Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Choroba genetyczna chłopców

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiuuula



Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sty 21, 2007 11:10 am    Temat postu: Choroba genetyczna chłopców Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pewien mały problem z nazwą choroby. Opiszę ją to może ktoś rozpozna.


Otóż, jest to choroba genetyczna, chorują na nią tylko chłopcy, jednak to matka jest jej nosicielem. Jest to choroba raczej rzadka do niedawna jeszcze śmiertelna ( do końca lat 80 bodajże). Pierwszym objawem choroby jest dysforia ( nagła agresja z raczej błahych powodów ). Potem pecjent traci słuch, wzrok, nie może chodzic, traci mowe, nie może samodzielnie przełykac, ma drgawki, umiera po ok 2 latach po rozpoznaniu. Spowodowane to jest niszczeniem mózgu przez nadmiar długołańcuchowych Nasyconych? kawsów tłuszczowych ( o 24- 26 atowów węgla chyba). Z powodu jakiegoś enzymu kwasy docierające z pokarmu i biosyntezy nie były wykorzystywane a ich nadmiar niszczył mózg. Chorym chłopcom zalecano więc dietę, w której unikano by tych szkodliwych dla nich kwasów, jednak wtedy szybciej zachodziła biosynteza i ich stan pogarszał się. Szkodliwe kwasy zastąpiono więc kwasami o krótszych łańcuchach. Poziom kwasów zmniejszał się ale do pewnego stopnia. Dopiero gdy podano olej o 22 atomach węgla poziom długołańcuchowych kwasów wrócił do normy. Nakręcono film o tej chorobie ,, Olej Lorenca ". widziałam go , ale niestety nie zapamiętałam nazwy. Skrót to ALD chyba..... ale pewna nie jestem. Ktoś kojarzy ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
~fiona~



Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: śląsk
PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 8:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja również oglądałam ten film. Nawiasem mówiąc bardzo mnie poruszył, zwłaszcza, że sama niedawno zostałam mamą Very Happy
Adaś ma 6 miesięcy. Znalazłam stronkę o tej chorobie, jest to adrenoleukodystrofia.

A tutaj jest link do artykułu:
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2823304.html?skad=rss
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group