Szukaj

Zbyt zróżnicowane posiłki mogą sprzyjać otyłości

Wiele badań pokazuje, że zbyt wielka różnorodność produktów spożywczych podczas posiłków może być jednym z czynników odpowiedzialnych za nadwagę i otyłość. Różnorodność ta ma zachęcać do spożywania większych ilości jedzenia, podczas gdy „monotonia” na odwrót – ma mieć tendencję do redukowania apetytu.



Według wielu badań oraz w opinii wielu specjalistów od odżywiania, zbyt wielkie zróżnicowanie posiłków w menu może sprzyjać rozwijaniu nadmiernych przyzywyczajeń pokarmowych, prowadzących do przybierania na wadze, a nawet do otyłości u niektórych.

W obliczu wielu produktów spożywczych, ludzie mają być w rzeczywistości bardziej kuszeni do większej konsumpcji niż rzeczywiście tego potrzebują.

Różnorodność ma więc zaostrzać w ten sposób apetyt, jak to wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Stanu Floryda, pani Nicole Avena oraz Mark Gold, przywoływani prze RelaxNews: różnorodność w menu sprzyja nadmiarowi, a w szczególności u ludzi skłonnych do uzależenienia od jedzenia.


Ale badanie to nie jest jedynym, które udowadnia wpływ różnorodności menu na nadmierne jedzenie. W przebiegu ostatnich prac, badacze z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork skonfrontowali grupę kobiet, otyłych i ważących normalnie, z medu identycznym, złożonym z dania makaronowego z serem.

Po pięciu dniach, naukowcy spostrzegli, że uczestniczki progresywnie zmniejszały porcję, wskazując w ten sposób, że posiłki „monotonne” mają tendencję redukowania apetytu, a więc i do redukcji zjadanych porcji.

Rezultaty te okazały się zresztą takie same nawet u osób prezentujących uzależnienie od jedzenia. Jeśli badacze wspominają więc o możliwości użycia monotonii posiłków jako strategii dietetycznej, to rzecznikowi amerykańskiego towarzystwa odżywiania zależy przede wszyskim na przypomnieniu o znaczeniu zrównoważonego odżywiania, w momencie kiedy otyłość stała się problemem zdrowia publicznego w wielu krajach, także we Francji.

Komentarze do: Zbyt zróżnicowane posiłki mogą sprzyjać otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz