Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Celiakia i nietolerancja glutenu - czy są na to leki?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
raisin



Dołączył: 16 Lis 2015
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lis 16, 2015 3:11 pm    Temat postu: Celiakia i nietolerancja glutenu - czy są na to leki? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przeczytałam właśnie newsa na biomedicalu http://www.biomedical.pl/aktualnosci/wynaleziono-lek-na-celiakie-i-nietolerancje-glutenu-13464.html mówiącego o tym, że będzie niedługo suplement diety, który będzie niwelował skutki działania glutenu na organizm u osób, które go nie tolerują.

Podobno są też w fazie opracowywania leki, które mają leczyć celiakię i nietolerancję glutenu. Czy lekarze, którzy u was zdiagnozowali taką chorobę w ogóle mówią coś na ten temat? Bo mój gastroenterolog nic. Dieta bezglutenowa do końca życia i tyle.

Ale coś mi się wydaje, że to chyba nigdy nie będzie tak, że ja i inne osoby z tą chorobą będziemy mogły zrezygnować z diety bezglutenowej. Bo przecież jeżeli masz organizm uważa gluten za truciznę, to lepiej nie jeść go świadomie, nawet przyjmując leki.

Mam nadzieję, że to też nie będzie tak, że nagle ogłoszą, że celiakię można leczyć tabletkami i producenci żywności czy restauracje nagle przestaną przywiązywać uwagę czy istnieje szansa zanieczyszczenia glutenem. Ostatnio dieta bezglutenowa stała się modna i osoby chore na celiakię mają przynajmniej trochę łatwiej przez to.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
odin26



Dołączył: 18 Lis 2015
Posty: 7

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Lis 18, 2015 11:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam nadzieję, że w końcu coś wymyślą na celiakię, najbardziej nie chciałabym aby moje dziecko odziedziczyło i tak się męczyło jak ja :/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Natalia89



Dołączył: 23 Lis 2015
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Gdańsk
PostWysłany: Pon Lis 23, 2015 4:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niestety trzeba trzymać dietę Sad

Ale jest tyle chemii w jedzeniu że nawet osoby nie mające celiakii mogą jeść coraz mniej - tak to niestety działa na nasz organizm.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
odin26



Dołączył: 18 Lis 2015
Posty: 7

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Lis 24, 2015 1:43 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiem, że zdrowej i nieprzetworzonej żywności jest coraz mniej, a ekologiczna jest bardzo droga, bo oprócz diety bezglutenowej staram się odżywiać w miarę zdrowo.
Ale dieta bezglutenowa to jest trudna do przestrzegania w tym kraju, gdzie nawet przyprawy typu pieprz czy ryż, czyli produkty naturalnie bezglutenowe, mają często oznaczenia, że mogą zawierać gluten...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Charlotte



Dołączył: 30 Lis 2015
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Gru 14, 2015 6:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może kiedyś coś wymyślą, ale raczej to będzie na zasadzie - jeżeli coś zjadłeś przypadkiem to zażwyjesz tabletkę i nie będziesz czuć się źle. Wątpie, żeby dało się to całkowicie wyleczyć, bo to nie jest typowa choroba, a tylko nietolerancja - coś pośredniego z alergią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
odin26



Dołączył: 18 Lis 2015
Posty: 7

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Gru 14, 2015 10:14 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o lek, to z tego co czytam w tym newsie na biomedicalu, to chodzi bardziej o to, że będzie się brało tą tabletkę i jeżeli w ciągu godziny - dwóch zje się nawet przypadkiem coś z glutenem, to nie zaszkodzi to osobie z celiakią lub nietolerancją glutenu. Ciekawa jestem jak będą działaby inne leki, które są podobno w opracowaniu.

Celiakia to choroba genetyczna - to nie to samo co nietolerancja glutenu. A coś w ogóle osobnego to alergia na gluten.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Gastrologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group