Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Hormony tarczycy a pigułki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
introligator



Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 47

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: się biorą dzieci?
PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 3:25 pm    Temat postu: Hormony tarczycy a pigułki Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam

Moja dziewczyna miała ostatnio robione TSH i wykazało jej niedoczynność tarczycy. Teraz cała panikuje, że niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę na pewno zaburza działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Dla mnie to bzdura, jako że na biologii uważałem, ba, zdawałem z niej maturę, ale kurczę jak Cię ktoś bombarduje czymś takim bez przerwy to tracisz pewność momentami.

Dlatego proszę po prostu, żeby ktoś mi napisał tutaj, że scenariusz głoszony przez moją kobietę jest nierealny.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 5:20 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a bierze leki?
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
introligator



Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 47

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: się biorą dzieci?
PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 9:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie, nie bierze. Tzn teraz pewnie będzie brała, i wiadomo, trzeba będzie się dowiedzieć czy się nie będą kłócić z pigułkami. Ale dotychczas po prostu ta tarczyca jej nieprawidłowo pracowała, i pojawiły się u niej teraz obawy, czy przez ten czas mogło to wpłynąć na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.

Rozpatrzyłem kilka możliwych scenariuszy:

Jeżeli niedoczynność jest duża, może brać Eltroxin czy coś podobnego, z L-tyroksyną (lewotyroksyną), hormonem analogicznym do tyroksyny. Wyczytałem, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować wzmożone zapotrzebowanie na tyroksynę. To by chyba oznaczało, że się raczej nic z niczym nie kłóci w takim układzie prawda?

Nie mogę natomiast znaleźć nic na temat doustnie przyjmowanego jodu (scenariusz w wypadku niedoczynności mniejszej) - ale czy jod może zaszkodzić, nawet w większych porcjach? Mnie się to wydaje mało prawdopodobne...

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Yalissea
Przyjaciel forum


Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1395

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 12:25 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Powiem szczerze, że ja na ten temat nie wiem nic za bardzo... ale mi kiedyś lekarka powiedziała, że przyjmowanie w ogóle pigułek przy chorobie tarczycy nie jest wskazane i nie przy braniu lekarstw.

Ale, co lekarz to opinia... więc ja bym Ci radziła żeby Twoja kobieta poszła do swojego endokrynologa i zapytała. Bo ja ginekologa pytałam o te rzeczy, to mnie odesłał właśnie do endokrynologa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 1:17 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja powiem tak: euthyrox nie wpływa na tabsy anty, bo reguluje metabolizm tak, zeby był jak u zdrowego człowieka. ale czas, kiedy niedoczynnośc była nieleczona to właśnie do konca nie wiem, ale wydaje mi się, że mogło być lekko podwyższone stężenie ee z tabletek w związku z słabszym metabolizmem. może warto się zabezpieczać dodatkowo przez 7 dni od rozpoczęcia leczenia? no nie wiem, trzeba spytać endokrynologa
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Yalissea
Przyjaciel forum


Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1395

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 5:47 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no to chyba każdy lek endokrynologiczny reguluje metabolizm tak, żeby był jak u zdrowego człowieka

ja napisałam, że nie wiem.. tak tylko rzuciłam to co mi lek. powiedziała
najlepiej będzie jak zapytasz lekarza Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group