Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

guz slinianki podrzuchwowej

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Laryngologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
izabela21



Dołączył: 23 Maj 2013
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Maj 23, 2013 10:45 pm    Temat postu: guz slinianki podrzuchwowej Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witajcie byłam dzisiaj na badaniu usg ślinianek mam guza slinianki podrzuchwowej prawej nie mam pojecia co to jest moze ktos mi powie miał ktos to prosze o szybka odpowiedz prosze piszcie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Pasta



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 285

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 31 podziękowań w 31 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Pią Maj 24, 2013 1:29 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Jedno jest pewne - aby określić charakter guza konieczne jest przeprowadzenie biopsji.

Proszę też nie martwić na zapas, nie każdy guzek okazuje się zmianą nowotworową, być może guz jest oznaką:

- łagodnego rozrostu limfoepitelialnego,
- autoimmunologicznego przerostu gruczołów ślinowych,
- cyst gruczołów ślinowych,
- pseudoguzów o charakterze zapalnym,
- zwyrodnień ślinianek, np. w przebiegu cukrzycy, alkoholizmu, niedoborów białkowych i witaminowych, czy u kobiet po okresie menopauzy,
- kamicy gruczołów ślinowych,
- przerostu torbielowo-limfoidalnego.

Jeżeli chodzi o diagnostykę, przeprowadza się takie badania jak m.in.:

1. Wywiad lekarski.
2. Badanie USG.
3. Sialografia, badanie radioizotopowe i klasyczne badanie radiologiczne, jednakże mają one ograniczoną wartość w diagnostyce nowotworów gruczołów ślinowych, dlatego też mogą być przeprowadzane w celu diagnostyki w procesach zapalnych, zwyrodnieniowych, bądź w podejrzeniach kamicy ślinianek.
4. Dla oceny naciekania bądź oceny zniszczeń sąsiadujących
struktur oraz, gdy cechy kliniczne sugerują przejście guza do przestrzeni przygardłowej wskazane jest badanie tomografii komputerowej z kontrastem, która obejmuje podstawę czaszki i twarzoczaszkę.

Wstępne rozpoznanie nowotworu lekarz stawia w oparciu o biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC). Z kolei w przypadkach wątpliwych, klinicznie i patologicznie podejrzanych o złośliwy rozrost nowotworowy, następnym etapem badania jest otwarta biopsja śródoperacyjna.

Jeżeli chodzi o terapię, wszystko zależy od charakteru zmiany, jednakże w znacznej części przypadków stosuje się leczenie chirurgiczne. Z kolei radioterapia jest stosowana jako metoda uzupełniająca leczenie chirurgiczne.

Naprawdę zdiagnozowany u Pani guz powinien być poddany dalszej diagnostyce, proszę myśleć pozytywnie, tak jak powiedziałam nie ma pewności, że to nowotwór, tylko biopsja może dać odpowiedź, czy guz zawiera komórki nowotworowe.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Kannsa
Spamer


Dołączył: 29 Gru 2014
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Gru 29, 2014 2:02 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja też ostatnio byłam na takim badaniu w Centrum medycznym Lekarze, bo miałam podejrzenie o zapalenie. Ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Laryngologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group