Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Guzy na węzłach chłonnych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Hematologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aidan



Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Mar 12, 2010 3:33 pm    Temat postu: Guzy na węzłach chłonnych Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry.
Bardzo proszę o poradę, bo odchodzę już od zmysłów.
Około miesiąca temu, zupełnie przypadkowo odkryłem trzy zgrubienia na węzłach chłonnych po lewej stronie - dwa w okolicy szyi, jedno w okolicy obojczykowej. A jakiś czas później następne dwa - również po lewej stronie, w okolicy obojczykowej - nie mam pojęcia, czy urosły z czasem czy były tam już wcześniej, gdyż żeby je wyczuć trzeba długo szukać. Przeczytałem, że tak objawia się ZZ i inne ciężkie choroby węzłów. Niedługo potem zachorowałem - ból gardła, kaszel, katar, chrypka... Byłem pewien, że to ziarnica. Lekarz pierwszego kontaktu nie stwierdził niczego poza 'przewlekłym zapaleniem migdałków i powiększonych węzłów obojczykowych i szyjnych', zalecił badania krwi i wizytę u laryngologa. Laryngolog również nie potrafił stwierdzić pochodzenia tych guzków. Co prawda przeziębienie minęło ale nie uspokoiło mnie to, ponieważ guzki tak jak były - tak są. Oto wyniki badań krwi:

HGB - 13, WBC - 7,6, LYM - 24,1, MON - 3,8, GRA - 72,1, HCT - 42,3, RBC - 6,32, MCV - 67 ,CLH - 20,8, MCHC - 30,8, RDW - 16, OB - 2, SO - 76, LO - 24, CRP - >6

Lekarz rodzinny zalecił mi wizytę u hematologa. Tyle tylko, że pierwszy wolny termin mam na początek lipca... Dodam, że jako dziecko leczyłem się hematologicznie - zawsze miałem obniżony poziom hemoglobiny, MCV, MCHC. Lekarz stwierdził wtedy, że nie widzi nieprawidłowości, że taka moja uroda.
Bardzo proszę o poradę w sprawie tych węzłów. Bardzo mnie niepokoi powiększenie węzłów obojczykowych. Czytałem, że świadczy to o poważnej chorobie. Czy to prawda? Co robić? Czy są powody do paniki? Czy zrobienie dodatkowych badań, np. USG jest w stanie wyjaśnić przyczynę miejscowego powiększenia tych węzłów?
Dodam jeszcze, że mam 20 lat, niedawno, 2 i pół miesiąca temu przechodziłem ospę wietrzną. Same guzki są średnio twarde i 'przeskakują' gdy ich dotykam.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
carboczar



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 1038

Wysłał podziekowań: 3
Otrzymał 193 podziękowań w 189 postach

Skąd: Z domu
PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 5:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Aidan
Wyniki nie są za dobre i skierowanie do hematologa jest prawidłowe(szkoda,ze nie wykonano rozmazu ręcznego a przy tych wynikach jest wskazany)Oczywiście jest wskazane wykonanie usg powiększonych węzłów.Należy wnioskować,że są odczynowe.Jak będą wyniki i będziesz po badaniach,proszę się odezwać.
_________________
Nie udzielam już porad na tym forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aidan



Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 6:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Carboczar
Dziękuję za odpowiedź Smile
Dlaczego uważasz, że te węzły są odczynowe? Czy to znaczy, że nie jest to nic groźnego?
Dziękuję też za poradę w sprawie USG - ponieważ nie mogę wyprosić skierowania na to badanie zrobię je chyba prywatnie mając nadzieję, że wyjaśnią coś więcej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
carboczar



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 1038

Wysłał podziekowań: 3
Otrzymał 193 podziękowań w 189 postach

Skąd: Z domu
PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 6:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Aidan
Już spotkałem się z przypadkami,ze nie każdy lekarz potrafi ocenić stan węzłów (wbrew pozorom nie jest to takie proste interpretacja węzłów,często mylnie oceniane z prawidłową budową anatomiczną,można pomylić też z innymi zmianami chorobowymi)a skoro sama potrafisz je wyczuć muszę byś powiększone a jeśli są powiększone na pewno są w stanie zapalnym(na ile i czy to są węzły,oceni to usg)Wyniki wskazują że mogą to być jednak węzły.Zrób usg(będzie szybciej)idąc do lekarza,lekarz też skieruje na usg a czas rozpoczęcia leczenia się wydłuży.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aidan



Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 7:01 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok, jak tylko będzie wiadomo coś więcej to dam znać na forum. Może komuś te informacje się przydadzą.
Jeśli ktoś jeszcze podjąłby się komentarza/porady to byłbym wdzięczny Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aidan



Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Mar 31, 2010 7:47 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie.

Mógłbym prosić o interpretację wyników USG?

"W lewej okolicy podżuchwowej, powierzchownie od naczyń szyjnych, pakiet 2 węzłów chłonnych hypoechogennych 14,6x6,8x13,7 mm.
Po stronie bocznej lewej szyi, podskórnie wyczuwalne drobne węzły chłonne 6,7x3 mm i 6,5x2,2 mm".

I to wszystko. Ja do tej pory wyczuwałem tylko te "drobne" węzły. Radiolog zaskoczył mnie informacją o tym pakiecie dwóch pod żuchwą po lewej stronie. Czy to możliwe, że bym ich nie wyczuł skoro mają takie rozmiary?
Dokładnie taki pakiet dwóch węzłów mam po PRAWEJ stronie, pod żuchwą. Pojawiły się jakoś przedwczoraj, są obolałe.

Proszę o radę i pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
carboczar



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 1038

Wysłał podziekowań: 3
Otrzymał 193 podziękowań w 189 postach

Skąd: Z domu
PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 8:02 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Aidan
Taki opis wskazuje,tylko na stan zapalny ich przyczyną są zakażenia bakteryjne, wirusowe czy też grzybicze.Skonsultuj te wynik ze swoim lekarzem.
_________________
Nie udzielam już porad na tym forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aidan



Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 11:44 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Ci za odpowiedź.
A czy to powiększenie może być spowodowane małymi urazami w jamie ustnej albo psującym się zębem? Bo mam niestety dość bolące rany w buzi, a tydzień temu bolał mnie ząb bardzo blisko położony tych dwóch węzłów Smile
Dzisiaj idę do lekarza laryngologa, dam znać co mi powiedział.
Ale jak sądzisz, chłoniaki można odrzucić?

Dziękuję raz jeszcze, że udzielasz się w tym temacie Smile
Pozdrawiam

No i chciałem jeszcze dopytać - czy możliwe jest, żeby nie wyczuć węzłów takich rozmiarów w okolicy podżuchwowej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 2:59 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Aidan oczywiście że może.
ja kiedyś przebijałam sobie zarosłą dziurkę w uchu.
niestety wdała się infekcja. nieduża. ledwo zauważalna.
po kilku dniach wyczułam ogromne powiększenie węzłów podżuchwowych. strasznie bolały. poszłam do lekarki. okazało się,że organizm tak właśnie zareagował na infekcję.
po kilku dniach antybiotyku było ok:)
tak samo może być u Ciebie. wszelkie rany, infekcje, zepsuty ząb mogą wywołać takie powiększenie węzłów.
dlatego najpierw trzeba zaleczyć WSZYSTKIE infekcje. dopiero potem jeśli węzły nadal będą powiększone trzeba szukać dalej.
Smile

Dodano po 5 minutach:

Aidan oczywiście że może.
ja kiedyś przebijałam sobie zarosłą dziurkę w uchu.
niestety wdała się infekcja. nieduża. ledwo zauważalna.
po kilku dniach wyczułam ogromne powiększenie węzłów podżuchwowych. strasznie bolały. poszłam do lekarki. okazało się,że organizm tak właśnie zareagował na infekcję.
po kilku dniach antybiotyku było ok:)
tak samo może być u Ciebie. wszelkie rany, infekcje, zepsuty ząb mogą wywołać takie powiększenie węzłów.
dlatego najpierw trzeba zaleczyć WSZYSTKIE infekcje. dopiero potem jeśli węzły nadal będą powiększone trzeba szukać dalej.
Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Hematologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group