Szukaj

Moje dni plodne

Komentarze do: Dni płodne
Odpowiedz w wątku
nati1
nati1 17-06-2008 18:58

mam nieregularny okres, co 25, 26, 28 dni. teraz jestem w 4 dniu miesiaczki. czy da rade obliczyc moje dni plodne?

AGI3
AGI3 18-06-2008 07:45

MNati niestety jeżeli masz nieregularne cykle, to będzie trudno obliczyć dni płodne. Ponieważ wystarczy, że @ przesunie się o 1 dzień i już inaczej przypadają. Najlepszym sposobem jest nauczenie się obserwowania swojego organizmu. Pozdrawiam

nati1
nati1 18-06-2008 09:21

na czym polega obserwowanie organizmu? na co bede musiala zwrocic szczegolna uwage? pozdrawiam takze

AGI3
AGI3 18-06-2008 13:20

Nati oto część artykułu z biomedicalu: "Po skończonej miesiączce w większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się tez jego ilość. Kobieta czuje mokrość i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny.

Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się, do osiągnięcia konsystencji surowego białka jajka kurzego, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuję jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie kiedy spotka się z plemnikiem dojdzie do zapłodnienia, a więc biorąc pod uwagę długość życia plemnika kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Pozwala to określić objaw śluzu. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni. Bez niego giną już po 3 godzinach.

Stosując metodę obserwacji możemy dokładniej określić, kiedy kobieta jest płodna. Stosując tylko metodę opartą na przewidywaniu miesiączki dla pewności kilka dni po owulacji określamy jako dni płodne. Przy metodzie obserwacji nie ma potrzeby niejako „na zapas” powstrzymywać się od stosunków po przewidywanym jajeczkowaniu, ponieważ na podstawie śluzu dokładniej możemy określić czas płodny.

Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze – następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Inne objawy płodności

Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzysza jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet a niektóre u innych. Są to:

* napięcie piersi, wrażliwość brodawek;
* ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym
* plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem w śluzie niewielkiej domieszki krwi."
Może to Tobie trochę rozjaśni ten temat.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Dni płodne"