Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Gorące podeszwy stóp

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ivo40



Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Cze 10, 2013 6:50 pm    Temat postu: Gorące podeszwy stóp Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś mógłby powiedzieć z jakiego powodu mogą "palić "podeszwy stóp .? mój 13 letni syn uskarża się na pieczenie spodów stóp , i rzeczywiście ma je gorące . Chłodzi jak się da i gdzie się da . Lekarz sprawę bagatelizuje....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Pasta



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 285

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 31 podziękowań w 31 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 11:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Przyczyn pieczenia stóp może być kilka. W pierwszej kolejności wymienię cukrzycę i teraz pytanie czy syn choruje na tę chorobę bądź czy w rodzinie były już przypadki zachorowań? Zalecałabym wykonanie podstawowych badań w kierunku cukrzycy.

Badania, które pozwalają rozpoznać cukrzycę to:
-> badanie krwi po 8-godzinnej głodówce. U osoby, która będzie miała wtedy ponad 126 mg/dL glukozy we krwi stwierdza się cukrzycę.
-> badanie A1C co trzy miesiące. To badanie stwierdzi wahania glukozy we krwi przez okres poprzednich trzech miesięcy. W przypadku cukrzycy badanie to daje dobry wynik jeśli jest poniżej 7% (150mg/dL).
-> Test ketonowy polega na zbadaniu zawartości ketonów, które pochodzą z rozpadu tłuszczów. Jeśli ketonów jest dużo, cukier we krwi również jest wysoki. Zawartość ketonów we krwi stwierdza się za pomocą badania krwi lub badania moczu.

Piekące stopy mogą być także objawem innych chorób, m.in.:

-> grzybica skóry:

W tym przypadku prócz piekących stóp, chorobie towarzyszą także inne symptomy: nieprzyjemny zapach stóp, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra, zmatowienie i łamliwość paznokci. Leczeniem grzybicy najlepiej zająć się od razu, bo jeśli choroba się rozwinie, bardzo ciężko będzie się potem pozbyć ogniska zapalnego.

-> zapalenie rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki obejmujące niemal całą podeszwę stopy od pięty aż do palców a pieczeniu podeszwy towarzyszy dotkliwy ból. Choroba ta najczęściej dotyka biegaczy, ponieważ rozcięgno odpowiada za odbijanie się stóp od podłoża, a szczególnie mocno jest ono eksploatowane przy tej formie sportu. Co ważne, objawy nasilają się rano po przebudzeniu albo po bardzo intensywnym treningu.

-> RLS -> zespół niespokojnych nóg

Gdy pieczenie stóp nasila się wieczorami, a oprócz pieczenia odczuwa się także mrowienie, cierpnięcie albo szczypanie, które może się rozciągać ze stóp na łydki, a do tego dochodzi potrzeba ruszania stopami, nad którą nie można zapanować, prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest zespół niespokojnych stóp. Choroba szczególnie nasila się wieczorami, uniemożliwiając spokojny sen, jednakże zwykle atakuje osoby starsze, a nie dzieci.

-> neuropatia
Piekące stopy mogą być też objawem neuropatii. W takiej sytuacji pieczenie w stopach jest sygnałem uszkodzenia nerwów czuciowych, które przekazują błędne informacje. Neuropatia bardzo często współistnieje z wspomnianą już na początku - cukrzycą (polineuropatia cukrzycowa), ale nie zawsze.

-> niedobór witaminy B12

Pieczenie stóp może również oznaczać niedobór witaminy B12 – wtedy mamy do czynienia z neuropatią wieloczynnikową nazywaną również zespołem piekących stóp.

Radziłabym zmienić lekarza i wykonać synowi podstawowe badania krwi:

-> morfologię z rozmazem,
-> OB,
-> CRP,
-> badanie moczu,
-> badanie poziomu glukozy we krwi w kierunku cukrzycy.

W dalszej kolejności, jeżeli cukrzyca zostanie wykluczona, proszę udać się z dzieckiem do neurologa, być może problem tkwi w nerwach obwodowych, co musi zbadać specjalista.

Proszę zwrócić też uwagę na obuwie, w jakim syn chodzi > czy jest odpowiednio dopasowane, czy nie ociera stóp, nie powoduje nadmiernej potliwości? Proszę sprawdzić z jakich materiałów jest wykonane. Często bywa tak, że to właśnie źle dobrane obuwie jest przyczyną piekących stóp, wówczas wystarczy je zamienić na odpowiednio dobrane i po problemie.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ivo40



Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Cze 13, 2013 8:39 pm    Temat postu: Gorące podeszwy stóp Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za tak rozbudowaną odpowiedź . Nie przyszło mi do głowy , że aż tyle przyczyn może mieć taki objaw ... oczywiście zrobię te badania i dam znać o wynikach ...pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Mścisław



Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lip 08, 2013 8:52 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam podobny problem z tym że dotyczy wyłącznie jednej stopy - lewej.

Zaczęło się jakieś 2-3 tygodnie temu, od delikatnego swędzenia dużego palucha. W zeszłym tygodniu podczas wakacji w Egipcie objawy bardzo się pogorszyły. Nie wiem czy miał na to wpływ upał i chodzenie boso po gorącym piachu i chodniku przy basenie, czy przebywanie w wodzie, czy też co innego.

Pogorszenie polega na tym, że obszar swędzenia z każdym dniem jest coraz większy. Dotyczy głównie opuszków palcy, dalej przeniósł się na opuszki za palcami, oraz paluch swędzi już nawet od góry, i dalej rozprzestrzenia się po spodniej części, stopy w kierunku pięty, ale tylko po opuszkach. Ale najgorsze jest to, że chodzenie powoduje że świąd przeradza się w okropne pieczenie. Im dłużej chodzę, a wystarczy kilkaset metrów, to piecze tak, że aż ciężko wytrzymać. Zimna woda daje ukojenie.

Druga stopa bez objawów. Lewa stopa jest wyraźnie cieplejsza od prawej. Termometr bezdotykowy pokazuje 36,2 na lewej, a prawa 29,3.

Na stopie nie widać żadnych zmian. Mam jedynie wrażenie że palce lekko spuchły, bo trochę mi ciasno w bucie. Ale w porównaniu nie widać różnicy grubości.

Byłem z tym u Internisty, ale również zbagatelizował sprawę.

Czy lista przyczyn jak wyżej, czy coś innego może być?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group