Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Dehydroepiandrosteron (DHEA) a ciąża

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Endokrynologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
olafasola



Dołączył: 27 Paź 2010
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 2:46 pm    Temat postu: Dehydroepiandrosteron (DHEA) a ciąża Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,

wiele lat temu stwierdzono u mnie znacznie podwyższony poziom DHEA. Pozostałe badania hormonalne były w normie, mimo to lekarz endokrynolog stwierdził u mnie hiperprolaktynemię i przepisał Bromergon (poziom prolaktyny był zawsze w górnych granicach normy). Tomografia nie wykazała guzów nadnerczy ani powiększenia. Leczenie musiałam przerwać, ponieważ bardzo źle reagowałam na Bromergon. Nie widać u mnie oznak androgenizacji, poza niewielkim hirsutyzmem.
Obecnie z mężem planujemy dziecko i stąd moje pytania:

- czy wysoki poziom DHEA może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?
- czy istnieją metody leczenia wysokiego poziomu DHEA
- czy istnieję choroby, które mogą być przyczyną podwyższonego poziomu DHEA, które jednocześnie mogą zostać "odziedziczone" po mnie przez moje dzieci?

Niestety mój lekarz nigdy nie był zbyt wylewny i wizyty u niego sprowadzały się do wypisywania kolejnych skierowań i pobierania opłaty Smile Żadnych wyjaśnień - stąd moje pytania.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 9:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

olafasola
tak. podwyższony poziom prolaktyny może powodować lub wręcz uniemożliwiać zajście w ciążę.
aby go obniżyć należy stosować odpowiednie leki, ja słyszałam jedynie o Bromergonie więc w tej kwestii Ci nie pomogę.
jednak zanim zaczniesz się zamartwiać radzę ponownie wykonać badanie prolaktyny. może się okazać, że poziom obniżył się do odpowiedniej normy.
badanie możesz zrobić "od ręki" w labo tylko musisz poczytać czy badanie trzeba wykonać w danym dniu cyklu.
poza tym- dobrze jeszcze raz zbadać sobie hormony- tak na wszelki wypadek.

i jeśli dotychczasowy lekarz Ci nie pomógł to chyba warto zastanowić się nad zmianą na kogoś bardziej kompetentnego oraz takiego który wszystko Ci wyjaśni. Smile

PS. nie zapominaj o kwasie foliowym Very Happy Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
olafasola



Dołączył: 27 Paź 2010
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 3:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Chyba rzeczywiście najlepsze rozwiązanie to zmiana lekarza. Tak jak napisałam - prolaktynę zawsze miałam w normie, tylko DHEAS było zawsze mocno podwyższone.
W moim przypadku Bromergon odpada - żyć mi nie dawał Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 8:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hmm.. to ja nie bardzo rozumiem. na jakiej podstawie lekarz stwierdził hiperprolatynemię skoro prolaktyna utrzymywała się w górnej granicy normy?
czy hiperpro... nie jest rozpoznawana wówczas kiedy jej poziom znacznie przewyższa normę? czy na stwierdzenie hiper.. składa się nie tylko poziom prolaktyny?
sorry za zarzucenie pytaniami ale zaciekawił mnie ten temat Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
olafasola



Dołączył: 27 Paź 2010
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Paź 29, 2010 9:03 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Eh, gdybym to ja wiedziała skąd się ta hiperprolaktynemia mojemu lekarzowi wzięła Smile Prolaktyny nigdy nie miałam podwyższonej, a miałam robionych naprawdę sporo badań. Swoją wiedzę czerpię głownie z internetu, a tu jak byk - hiperprolaktynemia to podwyższone stężenie prolaktyny we krwi. Nie wiem.... może nawet trochę wyższa wartość prolaktyny niż dolna granica normy to już za dużo....
Gdzieś wyczytałam, że podwyższony poziom DHES ma jakiś wpływ na zwiększenie wydzielania prolaktyny, ale nie jestem lekarzem, więc nie chcę się wypowiadać na ten temat.
Jeżeli okazałoby się, że przez rok męczyłam się z Bromergonem bez powodu to naprawdę bym się wściekła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Pią Paź 29, 2010 8:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

kurcze.. no właśnie ja też do tej pory myślałam że hiper.. jest przy znacznym podwyższeniu prolaktyny - tak przed jak i po obciążeniu . i to właśnie prolaktyna utrudnia lub wręcz uniemożliwia zajście w ciążę.

na Twoim miejscu zrobiłabym na nowo wszystkie badania hormonów oraz prolaktyny i pokazała je ginekologowi - ale jakiemuś innemu, który jest polecany przez np znajome Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Endokrynologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group