Szukaj

Zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia poprawiają postrzeganie smaku

Generalnie mówiąc, nie jest to zbyt szokujące, że zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia mogą nagle w nas rozbudzić chęć na pizzę. Ale, w oparciu o ostatnie badanie w naukowym przeglądzie Plos ONE, można stwierdzić, że jeżeli jemy jakiś produkt patrząc na zdjęcia różnych wysokokalorycznych produktów, możemy uważać, że to, co akurat jemy, smakuje właściwie lepiej.



W badaniu tym, naukowcy zaprosili do konsumpcji 14 osób, w wieku od 22 lat do 30 lat.

Uczestnikom tym zaprezentowano 150 zdjęć: 100 zdjęć z produktami spożywczymi, a 50 zdjęć z kuchennymi sprzętami. Badanym powiedziano, aby zidentyfikowali te zdjęcia po prostu jako „jedzenie” i „nie jedzenie”.

Równocześnie, na językach uczestników umieszczono elektrodę – określaną jako „bodziec smaku" – dzięki której naukowcy mogli monitorować odpowiedź mózgu na prezentowane zdjęcia.


W oparciu o mózgową odpowiedź, w połączeniu z elektrodą, bodźce były postrzegane jako bardziej przyjemne, kiedy poprzedzało je zdjęcie wysokokalorycznego jedzenia, w porównaniu do jedzenia niskokalorycznego. A uczestnicy nie byli nawet tego świadomi, ponieważ w tym czasie pracowicie klasyfikowali zdjęcia.

Autorzy tego badania, którymi kierował Johannes Le Coutre z centrum badań Nestle Research Center w Szwajcarii stwierdzają, że kiedy uczestnicy widzieli zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia, donosili również, że następny smak był o wiele przyjemniejszy niż w momencie, kiedy uczestnikom pokazywano zdjęcia niskokalorycznego jedzenia, po którym następował identyczny bodziec smakowy.

W oparciu o te rezultaty, można powiedzieć, że mamy rozwiązanie dla tych mdłych kanapek, które czasami zdarza nam się jeść: patrzenie na zdjęcie wysokokalorycznego jedzenia w tym samym może sprawić, że te niedobre kanapki nabiorą nagle smaku pizzy pepperoni.

Komentarze do: Zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia poprawiają postrzeganie smaku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz