MORFOLOGII TO POWIĘKSZONE WĘŻŁY CHŁONNE

Dodano po 4 godzinach 39 minutach:

izaa2008 napisał:
witam! odebrałąm wyniki morflogii z rozmazem.oto nieprawidłowośći :
-MCHC 32,8 (33-37)
-PDW 11,6 (6.1-11)
-P-LCR 28,4% (6-24)
MONO%9,1 (4- 8 )
ROZMAZ RĘCZNY: WYNIKI W NORMIE TYLKO JEST ANIZCYTYNA TROMBCYTÓW.
CZY MAM SIĘ CZYM NIEPOKOIĆ? OGÓLNIE POWÓD MORFOLOGII TO POWIĘKSZONE WĘŻŁY CHŁONNE
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Hematologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group