Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

KREW PĘPOWINOWA - zabankowanie

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Ciąża i poród
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maagie_KS



Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 06, 2012 8:48 pm    Temat postu: KREW PĘPOWINOWA - zabankowanie Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

jako przyszła mama rozważam zabankowanie krwi pępowinowej podczas porodu. Szukam informacji na ten temat, czy któraś z Was się zdecydowała na ten krok, w którym banku, co zadecydowało?? Piszcie, każda informacja ważna przed podjęciem tej decyzji, choć póki co argumenty za u mnie górą Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Nie Maj 06, 2012 9:05 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiesz wszystko niby ok. Ja też się zastanawiałam jednak wielkim minusem jak dla mnie jest to,że jest to pomocne tylko w przypadku małych dzieci. Porcja pobranej krwi straczy na około 25-30kg. Dla dorosłego to za mała porcja. Przeważyła jednak rozmowa z lekarzem i stwierdziłam,że ie ma sensu ...
Niie ma przypadków odnotowanych aby krew pępowinowa pomogła w leczeniu dziecka od którego została pobrana....Przetaczana jest krew innego dawcy. Dlaczego ano dlatego,że niewiadomo czy krew chorego nie inicjuje choroby już na podłożu macierzystym. Lepiej i bezpieczniej podac krew obcą.Więc krew pobrana może być uzyta dla innego dawcy lub np...siostry, brata ale nie dla osoby od której zosała pobrana....
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Maagie_KS



Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Maj 06, 2012 9:39 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

fakt, też brałam to pod uwagę, ale z tego co wiem, pierwszy przeszczep autologiczny, czyli z komórek własnych dziecka został już wykonany z sukcesem juz w 1988 roku, oczywiscie nie w Polsce, bo tematu jeszcze u nas nie było. a teraz 60% przeszczepow wykonywanych w Polsce to wlasnie te z komrek wlasnych...
a komorki macierzyste pomagaja w leczeniu kiludziesieciu chorob, zastanawiam sie, w przypadku ilu z nich zawarty w komorkach macierzystych material genetyczny ma znaczenie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Pon Maj 07, 2012 8:59 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

NO własnie nie są te przeszczepy wykonywane i w tym cały problem. Przede wszytskim to mnie do tego zraziło. Dlaczego przy podpisywaniu umowy nie ma o tym wzmianki?? Dlaczego nie ma mowy o tym,że krew wystarcza na konkretna ilosc kilogramów i dlaczego krew pepowinowa nie jest magazynowana tak jak normalna krew szpikowa od dorosłego??? Niestety tu duża kasę wyweszyły pewne firmy i zarabiają na biednych rodzicach.
Ja oczywiście nie jestem przeciwna bo kto wie czy za 10-15 lat technika znowu pójdzie do przodu i krew pępowinowa zostanie w pełni wykorzystywana. Jak narazie jednak całe hallo robione jest dla kasy. Takie jest moje zdanie.
Przede wszystkim tak jak pisałam wcześniej
- lekarze niechca przetaczać krwi pępowinowej dziecka dla tego samegod ziecka bo nie ma pewności ,ze w tejk krwi nie ma komórek nowotworowych które były zanim dziecko sie urodziło TO NA MINUS
- krew ta jednak jest przetaczana często u rodzeństwa. TO NA PLUS
- nie ma pewności,że krew będzie zdatna za kilkanaście lat....technika zamrażnia jest jaka jest i ma wiele do zarzucenia. TO NA MINUS

Wielu hematologów wypowiadało się na ten temat i zgodnie wszyscy twierdzili,że badania nad tym zagadnieniem prowadzone sa od bodajże 74 roku...jak dobrze pamietam ale z marnym skutkiem. Bo ciagle coś nowego dokładają ale nic z tego konkretnego nie wychodzi odnośnie białaczki ponieważ lekarze i tak wopla przeszczepiac materiał od innego dawcy bo to znacznie bezpieczniejsze. I tak - krew pepowinowa p\moze wyleczyc białaczkę ale tylko ta która pochodzi od innego dawcy.
Cytat:
. Nigdzie na świecie nie było do tej pory ani jednego przypadku białaczki wyleczonej za pomocą przeszczepienia własnej krwi pępowinowej.


Ot i tyle.....nagonka duzych firm które wywęszyły duza kasę. Szkoda tylko ,ze żeruja na rodzicach i dzieciaczkach nie mówiąc im całej prawdy .
Mam nadzieję,że za kilka kilkanascie lat jednak bedą potrafili w pełni wykorzystać tę krew. Jak narzie z powodzeniem zrobili coś z sercem po zawale...chyba cos z gałka oczną itd.
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Maagie_KS



Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 11:31 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiadomo, że to kosztuje, ale czy to czyste wyciąganie kasy i granie na uczuciach rodziców? Wątpię. Myślę, że obecną dyskusję można porównać do tej, jaka mogła się toczyć przy okazji wprowadzania płatnych szczepionek czy tematu szczepienia w ogóle. Również obecnie powikłania po niektórych szczepieniach mogą okazać się śmiertelne. Czy to powód, żeby się nie szczepić ? A nie szczepi dzieci chyba tylko garść oszołomów i pseudo eko rodziców. Oczywiście dyskusyjny jest fakt, że lepsze leki (np. szczepionki skojarzone) są odpłatne, podobnie z dostępnością lekarzy i czasem realizacji usług medycznych, ale wciąż mamy alternatywę - wszystko można mieć państwowo, podobnie jest publiczny bank komórek macierzystych, otwarty min z inicjatywy prywatnego PBKM zresztą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Aniapołozna



Dołączył: 30 Maj 2012
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Maj 30, 2012 8:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mogę się wypowiedzieć w kwestii ilości krwi pobieranej z pępowiny, ponieważ często sama się tym zajmuję po porodzie Smile ilość krwi zależna jest w dużym stopniu od długości pępowiny. Czasem jest jej tak sporo, że można zapełnić dwa zestawy. Poza tym komorki macierzyste w razie konieczności można "dobrać" z krwi obwodowej czy ze szpiku kostnego, ale są to długotrwałe i bolesne zabiegi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 9:51 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a moga to zrobic bez zgody matki?
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tosia81
Moderator


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 3493

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 101 podziękowań w 101 postach


PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 1:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie bo przecież magazynowanie jest odpłatne
_________________
Jestem mamą Wink))

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Maagie_KS



Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 2:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Krew pobierana jest tylko od tych kobiet, ktore podpisza wczesniej umowe z wybranym bankiem. Mozna oddac tez krew do banku publicznego, gdzie bedzie dostepna dla wszystkich potrzebujacych, wowczas jest to nieodplatne, ale nie mozna oczywiscie odebrac tej konkretnej krwi na swoje potrzeby, poniewaz wowczas nie jest ona twoja wlasnoscia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Patrycja45



Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 28

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Z Polski
PostWysłany: Sob Maj 25, 2013 10:11 am    Temat postu: odp Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja własnie tak ostatnio z koleżanką o tym rozmawiam (jest w dość późnej ciąży) i ona raczej zdecyduje sie na bankowanie krwi pępowinowej - w diagu mają teraz na to dużą zniżke (tylko do 3 czerwca 2013, o ile sie do tego czasu ktoś online zarejestruje, tutaj --- link usuwam. to nie miejsce na reklame. czytaj regulamin forum. wind _of_hope---
Wracając do koleżanki i naszych przemyśleń,
no to technika idzie do przodu w zawrotnym tempie, dziś czegoś się nie da, jutro jak najbardziej, więc jeśli jest okazja i jeszcze ma sie odpowiednie fundusze żeby z niej skorzystać, no to dlaczego nie?

Ja gdybym mogła cofnąć czas to też szukałabym takiej możliwości, ale nawet nie kojarzę czy 20 lat temu to było możliwe... chyba niet.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Ciąża i poród Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group