Szukaj

Małe nieścisłości

Odpowiedz w wątku
Artur Kocik
Artur Kocik 23-11-2011 13:55

Witam, w artykule powyższym pojawiło się kilka nieścisłości. Oto one:
„Przyszła mama, chcąc uzupełnić ilość DHA w swoim organizmie, ma do wyboru dwa rozwiązania: sięgnąć po DHA pochodzenia roślinnego lub te pozyskiwane z ryb.”
Kwas DHA (dokozaheksaenowy) może być pochodzenia roślinnego tylko w jednym przypadku, kiedy jest pozyskiwany z alg morskich typu Schizochytrium sp. Wszystkie rośliny tzw. lądowe są nośnikami kwasów omega-3 w postaci ALA (kwasu alfa-linolenowego). Tak więc „gotowy” kwas DHA przeważnie jest pochodzenia morskiego. Dlaczego przeważnie? Bo ostatnio pojawiły się czyste ekologicznie plantacje alg typu Schizochytrium sp. w basenach czystą, wolną od toksyn i metali ciężkich słoną wodą. Na pewno preparaty oparte na kwasie DHA pozyskiwanym w ten sposób są bezpieczniejsze niż te, które pozyskuje się z olejów rybich. Warto przy tej okazji wspomnieć także o innej ważnej kwestii. W większości preparatów z kwasami omega-3 pochodzenia rybiego obecny jest także kwas EPA (eikozapentaenowy), będący także niezbędnym dla człowieka wielonienasyconym kwasem omega-3. Niestety jedną z głównych właściwości tego kwasu jest jego antyagregacyjność w stosunku do płytek krwi. Jest to zaletą w przypadku osób dorosłych, u których istnieje ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego i osób już chorujących. Dla ciężarnych i karmiących matek zbyt duża ilość tego kwasu ma negatywny wpływ, ponieważ zwłaszcza w czasie trwania ciąży suplementacja kwasem EPA może doprowadzić do krwawień i tym samym do poronienia. Dlatego na większości preparatach zawierających w swoim składzie kwas EPA znajdziemy wzmianki, że nie powinno się go podawać kobietom w ciąży i dzieciom do 7 roku życia.
„Ludzki organizm nie wytwarza kwasów Omega-3, gdyż nie ma odpowiednich ku temu enzymów. Wygodniej zatem, i o wiele bezpieczniej, jest sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią ilości kwasu DHA w organizmie. ”
Ludzki organizm nie syntetyzuje kwasu alfa-linowego, ponieważ nie posiada odpowiednich enzymów (delta12- i delta15-desaturazy). Enzymy te posiadają rośliny i to one są w stanie z kwasów nasyconych zsyntetyzować kwasy linolowy (omega-6) i alfa-linolenowy (omega-3), które są prekursorami wszystkich innych kwasów w tych dwóch grupach. Organizm ludzki został wyposażony w odpowiednie mechanizmy do syntezowania kwasów macierzystych (LA i ALA) do postaci dłuższych łańcuchów węglowych i coraz to większej ilości wiązań podwójnych miedzy nimi. Tak więc organizm człowieka (a także innych „zwierząt”) syntetyzuje z kwasu ALA kwas EPA, a potem z kwasu EPA kwas DHA. Istnieje także możliwość redukcji kwasu DHA do kwasu EPA. Identycznie sprawa wygląda z kwasami omega-6 (LA do GLA, potem do DGLA, potem do AA). Co ciekawe, istniejące w organizmie człowieka enzymy desaturacyjne uaktywniają się dopiero po pierwszym roku życia, tak więc w życiu płodowym i po porodzie dziecko musi być zdane na łaskę swojej matki, aby otrzymać już gotowy kwas DHA. A drugą ciekawostką jest fakt, że kobiety, a zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia mają zwiększone możliwości syntezy kwasów omega-3 z kwasu macierzystego ALA, który dostarczany jest do organizmu razem z pożywieniem pochodzenia roślinnego. U mężczyzn mechanizmy te działają znacznie słabiej.
Poza tymi drobnymi szczegółami artykuł bardzo wartościowy. Polecam kobietom w ciąży suplementację kwasami DHA pochodzącymi z alg morskich, ale także dietę bogatą w orzechy włoskie, olej lniany i inne produkty roślinne z duża zawartością kwasu ALA. Dla osób zainteresowanych tym, gdzie kwasu tego najwięcej polecam pobuszowanie po Internecie.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "DHA - kwas tłuszczowy Omega-3 a ciąża"