Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Cytologia

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ona22krk



Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Lis 25, 2005 12:35 pm    Temat postu: Cytologia Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kiedy po raz pierwszy (w jakim wieku) powinno się robić cytologię? Ja mam prawie 23 lata i jeszcze nigdy nie miałam robionego tego badania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Paweł
Przyjaciel forum


Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 1544

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Tychy
PostWysłany: Pią Lis 25, 2005 2:46 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tego co wyczytałem to profilaktyke powinny prowadzić kobiety po 30 roku życia, chodz jeżeli masz ochote wyknać je wcześniej tym lepiej Smile Profilaktyka jest najleprzym lekarstwem Smile

A tutaj dodaje troche torii i nie tylko na temat badania cytologicznego:
BADANIE CYTOLOGICZNE W GINEKOLOGII

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie polega na mikroskopowej ocenie wyglądu komórek nabłonkowych, które pokrywają błonę śluzową pochwy po uprzednim ich utrwaleniu i wybarwieniu. Zależnie od sposobu pobierania materiału wyróżnia się metody pośrednie, polegające na aspirowaniu (zasysaniu) treści zawierającej samoczynnie złuszczone komórki, i metody bezpośrednie, polegające na ścieraniu nabłonka z powierzchni błony śluzowej.
Najczęściej wykonywanym badaniem cytologicznym u kobiet jest ocena mikroskopowa komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego część pochwową szyjki macicy, po uprzednim ich utrwaleniu i wybarwieniu metodą Papanicolaou. Badanie to pozwala ocenić stopień zagrożenia możliwością rozwoju nowotworu wywodzącego się z tkanki nabłonkowej (badanie cytoonkologiczne). Celem ujednolicenia rozpoznań dokonywanych na podstawie mikroskopowego obrazu komórek stworzono klasyfikację obrazów cytologicznych według Papanicolaou:
I grupa (Io) - obraz prawidłowy;
II grupa (IIo) - zmiany łagodne, nie stwierdza się komórek z cechami dysplazji;
III grupa (IIIo) - zmiany nasuwające podejrzenie raka, stwierdza się komórki z cechami dysplazji niewielkiego, średniego i znacznego stopnia;
IV grupa (IVo) - rak przedinwazyjny (niektóre laboratoria zaliczają raka przedinwazyjnego do III lub IV grupy przy posługiwaniu się klasyfikacją czterostopniową);
V grupa (Vo) - zmiany bezwzględnie złośliwe. Na podstawie obrazów cytologicznych można również wnioskować o prawidłowości przebiegu cyklu miesiączkowego (badanie cytohormonalne), ponieważ błona śluzowa pochwy (1/3 górnej jej części) bardzo silnie reaguje na wszelkie bodźce hormonalne spowodowane działaniem hormonów płciowych (estrogeny, gestageny i androgeny). Badanie cytologiczne może być połączone z wykonaniem badania mikrobiologicznego materiału pobranego z pochwy (patrz "Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy").

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie cytologiczne pochwy (części pochwowej szyjki macicy) służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy, a także kontroli efektywności ich leczenia. Na podstawie badania cytologicznego ustala się dalsze postępowanie diagnostyczne (np. badanie kolposkopowe, wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy) oraz terapeutyczne (np. elektrokoagulację nadżerki tarczy części pochwowej szyjki macicy w Io i IIo, czy też rozszerzony zabieg w IIIo, IVo i Vo wg Papanicolaou). Ponadto, badanie cytologiczne umożliwia stwierdzenie zmian zapalnych pochwy, ocenę hormonalną cyklu miesiączkowego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Badanie cytoonkologiczne
Badania przesiewowe. Badanie powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego:
raz na rok - u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (częsta zmiana partnera seksualnego, IIo lub IIIo wg Papanicolaou w uprzednim badaniu przesiewowym, nawracające stany zapalne pochwy, krwawienie kontaktowe z pochwy - spowodowane np. stosunkiem płciowym);
raz na dwa lata - u kobiet z małym ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (stały partner seksualny, Io lub IIo wg Papanicolaou w uprzednim badaniu przesiewowym) z dwoma kolejnymi (w odstępach 12 miesięcy) prawidłowymi wynikami (Io lub IIo wg Papanicolaou) badania cytologicznego.
U kobiet ciężarnych dwukrotnie: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży.
Kontrola leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy.

Badanie cytohormonalne
Diagnostyka stanu nabłonka pochwy.
Określenie terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu miesiączkowego.
Ocena czynności jajników.
Ocena działania leków hormonalnych.

Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. Nie należy poddawać się również badaniu ginekologicznemu w ciągu 24 godzin przed badaniem cytologicznym. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.

OPIS BADANIA
Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz wykonujący badania zakłada jeden z typów wzierników dopochwowych, zwykle samotrzymających, tak aby uwidocznić szyjkę macicy (część szyjki macicy widoczna we wzierniku nosi nazwę tarczy szyjki macicy). Następnie badający usuwa np. przy pomocy wacika czop śluzowy w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. Kolejnym etapem badania jest pobranie materiału komórkowego (cytologicznego). Komórki złuszcza się poprzez pocieranie powierzchni tkanek pochwy specjalnymi narzędziami, np. metalową lub drewnianą szpatułką bądź specjalnym stalowym drutem, zakończonym pętlą w kształcie strzemienia. Jedynie sporadycznie może to powodować niewielkie dolegliwości bólowe.
W przypadku poszukiwania zmian nasuwających podejrzenie nowotworu (badanie cytoonkologiczne) materiał komórkowy pobiera się w sposób celowany z tarczy części pochwowej oraz z ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy.
W przypadku podejmowania oceny cytologicznej dotyczącej reakcji śluzówki pochwy na czynniki hormonalne, komórki złuszcza się zwykle z 1/3 górnej części pochwy (badanie cytohormonalne), powtarzając badanie kilkakrotnie w czasie jednego cyklu miesiączkowego. U kobiet miesiączkujących badanie wykonuje się w kolejnych dniach cyklu: 6. lub 7., 10. lub 11., 13. lub 15., 16. lub 17., 23. lub 24. oraz w drugiej dobie krwawienia. Jeżeli miesiączki u kobiety są nieregularne, dni wykonywania badań seryjnych dobierane są indywidualnie przez lekarza prowadzącego. U kobiet niemiesiączkujących badania wykonuje się 3 lub 4 razy w odstępach co 8-10 dni. Pobrany materiał komórkowy jest następnie rozprowadzany cienką warstwą na powierzchni suchego i odtłuszczonego szkiełka podstawowego i natychmiast umieszczany w płynie utrwalającym (jest to tzw. rozmaz cytologiczny). Tak przygotowany rozmaz jest przesyłany dalej do pracowni cytologicznej, gdzie po odpowiednim barwieniu (metodą Papanicolaou lub jej modyfikacją) poddawany jest ocenie mikroskopowej.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru grupy wg skali Papanicolaou.

CZAS

Badanie trwa kilkadziesiąt minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

Datę ostatniej miesiączki i czas trwania cykli miesiączkowych (najdłuższy i najkrótszy).
Aktualnie przyjmowane leki - zwłaszcza hormonalne.
W czasie badania

Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.


MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Materiały ze strony http://www.zdrowie.med.pl/uk_rozrodczy/badania/cyt.html polecam ten serwis bo opisuje nie tylko samą teorie na temat danego zagadnienia, stara sie opisać wszystko co może być istotne dla pacjęta a jest związane z danym zagadnieniem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gość










PostWysłany: Pią Lis 25, 2005 11:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

chyba rzadko lub wogole nie chodzisz do ginekologa takie badanie to podstawa i lepiej dokonywac go chociaz raz w rok (to oczywiscie moje spostrzezenie) warto dmuchac na zimne ja niestety jestem juz po wypalance wierz mi to nic przyjemnego raczej doradzalabym profilaktyke w tym przypadku wart wykonac to badanie jest calkowicie bezbolesne a wczesnie wykryta nadzerke mozna wyleczyc lekami wiec raczej proponowalabym ci wykonanie tego badania
Powrót do góry
ona22krk



Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 1:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uwierz mi, że przynajmniej raz na 2 miesiące jestem u ginekologa, dodam, że mam 10-miesięcznego syna, a w okresie ciąży to chyba oczywiste, że jest sie pod stała kontrolą ginekologa. I to nie moja wina, że do tej pory nie miałam robionej cytologii, po prostu mój lekarz mi nic nie wspominał, żebym zrobiła to badanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
$Lena
Gość









PostWysłany: Wto Lip 04, 2006 12:59 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Po rozpoczęciu współóżycia zaleca się wykonywać cytologię raz na rok. (opinia lekarza ginekologa)
Powrót do góry
Gość










PostWysłany: Czw Sie 03, 2006 11:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

teraz raz na poltorej roku jak wczesniejszy wynik to byla "I", a jak sie nie bierze pigulek to wystarczy raz na dwa lata...tak uslyszlam ostatnio u ginekologa...
Powrót do góry
sylwia2110



Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 16, 2006 4:51 pm    Temat postu: Cytologia Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie-
niedawno miałam wizytę u ginekologa ktory zrobil mi cytologie. Mam pytanie-w jakim celu to badanie sie wykonuje? moje wyniki wedlug ginekologa wyszly zle dlatego przepisal mi czopki. Na kateczce ktora od niego dostalam było napisane-pole usiane leukocytami-EROSIO P-O A-O
Co to wogole oznacza? prosze pomozcie mi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aga xs
Gość









PostWysłany: Pon Paź 16, 2006 5:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytologia jest to podstawowe badania ginekologiczne,powinno sie je wykonywac przynajmniej raz w roku w celu wykluczenia jakichkolwiek stanow zapalnych,czy chorob narzadow rodnych.Za pomoca tego badania jest mozliwe wykrycie zmian nowotworowych.W cytologii wystepuja 4 grupy wynikow.I i II grupa nie oznacza zadnych powazniejszych chorob,przy II grupie przewaznie wystepuje male zapalenie,ale nic powaznego.III grupa wymaga juz leczenia,a IV wykazuje zmiany nowotworowe.Niestety nie potrafie udzielic Ci odpowiedzi co znacza Twoje wyniki,bo nigdy nie widzialam takiego opisu cytologii.Napewno lekarz Ci powie,lub powiedzial co to oznacza i zaleci leczenie,jezeli jest to cos zlego.Zycze zdrowia.
Powrót do góry
Malutka



Dołączył: 14 Wrz 2006
Posty: 11

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Paź 24, 2006 7:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja niestety rowniez slyszalam tylko o grupach I II III i IV... ale jak dostalas tylko "czopki" podejrzewam ze globulki czy tabletki dopochwowe to nie moze to byxc nic powaznego moim zdaniem...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Sro Paź 25, 2006 1:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hej syliwa;) o cytologii nie bede sie powtarzac bo kolezanki juz odpowiedzialy na to pytanie:) a jezeli chodzi i wynik to prawdopodobnie jakas infekcja, zakazenie i nie masz sie czym martwic... lekarz wie co robi i jak dal ci tylko tabletki dopochwowe to znaczy ze to tylko jakies zakazenie Smile po tych tabletkach na pewno ci przejdzie.... i jak tylko skonczysz brac te tabletki idz na wizyte kontrolna do lekarza:) pzodarwiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dolegliwości intymne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group