Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Jakie badanie są potrzebne do ustalenia niepłodności?

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Niepłodność
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anioolek_15



Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 102

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Racibórz
PostWysłany: Nie Sty 11, 2009 6:28 pm    Temat postu: Jakie badanie są potrzebne do ustalenia niepłodności? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć jakie badanie jest potrzebne by ustalić czy sie jest płodnym? I ile takie badanie kosztuje? I czy można je zrobić u ginekologa?
Z góry bardzo dziękuję.
_________________
Weronika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nowicjuszka
Supermoderator


Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 4181

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 179 podziękowań w 178 postach

Skąd: Łódź
PostWysłany: Nie Sty 11, 2009 11:49 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie tutaj zacytować fragment artykułu z novomedica.pl:
Cytat:
Rozpoznawanie niepłodności

Pierwszym krokiem przy podejrzeniu niepłodności jest zebranie wywiadu oraz badanie fizykalne. Dane z wywiadu o współżyciu seksualnym, przebieg miesiączkowania, rodzinna historia niepłodności, styl życia (w tym pytania o leki, alkohol, kofeinę) oraz ocena ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego pacjentki pomagają lekarzowi wybrać odpowiednie badania dodatkowe. Również partner powinien zostać poddany badaniu fizykalnemu. Często mężczyźni, którzy nie mają problemów ze współżyciem, nie godzą się na wizytę u lekarza. Jednak to mężczyznę warto zbadać jako pierwszego, ponieważ łatwiej wykluczyć u niego zaburzenia płodności (na podstawie badania nasienia).

Testy laboratoryjne

W celu oceny poziomu hormonów niezbędne są próbki krwi i moczu. W badaniu moczu można określić, czy jest wyrzut LH przed owulacją. Aby wykluczyć zaburzenia fazy lutealnej, lekarz powinien zlecić badanie progesteronu i prolaktyny w II połowie cyklu miesiączkowego, aby stwierdzić, czy ciałko żółte wytwarza odpowiednią ilość progesteronu. Jeżeli kobieta ma zaburzone lub nieregularne cykle, przeprowadzane są pomiary poziomów FSH i LH na początku cyklu miesiączkowego, aby móc wykryć przedwczesna menopauzę (wysokie FSH i LH) lub zespól policystycznych jajników (wysokie LH i niskie FSH). W wybranych przypadkach badane są również poziomy hormonów nadnerczy oraz hormonów tarczycy.

Dla oceny jajeczkowania, stanu szyjki macicy i płodności partnera służy PCT (post coital test, tzw. test po spółkowaniu Simsa-Huehnera znany już od 1866 r. Bada się, czy śluz ma prawidłowe cechy do wspomagania wędrówki plemników, a także ruchliwość i żywotność obecnych w nim plemników. Śluz pobrany z szyjki macicy może także być wykorzystany do posiewów bakteriologicznych. W przypadku nieprawidłowego wyniku testu powinny być przeprowadzone badania nasienia u partnera, oraz wykonane posiewy i wymazy bakteriologiczne.

Hysterosalpingografia

Badanie w kierunku nieprawidłowości jajowodów oraz macicy: hysterosalpingografia (radiografia macicy i jajowodów) może być wykonywana, jako dodatkowy zabieg przed laparoskopią, w celu wykrycia możliwej przeszkody w którymś z jajowodów.
Aby stwierdzić, czy jajowód jest niedrożny, lekarz wprowadza aparat do szyjki macicy i wstrzykuje środek kontrastujący. Substancja ta przemieszcza się do jamy macicy, a następnie w górę, do jajowodów. Jeśli można zaobserwować kontrast wypływający z końca jajowodu, to znaczy, ze nie ma przeszkody. Podczas badania można wykryć inne nieprawidłowości, takie jak polipy endometrialne, wlókniakomieśniaki oraz różne zaburzenia budowy macicy czy jajowodów. W niektórych przypadkach, taki zabieg może wręcz wyleczyć z niepłodności poprzez "wyczyszczenie" jajowodów z maleńkich zrostów. Badanie ma wiele wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Jeśli zostanie wykryta przeszkoda czy nieprawidłowość budowy należy wykonać laparoskopię. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zakażenia jamy miednicy, dlatego jeszcze przed zabiegiem mogą być przepisane antybiotyki. Po badaniu mogą pojawić się kurcze macicy lub poczucie dyskomfortu.

Laparoskopia

U około 40% kobiet, których przyczyna niepłodności jest początkowo nieznana, zostają stwierdzone nieprawidłowości w obrębie jajowodów czy macicy podczas zabiegu laparoskopowego. Przy laparoskopii wykonywane są dwa niewielkie nacięcia (w pępku oraz miedzy pępkiem a kolcem kości biodrowej). Następnie, wpuszczany jest gaz tj,dwutlenek węgla do jamy brzusznej, który ją rozszerza. Laparoskop, rurka wyposazona w soczewki oraz zródlo światła, jest umieszczany w nacięciu pepkowym.
Przez drugie nacięcie wprowadzana jest chwytak, który pozwala lekarzowi poruszać narządami i bezpośrednio zobaczyć zewnętrzna powierzchnie macicy, jajowodów, jajników i całe wnętrze jamy brzusznej. Podczas laparoskopii mogą zostać rozpoznane: schorzenia jajników,endometrioza, blizny i zrosty w obrębie jajowodów, czy zamkniecie ujść jajowodów. Niektóre z obserwowanych zaburzeń są operowane jeszcze podczas samego zabiegu np. elektrokoagulacja jajników, usuniecie cyst jajnikowych i zrostów, czy zniszczenie ognisk endometriozy. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a powstałe ranki są minimalnie bolesne. Z występujących skutków ubocznych, to istnieje niewielkie ryzyko krwawienia w czasie operacji, zakażenia po operacji czy działania ubocznego znieczulenia. Wielu pacjentów skarży się ponadto na czasowe, ale bardzo nasilone dolegliwości w okolicy barków, które wynikają z ucisku ciśnienia gazu wywieranego na przeponę podczas operacji i podrażnienie nerwu przeponowego.

Ultrasonografia

Ultrasonografia jest to metodą oceny macicy i jajników przy użyciu fal ultradźwiękowych, a nie promieniowania rentgenowskiego. Wykonanie serii badań USG może być dokładną i tanią metodą do kontroli stymulacji jajników. Badanie jest w niewielkim stopniu ryzykowne czy uciążliwe, przy czym uzyskiwane przejrzyste obrazy pozwalają lekarzowi na pomiary dojrzewających pęcherzyków, czy ocenę rozwoju endometrium. Można również wykryć wlókniakomieśniaki czy torbiele jajnikowe.

Badania genetyczne

Badania genetyczne pozwalają na ocenę chromosomów płciowych oraz tzw. somatycznych u kobiet i mężczyzn w celu znalezienia różnych nieprawidłowości tzw. aneuploidii. Pozwala to przewidzieć, czy dana para ma większe, czy mniejsze szanse na zapłodnienie dzięki wykorzystaniu różnych zabiegów medycznych np. ICSI- (intracytoplasmatic sperm injection - docytoplazmatyczne wstrzykniecie plemnika do komórki jajowej). Jedną z metod badania chromosomów i genów jest hybrydyzacja fluorescencyjna in situ, dzięki której wykrywane są min. nieprawidłowości genowe w chromosomie męskim Y, tzw. mikrodelecje.

_________________
Dyskusje oraz wątki medyczne na Forum Biomedical mają charakter jedynie informacyjny i zastosowanie ich w praktyce każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anioolek_15



Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 102

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Racibórz
PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 10:57 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ojej, to jest tak skomplikowane? Ja po prostu chcialam badanie zrobić, by się upewnić, ale naprawdę nie sądziłam że to takie "trudne".
Dziękuję za tak szczegółową informację!
_________________
Weronika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 11:51 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tak naprawdę wystarczy domowy pomiar tempki o obserwacja śluzu ;]
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
majka1111283



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: radom
PostWysłany: Czw Mar 26, 2009 2:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

czesc wam.mam taki problem ze mam córke 4 letnia. karmiłam ja piersia przez 1rok. i juz mineło 3 lata i pokarm mi do tej pory nie zanikł.brałam tabletki na ten pokarm ale nic nie pomogło bo dalej mam. i chciałabym miec kolejne dziecko ale przez to chyba nie moge zajsc. juz mineło 9 m-c jak próbujemy . i nic z tego nie wychodzi. moze pomozecie mi cos w tej sytuacji. Z góry dzieki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Czw Mar 26, 2009 4:11 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

majka1111283 proponowałabym udać się do lekarza. Niestety nie bardzo wiem jak Ci pomóc. Dziewczyny stosują różne leki w tym np. bromergon ale najlepiej zgłoś się do lekarza bo to za długo trwa.
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
majka1111283



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: radom
PostWysłany: Czw Mar 26, 2009 5:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tosia własnie brałam juz te tabletki i to 3 op. wybrałam.i nic zadnej poprawy.Ale dzieki za rade.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Pią Mar 27, 2009 11:42 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a co na to lekarz??
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
majka1111283



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: radom
PostWysłany: Pią Mar 27, 2009 12:07 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A LEKARZ NA TO TYLKO ZDZIWIENIE ZE JESZCZE NIE ZANIKŁ.I NASTEPNE OPAKOWANIE PROSZKÓW I TYLE. A DLA MNIE JEST TO BARDZO DENERWUJACE I NIEPOKOJACE ZE TYLE CZASU MAM TEN POKARM. JUZ SAMA NIE WIEM CO MAM ROBIC. A MOZE LEKARZA BYM ZMIENIŁA I CHYBA TAK ZROBIE. BO NAWET ZADNYCH BADAN MI NIE ZROBIŁ.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Pią Mar 27, 2009 1:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No własnie może idz do innego lekarza bo to za długo trwa . Zwykle pokarm zanika dużo, dużo szybciej...
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Niepłodność Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group