Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

czy da się przywrócić płodność po sterylizacji??

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TRUSKAAWECZKA
Gość









PostWysłany: Czw Lis 10, 2005 9:57 pm    Temat postu: czy da się przywrócić płodność po sterylizacji?? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo bym chciala uzyskac odpowiedz na pytanie mam chlopaka ktory kilka lat temu wykastrowal sobie sperme i teraz nie moze miec dziecka jakie jest prawdopodobienstwo przywrocenia jego plodnosci.bardzo prosze o odpowiedz to dla mnie bardzo wazne.z gory dziekuje.


---- edit by Jakub
1) Prosze nie tworzyć kilku tematów tych samych.
2) Prosze nie pisać całych postów wielkimi literami.
Powrót do góry
Tomek
Gość









PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 12:34 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie rozumię co to znaczy "wykastrować sobie sperme". Napisz dokładnie o co Ci chodzi. Jeśli chodzi Ci o sterylizacje to jest to ubezpłodnienie nieodwracalne.
Powrót do góry
Paweł
Przyjaciel forum


Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 1544

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Tychy
PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 9:20 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

terylizacja mężczyzny to jeszcze jeden bezpieczny i bardzo skuteczny sposób zapobiegania ciąży, stosowany już od wielu lat na całym świecie.



Antykoncepcyjne cięcie męskie jest w Polsce niestosowane i nie wiadomo, kiedy polscy mężczyźni będą mogli z niego korzystać. W ostatnich kilkunastu latach liczba zwolenników sterylizacji stale rosła. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych sterylizacja (męska lub damska, bo możliwe są obie wersje) stała się najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji wśród amerykańskich małżeństw po trzydziestce. Dziś jest to już najpopularniejsza metoda antykoncepcji na świecie.



Sterylizacja jest prostym zabiegiem.
Nie trzeba już leżeć w szpitalu: wystarczy krótka wizyta w ambulatorium. Nie trzeba też pełnego znieczulenia ? wystarczy miejscowe. A jak wygląda sam zabieg? Lekarz wykonuje małe, 1-, 2-centymetrowe nacięcie moszny, przez które dostaje się do nasieniowodów. Następnie podwiązuje je, blokując tym samym plemnikom drogę, i zaszywa maleńkie cięcie.


Ryzyko antykoncepcyjnej nieskuteczności tego zabiegu wynosi około 1 do 3000.


Jak każda metoda zapobiegania ciąży, i ta nie daje stuprocentowej gwarancji ? podwiązanie nasieniowodów obarczone jest również ryzykiem niepowodzenia zabiegu. Tak więc metoda ta może zawieść 1 na 3000 mężczyzn.


Dodać tu należy, że sterylizacja nie ma nic wspólnego z impotencją.


Mężczyzna jest dokładnie tak samo jak przed zabiegiem zdolny do stosunku seksualnego, orgazmu i wytrysku. Różnica jest tylko jedna: w ejakulacie nie ma już plemników. Jednak zdarza się, że mężczyźni, którzy poddali się sterylizacji, po zabiegu zaczynają tego żałować, a niektórym wydaje się, że zabieg pozbawił ich męskości. Bywa nawet, że decydują się na drugi zabieg, mający przywrócić im płodność.


Klientami klinik sterylizacyjnych są zarówno mieszkańcy Trzeciego Świata, jak i majętni obywatele najbardziej rozwiniętych państw naszego globu.


W państwach, które nie radzą sobie ekonomicznie z gwałtownym przyrostem naturalnym, rządy zachęcają mężczyzn do poddania się sterylizacji, premiując ich nagrodami materialnymi. W bogatych krajach Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej do sterylizacji nikt nie zachęca. Mężczyźni decydują się na ten zabieg dla własnej wygody i dla komfortu swoich partnerek. Napisaliśmy już, że sterylizacja jest prostym zabiegiem; warto zauważyć, że jest również stosunkowo tania. Najczęściej poddają się sterylizacji mężczyźni żyjący w stałych związkach, którzy mają już dzieci i chcą dzielić z partnerką odpowiedzialność za zapobieganie ciąży. W niektórych państwach ze sterylizacji korzysta ponad 15 proc. małżeństw.


Czy można przywrócić płodność mężczyźnie, który poddał się skutecznej sterylizacji?



Oczywiście zdarza się, że mężczyzna, który poddał się sterylizacji, zmienia plany życiowe, bo na przykład na horyzoncie pojawia się inna partnerka. Wówczas można spróbować wykonać zabieg odwrotny, czyli ponownie udrożnić nasieniowody. Niestety, jak na razie udaje się to zaledwie w 40 proc. przypadków. Na szczęście nieudany zabieg udrożnienia nasieniowodów nie jest w dobie zapłodnienia pozaustrojowego tragedią. Lekarze umieją pobrać plemnik bezpośrednio z jądra i połączyć go z komórką jajową pod mikroskopem. Jest to sposób drogi, ale skuteczny.


Tyle o męskiej sterylizacji.


?Antykoncepcyjne cięcie damskie, czyli sterylizacja kobiety



Aby wyczerpać temat sterylizacji powiedzmy, że jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych również dla kobiet, które nie planują dzieci. Jest też metodą wygodniejszę, niż wiele innych. U kobiet bywa ona wykonywana ze wskazań zdrowotnych, takich jak kolejne cesarskie cięcie. Podobnie, jak u mężczyzn sterylizacja nie jest aprobowana prawnie. A więc sytuacja wygląda tak: lekarz może wysterylizować kobietę, uznając, że kolejna ciąża groziłaby jej zdrowiu i życiu, a nie może ? albo wierzy, że nie może ? zrobić tego na jej życzenie. Ale wróćmy do tematu.


U kobiet zabieg sterylizacji jest nieco trudniejszy niż u mężczyzn.


Lekarz musi podwiązać jajowody, co uniemożliwi komórce jajowej przedostanie się do macicy, a plemnikom ? do jajowodu. Najczęściej do sterylizacji wykorzystuje się technikę laparoskopii, dzięki czemu operacja jest prostsza. Przez minimalne nacięcie w okolicach pępka wprowadza się klipsy, które następnie zaciska się na jajowodach. Zabieg wykonywany jest oczywiście w znieczuleniu, lecz nie wymaga długiego pobytu w szpitalu: po kilku godzinach kobieta może iść do domu.


Oczywiście może się zdarzyć, że osoba, która poddała się sterylizacji, zmienia zdanie i chce przywrócenia płodności.


W takim przypadku można próbować przywrócić drożność jajowodów. Jednak nawet dobre kliniki potrafią to zrobić tylko mniej więcej w co drugim przypadku (udaje się przywrócić płodność 60 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn). Rzecz jasna, nawet osoba, u której nie udało się przywrócić drożności nasieniowodów czy jajowodów, może mieć nadzieję na posiadanie potomstwa. Tyle tylko, że w takim przypadku niezbędne będą techniki zapłodnienia pozaustrojowego.


Dlaczego w Polsce odmawia się obywatelom prawa do dobrowolnej sterylizacji?



Prawem do tego zabiegu cieszą się między innymi Brytyjczycy, Niemcy czy Amerykanie. Szczerze mówiąc, niełatwo jest odpowiedzieć na to pytanie. Choć nie istnieje żaden przepis odnoszący się do dobrowolnej sterylizacji, polscy lekarze są przekonani, że zabieg ten jest zabroniony i karany na mocy kodeksu karnego. Co najdziwniejsze, Ministerstwo Zdrowia ani Ministerstwo Sprawiedliwości nie zajęło dotychczas w tej sprawie żadnego stanowiska. W naszym kodeksie karnym istnieje przepis mówiący o tym, że: ?Kto pozbawił wzroku, słuchu oraz zdolności płodzenia (...), podlega karze?. Logicznie rzecz biorąc, wydawałoby się, że przepis ów odnosi się do fizycznego skrzywdzenia jakiejś osoby, a nie do dokonania legalnego w rozwiniętych krajach, dobrowolnego zabiegu medycznego. Przecież są liczne schorzenia, przy leczeniu których chirurg siłą rzeczy sterylizuje pacjenta czy pacjentkę. Wówczas jednak nie musi się obawiać kodeksu karnego, on przecież tylko leczył... Tak więc służba zdrowia w naszym kraju jest przekonana, że lekarz w razie konieczności medycznej może zdecydować o sterylizacji pacjenta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group