Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Endometrioza :O(

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
just_me



Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 6

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Mar 04, 2006 12:04 am    Temat postu: Endometrioza :O( Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

to znowu ja.. po dalszych badaniach wykryto u mnie endometrioze. prosze o nadeslanie mi jak najwiecej informacji na ten temat. czy naprawde wiaze sie to z nieplodnoscia? Question Sad Sad Sad


----------edit by drapaka-------
Proszę pisać temat małymi literami i używać max 3 znaków przestankowych, interpunkcyjnych pod rząd
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Netka



Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 238

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: Sob Mar 04, 2006 7:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Endometrioza

artykuł Justyny Hofman-Wiśniewskiej

Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Polega na powstawaniu małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Charakterystyczną cechą tych guzków są niewielkie odbarwione blizny.

Zmiany te tworzą się w różnych miejscach i narządach, nie tylko rodnych. Komórki błony śluzowej macicy mogą bowiem zawędrować do wielu narządów: jajników, jajowodów, na tylną czy przednią ścianę macicy, a nawet do wyrostka robaczkowego.

Zewnętrzna gruczolistość śródmaciczna polega na obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej obejmuje powierzchnię otrzewnej narządów i może powodować bóle w podbrzuszu, niepłodność i nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.

U 10% chorych ogniska endometriozy występują poza narządem rodnym. Można je zaliczyć do ognisk przerzutowych, ale - na szczęście - rzadko ulegają zezłośliwieniu.

Ogniska tej choroby mogą reagować cyklicznie na zmiany poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie pozamaciczne ogniska gruczolistości funkcjonują jak miniaturowe macice, co powoduje, że podczas miesiączki dochodzi w nich do krwawienia.


Przyczyny choroby

Są właściwie nieznane. Istnieje jednak kilka teorii, z których najczęściej wymieniane są trzy:


-implantacja (przypuszcza się, że przyczyną jest wszczepienie i zagnieżdżenie się komórek endometrium - do ich rozsiania poza macicą może także dojść np. podczas ginekologicznego zabiegu operacyjnego),
-metaplastyczna (następują nieprawidłowe zmiany czynności i struktury komórek, które są odmienne od macierzystych),
-przerzuty limfogenne (następujące drogą naczyń chłonnych - limfatycznych).
Postacie i rozwój endometriozy tłumaczy także teoria immunologiczna, według której zmiany chorobowe następują w wyniku upośledzenia odporności oraz reakcji organizmu pacjentki na bodźce antygenowe endometrium, głównie trofoblastu.

Za jedną z wielu przyczyn endometriozy profesor Ralph C. Benson uważa też okresowe zamknięcie światła kanału szyjki macicy. Powoduje ono przedostawanie się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy brzusznej, gdzie może nastąpić implantacja komórek endometrialnych, np. jako następstwo rozsiewu przez naczynia krwionośne i chłonne.


Objawy

Objawem endometriozy są bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia.

Bolesne miesiączkowanie jest tym dotkliwsze, im bardziej zaawansowany proces chorobowy. Ból, który jest następstwem miejscowego krwawienia i rozciągania tkanek (przy ogniskach pozamacicznych), powoduje uczucie jakby rozdzierania, może się pojawiać w okolicy biodra, pachwiny lub promieniować do odbytnicy i zależy od umiejscowienia ognisk gruczolistości. Bóle podczas stosunków płciowych sugerują gruczolistość w obrębie jajników i zagłębienia odbytniczo - macicznego. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem gruczolistości w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Warto jednak dodać, że ok. 1% pacjentek nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe.

Gruczolistość jajników może się także objawiać obfitymi i często występującymi krwawieniami menstruacyjnymi. Krwawienia z odbytu lub pęcherza moczowego występujące jednocześnie z menstruacją są charakterystycznym objawem gruczolistości również tych narządów.

Podczas zaawansowanych stopni endometriozy tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają sie smołowate torbiele o różnej wielkości (niektóre dochodzą do średnicy ok. 10 centymetrów!) wypełnione gęstą, ciągnącą się treścią w brązowym kolorze. Jest to pozostałość dawnych wylewów krwi, która w okresie menstruacji nie miała gdzie odpłynąć.

Jeżeli kobiecie chorującej na endometriozę uda się zajść w ciążę, objawy tej choroby w większości przypadków ustępują podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka często dochodzi do samoistnego wyleczenia oraz do martwicy i rozpadu ognisk gruczolistości. Po menopauzie rozwój i aktywność ognisk endometriozy zostają zahamowane, ale pod warunkiem, że w tym czasie nie stosowano leczenia dużymi dawkami estrogenów.


Metody leczenia

Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki i jej chęci urodzenia dziecka.

Ciąża lub zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej mogą zahamować rozsiew endometriozy pod warunkiem, że u danej pacjentki sztucznie, za pomocą terapii hormonalnej na co najmniej 6 miesięcy, zostanie wstrzymana menstruacja. Kobiety, u których istnieje podejrzenie niewielkich ognisk gruczolistości, powinny regularnie co 6 miesięcy poddawać się badaniu ginekologicznemu aż do okresu menopauzy albo potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy.

Endometriozę leczy się dwiema metodami: zachowawczą (za pomocą terapii hormonalnej) lub chirurgiczną. Od chwili wyprodukowania danazolu (leku syntetycznego będącego steroidem), który jest słabo działającym androgenem hamującym owulację, wyniki leczenia gruczolistości znacznie się poprawiły (skuteczność leczenia przy niepłodności, której przyczyną jest endometrioza, wynosi 30%). Lek ten jednak może mieć nieprzyjemne skutki uboczne: zatrzymywanie wody w organizmie, tycie, nasilenie trądziku, zmniejszenie libido, zmęczenie, zaburzony wzrost i przebarwienia włosów.

Jeszcze niedawno powszechnie stosowano metodę wywołującą "sztuczną ciążę", podając pacjentce gestageny, czyli hormony. Optymalny skutek leczenia uzyskiwano wówczas po upływie dłuższego czasu (6 - 9 miesięcy). Dzisiaj metodę tę wykorzystuje się rzadziej.

Jeżeli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, pozostaje zabieg operacyjny. U młodych kobiet (do 35. roku życia) pragnących mieć dzieci operacja z reguły jest nieunikniona, gdyż konieczne jest m.in. usunięcie zrostów, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Zabieg przeprowadza się w taki sposób, aby nie upośledzał płodności (niestety, po operacji w ciążę zachodzi tylko ok. 30% pacjentek). Po operacji najczęściej niezbędne jest kontynuowanie leczenia farmakologicznego, aby zapobiec nawrotowi i postępowi endometriozy.

Jeżeli zmiany są rozległe, zabieg jest konieczny. Gdy pacjentkę leczy się wcześniej zachowawczo, operacja może być mniej rozległa, ale z reguły szanse na uratowanie narządu rodnego są niewielkie.


Niepłodność

Skutkiem endometriozy jajowodów i jajników jest często niepłodność (schorzenie to występuje u 50 - 70% niepłodnych kobiet).


Zanim choroba się rozwinie

Kobietom pragnącym mieć dzieci, u których stwierdzono endometriozę (stopień I, II), zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, zanim choroba się rozwinie.


Czy wiesz, że...

Endometrioza występuje u 5 - 7% kobiet. W 75% przypadków dotyczy kobiet młodych, w wieku 30 - 40 lat. Zdarza się dwukrotnie częściej u kobiet białych niż czarnych; częściej u tych, które późno wyszły za mąż i nie rodziły.
Dane statystyczne wskazują, że endometrioza rzadko jest rozpoznawana i występuje znacznie częściej, niż się przypuszcza.
Różne postacie kliniczne endometriozy mogą dawać zróżnicowane objawy.
Stopnie choroby

Wraz z rozwojem endometriozy narastają zmiany w organizmie. Lekarze wyróżniają cztery stopnie zaawansowania choroby:
-Stopień I- zmiany są mniejsze niż 5 mm. W jajowodach i jajnikach występują nieunaczynione zrosty i wolne strzępki jajowodów.
-Stopień II - początkowo ogniska choroby są mniejsze niż 5 mm. W jajowodach obserwuje się nieunaczynione zrosty i wolne strzępki jajowodów, a w jajnikach torbiele mniejsze lub większe niż 5 mm (niekiedy dochodzi do ich pęknięcia). Z czasem między tzw. szerokimi więzadłami a jajnikami pojawiają się zrosty. W jajowodach powstają również mocne zrosty, niemożliwe do usunięcia drogą endoskopii i wolne strzępki jajowodów. W jajnikach występują zrosty z więzadłem szerokim oraz zmiany o średnicy większej niż 5 mm. W zagłębieniu odbytniczo-macicznym obserwuje się liczne ogniska endometriozy.
-Stopień III - więzadła szerokie są w zrostach z jajnikami lub jajowodami. Zrosty występują także w strzępkach jajowodów. W zrostach jajników brak lub obecne ogniska endometriozy. W zagłębieniu odbytniczo-macicznym liczne zmiany chorobowe.
-Stopień IV - macica jest nieruchoma, przyrośnięta w tyłozgięciu i wypełniona przez przyrośnięte jelito lub przemieszczona ku tyłowi. Jelita są w zrostach z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego, więzadeł odbytniczo - macicznych lub trzonu macicy. Wyrostek robaczkowy objęty procesem chorobowym. W pęcherzu moczowym są obecne ogniska endometriozy.

Mam nadzieję,że artykuł troszkę Ci pomoże.Przede wszystkim nie bój się.Wszystkie choroby wcześnie wykryte da się całkowicie wyleczyć Very Happy Very Happy Głowa do góry i trzymam kciuki.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Magdalena
Gość









PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 3:11 pm    Temat postu: ENDOMETRIOZA Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam ostatnio dowiedziałam sie ze mam endometrioze mam 24lata Prawdopodobnie to przez zabieg nadżerki którą robili mi majac 19lat. Chciałabym wiedziec jakie jest prawdopodobienstwo że zajde w ciąże przy tym . To jest początek rozwijania sie tego. Czy któras z pań moze mi doradzic co byłoby najlepsze czy hormony czy ciąża? I czy są jakies ogólne informacje ile czasu to sie rozwija, chodzi mi ile czasu mam na urodzenie jakby co. I ewentualnie jakie są nieporządane skutki hormonów... Bardzo prosze o nawet najmniejsze informacje Dziekuje bardzo i Pozdrawiam
Powrót do góry
agaaaatka18
Gość









PostWysłany: Pią Kwi 28, 2006 9:16 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

siemanko!!lecze sie od 14 roku zyciai niedawno (mam obecnie 18 lat)
wykryto u mnie endometrioze.Nie wiem co mam robic.......chcialabym sie dowiedziec sie czy bede mogla miec dzieci.Lekarz zastosowal u mnie terapie hormonalna-podajac mi gastogen(hormon).Co jest lepsze? Zabieg,terapia hormonalna czy zajscie w ciaze?
Prosze niech ktos mi napisze.
Najlepiej na mojego maila.
Oto on_\:malenka19888@buziaczek.pl Sad
Powrót do góry
Sandy
Gość









PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 10:01 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moja kuzynka ma tą chorobe, miała juz chyba 3 operacje usuwania tych zrostów i nie spływającej krwi... Ciągle brała hormony i dużo przytyła po tym. Ostatnio w lipcu miała zabieg który wykonuje sie bez znieczulenia a mianowicie wyciąganie macicy na zewnątrz!! Strasznie to brzmi.Mówila ze okropnie boli i że strasznie krzyczała. Ten zabieg jest dla kobiet które dobrowolnie tego chcą, ma juz całkowicie wyeliminować chorobe. W przypadku kuzynki niby tak jest. Lekarz stwierdził że choroba zanikła i żeby jak najszybciej starała sie o dziecko, czego ona i jej mąż bardzo chcą bo są młodym małżeństwem. Z punktu widzenia osoby zdrowej i kobiety to myśle ze jest to straszna choroba, po której wiele kobiet nie może rodzić. To niesprawiedliwe odbierać możliwość macierzyśtwa kobietom które tego chcą, kiedy na świecie aż roi się od niechcianych ciąż i porzuconych niemowlaków. Pozdrawiam
Powrót do góry
anka26
Gość









PostWysłany: Sob Sie 19, 2006 8:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

od roku staramy się z mężem o dzidziusia(niestety bez rezulatu:( 8 m-cy temu lekarz stwierdził u mnie torbiel krwotoczną ( 2,5 cm)którą próbował wyeliminować poprzez branie tabletek antykoncepcyjnych. niestety torbiel nie zniknęła(lekko się zmniejszyła 2,2 cm).podczas ostatniej wizyty lekarz nabrał podejrzeń ze może to byc endometrioza... jestem przerażona po przeczytaniu waszych postów, bo z nich wynika że zajście w ciąże jest bardzo trudne a nawet niemożliwe-mogę być bezpłodna.a my tak bardzo pragniemy tego dzidziusia...
Powrót do góry
Sandrusia1989



Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 77

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 3:24 pm    Temat postu: Endometrium Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam chcilam was zapytac na czym polega endometrium ??


----edit by emilka----
temat został przyłączony do podobnego tematu "endometrioza"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 3:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ale jak to, na czym polega? Sandrusia, wiesz, co to w ogóle jest? Smile
kilka informacji:

"Endometrium - warstwa błony śluzowej, wyścielająca jamę macicy. W czasie trwania cyklu miesiączkowego endometrium przechodzi różne zmiany.proliferacyjnej (folikularnej) fazie cyklu endometrium reaguje na zwiększony poziom estrogenu wzrostem i pogrubieniem tkanek. W chwili jajeczkowania, w reakcji na pojawienie się progestronu, endometrium tylko nieznacznie powiększa swą grubość, lecz jednocześnie przechodzi głebokie przemiany przygotowujące je do przyszłego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Gruczoły endometrialne zaczynają wydzielać płyn, którym odżywia się zarodek w ciągu pierwszych trzech dni spędzonych w macicy, gdy będzie się swobodnie unosić w jej wnętrzu, zanim zagnieździ się w błonie endometrialnej. Jeśli nie dojdzie do prawidłowo przebiegającego zapłodnienia, po około dwunastu dniach produkcja estrogenu i progestronu ustanie, i w obliczu braku podtrzymania hormonalnego rozpocznie się aktywaność menstruacyjna. Miesiączkowanie oznacza wydalanie złuszczonych tkanek zbędnej już błony śluzowej macicy. Wraz z rozpoczęciem następnego cyklu hormonalnego i zapoczątkowaniem dojrzewania kolejnego "zbioru" pęcherzyków jejnikowych, rozwój błon śluzowych wkracza w nową fazę będącą powtórzeniem poprzedniej.

Grubość endometrium - u kobiet miesiączkujących powinna wynosić 8-14 mm (niektóre z norm wskazują wartości od 6 mm!), natomiast u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm.

Zbyt mała grubość endometrium stanowi przeszkodę w zagnieżdżeniu się zarodka. Jeśli dojdzie do implantacji, zbyt cienka warstwa śluzówki może stać się przyczyną poronienia.

Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Polega na powstawaniu małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Charakterystyczną cechą tych guzków są niewielkie odbarwione blizny."

teraz zadaj konkretniejsze pytanie, jesli możesz Very Happy
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 4:03 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nic dodac nic ujac Smile
Emilka wydaje mi sie ze kolezance chodzilo raczej o to co to jest endometrioza Smile
znowu mnie ubieglas Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Sandrusia1989



Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 77

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Maj 12, 2007 11:23 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tzn chodzi o to bylam u ginekologa mam silne bole miesiaczkowe kobietka nie wie co zrobic ze mna i stwierdzila ze zrobi mi badanie endometryczne -endometrium cos mowila o zrostach ale calkowicie nie wiem o co chodzi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group