Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Jak reaguje spirytus z krwią.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
warriorek



Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 7:34 pm    Temat postu: Jak reaguje spirytus z krwią. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam. Chciałem się spytać jak reaguje spirytus z krwią, tzn czy zabija ją lub jakieś jej składniki? Czy jeżeli na skaleczenie poleje się spirytusem to co się stanie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
trinitrotoluen
Przyjaciel forum


Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 135

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 8:15 pm    Temat postu: Re: Jak reaguje spirytus z krwią. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

warriorek napisał:
Witam. Chciałem się spytać jak reaguje spirytus z krwią, tzn czy zabija ją lub jakieś jej składniki? Czy jeżeli na skaleczenie poleje się spirytusem to co się stanie?


Spirytus powoduje denaturację białek, jednak na ranę stosuje się go nie w celu denaturacji białek osoczowych - ale w celach antyseptycznych - żeby zabić patogeny.
_________________
Fide, sed cui, vide!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 8:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wypicie spirytusu rozrzedza krew, rozszerza naczynia krwionośne, dlatego po operacjach i zabiegach np. wycięciu znamienia jest całkowity zakaz picia alkoholu.
nie wolno go mieszać z lekami, gdyż wchodzi z nimi w interakcje i albo nasila się działanie alkoholu albo ubocznych skutków leków.
tak jak napisał poprzednik spirytus polany na ranę powoduje odkażenie.
także krwi raczej nie niszczy.
coś kiedyś czytałam, że niszczy komórki mózgu, ale nie wiem nic dokładniejszego:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
warriorek



Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 2:18 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

aha, a czy taka "znedaturyzowana" krew nadaje się do użytku? jeżeli np. ktoś wstrzyknąłby sobie spirytus do żyły? Albo jakby się zalało spirytusem szklankę z krwią (odrobina spirytusu), to czy taka krew nadaje się do transfuzji? czy jest kompletnie bezużyteczna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 9:24 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hm... tego to nie wiem. musiałbyś zapytać się w punkcie pobierania krwi. lub zapytać tam gdzie prowadzą transfuzje.
myślę, że dopóki alkohol nie zostanie zmetabolizowany nie można przeprowadzić transfuzji,. potem tak.
ale radzę się zapytać fachowców o zdanie:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
trinitrotoluen
Przyjaciel forum


Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 135

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 9:35 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

warriorek napisał:
aha, a czy taka "znedaturyzowana" krew nadaje się do użytku? jeżeli np. ktoś wstrzyknąłby sobie spirytus do żyły? Albo jakby się zalało spirytusem szklankę z krwią (odrobina spirytusu), to czy taka krew nadaje się do transfuzji? czy jest kompletnie bezużyteczna


Stężenie spirytusu to okolice ponad 90%. We krwi stężenie alkoholu etylowego określa się w promilach - więc jak myślisz?

Wstrzykiwanie spirytusu to nie jest dobry pomysł - podobnie mieszanie krwi ze spirytusem.
Denaturacja białka powoduje utratę jego funkcji, ponadto spirytus atakuje błony lipidowe - więc elementy morfotyczne również by na tym ucierpiały.
Chyba, że masz na myśli sporządzanie roztworu o stężeniu właśnie w promilach - ale to taka bezsensowna gdybologia. Zajmij się czymś ciekawszym Wink
_________________
Fide, sed cui, vide!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group