Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

fazy cyklu a objawy płodności

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Metody naturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Pią Sty 23, 2009 7:43 pm    Temat postu: fazy cyklu a objawy płodności Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Postanowilam w skrucie opisac jak wyglada cykl i jak okreslic dni plodne i nieplodne przez obserwacje roznych objawow. Moze sie przyda Smile

Cykl miesiączkowy można podzielić na dwie fazy:
* fazę pęcherzykową, związaną z dojrzewaniem komórki jajowej;
* fazę ciałka żółtego, od owulacji (uwolnienie dojrzałej komórki jajowej), do końca cyklu.


Faza pęcherzykowa, inaczej przedowulacyjna charakteryzuje się zmienną długością. Długość jej trwania jest różna u różnych kobiet, a także zmienia się z wiekiem. Bywają też różnice w poszczególnych cyklach u tej samej kobiety. Takie czynniki jak stres, zmiana klimatu, choroba, niedosypianie przez dłuższy czas, drastyczna dieta, mogą oddalić w czasie jajeczkowanie i wydłużyć jej przebieg.

W tej fazie dominujący wpływ na organizm kobiety ma grupa hormonów estrogenów, wydzielanych przez wzrastający pęcherzyk jajnikowy. Estrogeny, będące żeńskimi hormonami płciowymi, wywołują określone zmiany w obrębie narządów rodnych.

Pod ich wpływem błona śluzowa macicy zaczyna się ponownie rozrastać. Szyjka macicy otwiera się, mięknie i unosi ku górze, jednocześnie wydzielając z gruczołów w niej umiejscowionych specjalną wydzielinę, tzw. śluz szyjkowy. Rozrasta się nabłonek w pochwie i tkanka gruczołowa w sutkach.
Zmiany te mają na celu umożliwienie plemnikom przeżycia w narządach rodnych kobiety, wniknięcie w głąb i spotkanie z uwolnioną z jajnika, dojrzałą komórką jajową.

Z punktu widzenia wspólnej płodności pary, w fazie pęcherzykowej możemy wydzielić dwa okresy:
* Okres niepłodności względnej i okres płodności.

Okres niepłodności względnej rozpoczyna się wraz z początkiem cyklu, czyli od pierwszego dnia miesiączki i zwykle ma zmienną długość. W tym czasie szyjka macicy jest zamknięta, twarda i nisko położona. Nie wydziela się także śluz szyjkowy. Środowisko w drogach rodnych kobiety jest kwaśne, co stanowi ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi jak bakterie, wirusy, grzyby. Jest także środowiskiem zabójczym dla plemników, które do przeżycia potrzebują środowiska zasadowego. Oznacza to, że po współżyciu seksualnym plemniki giną w ciągu zaledwie kilku godzin.
Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów rozpoczyna się okres płodności. W jajniku dojrzewa komórka jajowa, szyjka macicy zaczyna się otwierać, mięknąć i unosić ku górze, a pojawiający się śluz szyjkowy stopniowo zmienia środowisko w pochwie na zasadowe, umożliwiając plemnikom przeżycie oraz wniknięcie w głąb narządów rodnych kobiety.

Śluz początkowo jest gęsty, lepki, biały i mętny. Lecz w miarę wzrostu poziomu estrogenów rzednie, staje się przejrzysty, śliski i rozciągliwy.

Gęsty śluz tworzy nieregularną siatkę, przez którą trudniej jest przebić się plemnikom, selekcjonuje je, zatrzymując źle rozwinięte czy uszkodzone. Natomiast im bardziej jest płynny i rozciągliwy, tym bardziej staje się przenikliwy dla plemników. Śluz o cechach wysokiej płodności jest najodpowiedniejszym środowiskiem dla plemników. Jest bogaty w substancje odżywcze, umożliwia im większą ruchliwość. Jest konieczny do osiągnięcia przez plemniki ostatecznej dojrzałości do zapłodnienia (w procesie tzw. kapacytacji).

Faza ciałka żółtego poowulacyjna rozpoczyna się po owulacji, gdy pęknięty pęcherzyk jajnikowy zmienia się w ciałko żółte, wydzielające przede wszystkim hormon progesteron.

Jej charakterystyczną cechą jest stała długość, wahająca się w granicach 10-16 dni u różnych kobiet, ale prawie stała u tej samej kobiety.

Pod wpływem progesteronu szyjka macicy twardnieje, obniża się i zamyka, a śluz szyjkowy szybko gęstnieje, zamykając szyjkę gęstym czopem śluzowym. Odtwarzanie czopu trwa około 3 dni, które zaliczamy jeszcze do okresu płodności. Po zaczopowaniu szyjki macicy mamy fazę fizjologicznej niepłodności. Wniknięcie plemników do wnętrza macicy jest już nie możliwe.
Progesteron powoduje dalszy rozrost błony śluzowej macicy, czyli Endometrium, która ulega rozpulchnieniu. Rozrastają się w niej naczynia krwionośne obficie zaopatrujące w substancje odżywcze i tlen. Błona śluzowa staje się pierwszą spiżarnią w przypadku poczęcia i zagnieżdżenia się w niej nowego, rozwijającego się życia ludzkiego.

Jednym z charakterystycznych objawów w tej fazie, obok zmian w szyjce macicy i śluzie szyjkowym jest lekki wzrost temperatury ciała kobiety, mierzonej w stanie spoczynku. Wyższa temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy progesteronowej i opada tuż przed miesiączką lub w pierwszych dniach jej trwania.

Jeżeli dojdzie do implantacji, czyli zagnieżdżenia w endometrium już rozwijającego się nowego życia, wówczas temperatura pozostaje na podwyższonym poziomie przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

Jeśli nie dojdzie do poczęcia, poziom progesteronu opada. Błona śluzowa macicy zaczyna obumierać i łuszczyć się. Rozpoczyna się nowy cykl.

Wszystkie te symptomy tworzą zespół objawów charakterystycznych dla danej kobiety, potwierdzających wpływ poszczególnych hormonów na fazy cyklu.

Mamy więc objawy powtarzające się w każdym cyklu i u każdej kobiety. Są to tzw. główne objawy związane z płodnością, o jakich była wyżej mowa. Należą do nich:
* zmiany tzw. podstawowej temperatury ciała,
* zmiany śluzu szyjkowego,
* zmiany w szyjce macicy.


Na ich cyklicznym występowaniu opierają się tzw. metody rozpoznawania płodności.

Cykliczne zmiany powtarzające się nieustannie od okresu dojrzewania do menopauzy, wywierają także wpływ na samopoczucie kobiety zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Sama miesiączka wiąże się z pewnym dyskomfortem, często bólem. Okres wzrostu estrogenów jest przeważnie czasem podwyższonej aktywności, dobrego samopoczucia, pozytywnych zmian fizycznych jak ładniejsza cera, wzrost sił fizycznych, lepsza koncentracja. Choć bywa to sprawa indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają negatywne sygnały w okolicy jajeczkowania, jak ból owulacyjny, ociężałość, zatrzymanie wody w organizmie, zaparcia, bóle głowy. Inne odwrotnie. W okresie poprzedzającym miesiączkę wiele kobiet z kolei odczuwa bolesność i napięcie w piersiach, zauważa pojawianie się wyprysków na cerze, czy wreszcie przed samą miesiączką odczuwa silne napięcie psychiczne, nerwowość, czyli tzw. [b]zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS.[/b]

Wszystkie te symptomy tworzą zespół dodatkowych objawów charakterystycznych dla danej kobiety, potwierdzających wpływ poszczególnych hormonów na fazy cyklu.



----- zrodlo: strona internetowa 28dni.pl
milego czytania ----- Pituszka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
basiunia7755



Dołączył: 01 Maj 2009
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 9:53 pm    Temat postu: upławy w dni płodne i niepłodne Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jakie są upławy w dni płodne a jakie w dni niepłodne??bo ja mam od kliku dni takie białe gęste które zostają na wkładce a wczesniej ich nie miałam,wydaje mi się że są bez zapachu,nic mnie nie piecze ani nie swedzi i nie wiem co to jest??może mi ktoś doradzi,boje się że to grzybica znowu mnie dopadła a jestem za granica i nie mam mozliwości pójść tu do ginekologa.będe wdzieczna za jakąś doradę

przeniosłam temat do innego działu i tematu. emilka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 10:37 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

upławy w dni płodne i niepłodne?
nie chodzi Ci raczej o wygląd śluzu?
rzeczywiście- śluz może się zmieniać w zależności od cyklu.
jeśli byś miała grzybice to myślę, że coś by Cię piekło i może swędziało. mógłby też wydobywać się nieprzyjemny zapach.
no ale specjalistką nie jestem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Anonimowa22
Zbanowany


Dołączył: 20 Mar 2009
Posty: 143

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 5 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 10:46 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

upławy to wynik infekcji i to się leczy
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
nowicjuszka
Supermoderator


Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 4181

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 179 podziękowań w 178 postach

Skąd: Łódź
PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 10:46 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie swędzi i nie piecze, to może dopiero teraz masz cykle owulacyjne...Bo taki śluz sugeruje owulację a po 4 dniach od zmiany charakteru śluzu dni niepłodne.
_________________
Dyskusje oraz wątki medyczne na Forum Biomedical mają charakter jedynie informacyjny i zastosowanie ich w praktyce każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
basiunia7755



Dołączył: 01 Maj 2009
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 03, 2009 10:04 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tak chodzi mi o wygląd śluzu w dni płodne i niepłodne...
bo ja mam taki biały gęsty a w dni płodne to chyba jest taki gesty ale przezroczysty,pytam bo nie wiem i martwię się że to może jakaś infekcja...?a nie mam tu sie z kim skonsultować w tej kwestii za granicą bo jestem tu od niedawna...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ewka444



Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 27

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Wrz 12, 2010 12:38 pm    Temat postu: ... Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

czyli nastepny dzien po zakonczeniu miesiaczki jest nieplodny?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mala_mi
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 3310

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 134 podziękowań w 134 postach


PostWysłany: Nie Wrz 12, 2010 1:35 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W zaleznosci od dlugosci cyklu....
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ewka444



Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 27

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Paź 01, 2010 6:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hej jeśli mam taki gęstawy i biały śluz i co jakiś czas czuję pieczenie to czy mam jakaś infekcję? I czy to może wpłynąć na mój okres...? Bo niedługo powinien być...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Sob Paź 02, 2010 10:10 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jesli odczuwasz pieczenie to moze to byc zwiazane z infekcja.. ja bym wybrała sie na Twoim miejscu do gin.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Metody naturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group