Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Lekkie upośledzenie umysłowe

Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Zdrowie psychiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinr



Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Mar 07, 2009 11:07 am    Temat postu: Lekkie upośledzenie umysłowe Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie czy u osoby upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim mającej 30 lat z biegiem czasu mogą występować pogłębienia choroby i większe zaburzenia. Ja osobiście nie dostrzegam praktycznie żadnych dziwnych objawów ale wiem że kolega ma orzeczenie o lekkim stopniu upośledzenia umysłowego i martwię się czy np. w wieku 40-50 lat nie nastąpią jakieś zmiany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Sob Mar 07, 2009 1:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wydaje mi się, że nie.
na studiach dużo miałam o różnego rodzaju upośledzeniach ale jeszcze nigdy nie natrafiłam na informację, że upośledzenie może się pogłębić.
ale może się mylę. tego nie wiem.
jednak wydaje mi się, że nie . to tak jak upośledzenie głębokie nie może przejść w upośledzenie umiarkowane czy lekkie.
osoby niepełnosprawne umysłowo mają określony iloraz inteligencji- właśnie na tej podstawie określa się stopień niepełnosprawności- i myślę, że u nich jest tak samo jak u zdrowego- nam też nie zmienia się iloraz inteligencji.
mogą się jednak pojawić pewne trudności w codziennym funkcjonowaniu- ale to tak jak u każdego z nas.
z tego co wiem to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności świetnie radzą sobie w codziennym życiu, są samodzielne i mogą same podejmować decyzje, są również aktywne zawodowo i w pełni zsocjalizowane.
ale to pewnie, tak jak i u każdego z nas, zależy od danej osoby, jej rodziny i środowiska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Bianka16



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach


PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 1:16 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Każde z upośledzeń może się pogłębić, lecz nie może się cofnąć, tzn osoba z lekkim stopniem upośledzenia umysłowego, może w pewnym momencie otrzymać orzeczenie o umiarkowanym stopniu. Nie zdarza się, aby ktoś kto utrzymał stopień umiarkowany, poprzez rehabilitację i nauczanie - przeszedł na stopień lekki. Czym głębsze upośledzenie, tym większa szansa na regres. Najczęściej jednak te zmiany następują u dzieci i młodzieży, w późniejszym czasie, jeśli chodzi o upośledzenie lekkie, raczej nie dochodzi do jego pogłębienia się. Wyjątkiem są niektóre choroby najczęściej genetyczne, oraz zdarzenia losowe (np wypadek samochodowy, urazy głowy, niedotlenienia itd)...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
alunti



Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 7

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Maj 04, 2009 12:42 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z perspektywy laika Laughing
Ale wydaje mi sie, ze iloraz inteligencji moze sie zmienic. Bo mozg mozna cwiczyc i (przynajmniej tak slyszalam) osobe lekko uposledzona mozna dobrze stymulowac, przez co iloraz inteligencji sie zwieksza.
Ja slyszalam o przypadku, ze dziewczyna lekko uposledzona nawet zdala mature i poszla na studia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Bianka16



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach


PostWysłany: Pon Maj 04, 2009 1:23 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli diagnoza postawiona jest prawidłowo, to taka osoba niestety zawsze będzie upośledzona, bez względu na to ile siły włoży się w jej naukę. Występuje coś takiego jak zaburzenia parcjalne, czasem na ich podstawie wydaje się błędną diagnozę o upośledzeniu w stopniu lekkim. Osoba z tego typu zaburzeniami może poradzić sobie nawet na studiach. Jeśli chodzi o plastyczność mózgu, to szacuje się, że do 5 roku życia powstają połączenia między neuronami i do tego czasu można jeszcze wiele zrobić, później już dysponuje się tylko tym, co zostało wcześniej utworzone, tak więc największy potencjał mają dzieci do 5 rż.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mamaKasiiKubusia



Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 25

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 5:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

niestety upośledzenie umysłowe może się pogłębić. Pracuję w szkole specjalnej i miałam już doczynienia z dzieciakami, które przychodziły z orzeczeniami o lekkim stopniu upośledzenia umysłowego a kończyły z upośledzeniem na pograniczu umiarkowanego ze znacznym:(
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gosia85
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2393

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 117 podziękowań w 117 postach


PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 1:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mamaKasiiKubusia
a wiadomo dlaczego tak się stało?
byli źle "prowadzeni", źle się nimi zajmowano?
czy to nie ma nic wspólnego z czynnikami zewnętrznymi i oddziaływaniem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mamaKasiiKubusia



Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 25

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 8:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gosia85 z pewnością to, że dziecko upośledzone jest "źle prowadzone" ma jakiś wpływ na jego regresję w rozwoju. Często jest to także uwarunkowane zaburzeniami organizmu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
vvv



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 6:54 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mamaKasiiKuba napisał:
Gosia85 z pewnością to, że dziecko upośledzone jest "źle prowadzone" ma jakiś wpływ na jego regresję w rozwoju. Często jest to także uwarunkowane zaburzeniami organizmu.



chyba to jest odpowiednie forum wiec jak tak sobie czytam wasze posty to wynika z nich że moge stać sie bardzjei nienormalna niż jestem(myśl że niemoge nic z tym zrobić jest cieszko naprawde to tak jak bym z soba walczyła )przeraza mnie to juz mi jest cieszko a co dopiero będzie puzniej (mam 19) lat
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
mamaKasiiKubusia



Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 25

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 8:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

z doświadczenia wiem, ze każde dziecko upośledzone umysłowo "cofa" się w rozwoju w momencie gdy zaczyna dojrzewać psychicznie...smutna ale prawda....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Zdrowie psychiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group