Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

BADANIA: punkcja lędzwiowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
syllffia



Dołączył: 29 Sty 2009
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 7:52 pm    Temat postu: BADANIA: punkcja lędzwiowa Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,
czy ktoś z Państwa orientuje się w kilku mocno trapiących mnie sprawach ?
1. Jeśli podpisujemy zgode na punkcję, czy mogą nas "kuć" w nieskończoność (bo np pani doktor ma dokladnie 75 lat i ciężko jej utrzymać narzędzie w ręku ?)
2. Jak wysoko można kuć, by pobrać płyn ?
3. Czy pacjent może wstawac po takim zabiegu ?
4. Czy możliwe jest, by 2 dni po zabiegu zaczęły się u pacjenta okropne bóle głowy (okolice czoła, skroni i potylicy) i były tak silne, że wywołują wymioty ?
5. Czy nieudane próby pobrania płynu należy umieścić w karcie i na wypisie ze szpitala ?

Jestem przerażona całą tą sytuacją, nażeczony poszedł do szpitala z mrowieniem rąk (zespół cieśni nadgarstka, o ile dobrze pamiętam nazwę, a po wyjściu dostał gratis ból pleców, bo nieudolnych próbach pobrania płynu i okrutny wręcz ból głowy Sad )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
barbara123



Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 16

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Sty 31, 2009 3:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli jest taka konieczność punkcje wykonuje się wielokrotnie i chyba są bezpieczne.Po punkcji należy leżeć na płasko - bez poduszki ok. 12 godz, nie wstawać.Wcześniejsze wstawanie może powodować bóle głowy, zawroty, wymioty. Natomiast bóle głowy i wymioty u Twojego narzeczonego to może być kolejny objaw neurologiczny, bo o tych objawach co piszesz właśnie można tak myśleć i chyba ta punkcja też potrzebna by zdiagnozować. Co do wieku i umiejętności p. dr, gdyby nie mogła to chyba nie wykonywałaby zawodu. Nieudana punkcja? u nas takiej nie było.Wiem to ogromny strach i stres, bądź dobrej myśli.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
anetka
Przyjaciel forum


Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 1766

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 6 podziękowań w 5 postach


PostWysłany: Sob Sty 31, 2009 3:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To nie jest tak że punkcję wykonuje się w nieskończoność w ciągu jednego dnia...
Nie wiem jak u dorosłych ale u dzieci 2 nieudane wkłucia i przerywają, robią na drugi dzień.
Powinno leżeć się płasko w ciągu 12 godzin, nie podnosić głowy, to właśnie skutkuje bólami głowy ( i to silnymi ) .
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
barbara123



Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 16

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 1:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wielokrotnie w ciągu dnia nie. U nas była punkcja wielokrotnie ale w ciągu 3 m-cy. W ciągu dnia robiono raz i powtarzano po kilku dniach by zbadać płyn mózgowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tallka



Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 36

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Pabianice
PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 12:25 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ad 2) kłuje się na wysokości L3/L4. mniej więcej na skrzyżowaniu kręgosłupa i prostej łączącej talerze biodrowe Smile
ad 4) te bóle głowy, to równie dobrze mógł być tzw. zespół popunkcyjny. niektórzy tak mają i już Smile nic groźnego, bo ból, nudności, wymioty itp ustępują.
jeśli, oczywiście, objawy będą utrzymywać się dłużej, nasilać się lub będą "dochodzić" jakieś nowe- jedzcie do szpitala.
ad 5) nieudana próba pobrania płynu zwykle jest odnotowywana. nie wiem jak to jest z umieszczaniem na wypisie.
a udało się ostatecznie, czy nie? jakieś wyniki dostaliście?
jeśli chodzi o zespół cieśni nadgarstka, to przede wszystkim zgłosiłabym się do neurologa lub ortopedy. nie we wszystkich przypadkach w ogóle owa punkcja jest potrzebna (prawdę mówiąc nie wiem po co była robiona punkcja- ale przecież całej historii choroby Twojego narzeczonego nie znamy :]).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Onkologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group