Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Xarelto: skuteczny lek przeciwko zakrzepom płucnym

27-03-2012 17:26
Lek laboratoriów Johnson & Johnson, Xarelto, który ma zapobiegać powstawaniu skrzepów krwi, udowodnił swoją skuteczność i bezpieczeństwo. Lek ten ma być lepszy pod tym względem niż standardowe terapie przeciwko skrzepom krwi w płucach, jak pokazało nowe badanie. Być może tym samym lek ten stanie się standardową terapią dla trzeciej najpowszechniejszej przyczyny zgonów szpitalnych.
Xarelto: skuteczny lek przeciwko zakrzepom płucnym
Zobacz również:


  W badaniu przeprowadzonym na 4 833 pacjentach, okazało się, że Xarelto był równie skuteczny co zwyczajowa terapia podwójna, polegająca na zastrzykach z heparyny oraz pigułkach z warfaryny, w leczeniu i zapobieganiu powstawaniu nowych skrzepów w płucach albo w nogach. Skrzepy krwi w nogach są równie niebezpieczne, ponieważ mogą się uwolnić i dostać się do płuc wraz z krwią.

  Większość pacjentów leczono ponad 6 miesięcy. Było to największe badanie kliniczne jakie kiedykolwiek przeprowadzono nad pacjentami z zakrzepami płucnymi. Prace te wykazały również, że pacjenci zażywający Xarelto (rivaroxaban) doświadczali aż o połowę mniej krwotoków, aprzede wszystkim krwotoków mózgowych, w porównaniu do pacjentów leczonych jednocześnie heparyną i warfaryną.

  Krwotoki mózgowe to jeden z najbardziej niepokojących skutków ubocznych warfaryny, która jest składnikiem aktywnym znanym jako czynnik antykoagulacyjny od ponad półwiecza.

  A teraz, okazuje się, że rivaroxaban jest równie dobry jako standardowe leczenie w przypadku zakrzepicy płuc, mówi doktor Harry Buller, profesor medycyny naczyniowej w centrum medycznym Academic Medical Center w Amsterdamie.

  Profesor Harry Buller przeprowadził to badanie, i dodaje jeszcze, że uzyskane dane są raczej przekonujące. Prace te zostały przedstawione na corocznym spotkaniu naukowym, organizowanym przez amerykańskie kolegium kardiologiczne American College of Cardiology, w Chicago.

  Statystycznie, wygląda to tak:

  - 10,3% pacjentów zażywających Xarelto doświadczyło większego bądź mniejszego krwotoku;

  - 11,4% pacjentów zażywających heparynę i warfarynę doświadcza większego bądź mniejszego krwotoku;

  - 1,1% pacjentów zażywających Xarelto doświadczyło poważnego krwotoku;

  - 2,2% pacjentów zażywających heparynę i warfarynę doświadcza poważnego krwotoku.

  Xarelto może stać się nowym standardowym lekiem, mówi doktor Paul Burton z jednostki zdrowia sercowo-naczyniowego w Johnson & Johnson.

  Laboratoria Johnson & Johnson planują teraz zwrócić się do amerykańskich władz medycznych z prośbą o zatwierdzenie leku Xarelto w leczeniu skrzepów krwi w płucach, które pojawiają się, jak się ocenia, u około 600 000 Amerykanów, a zabijają 100 000 z nich.

  Skrzepy krwi, które blokują podstawowe dla życia naczynia krwionośne, często zabijają w ciągu godziny po tym, jak pojawią się pierwsze objawy. Ponieważ brak mobilności jest główną przyczyną skrzepów krwi, pojawiają się one przede wszystkim u pacjentów przkutych do łóżka, na przykład w szpitalach.

  Lek Xarelto powstał w kooperacji z firmą niemiecką Bayer AG i został już zatwierdzony w prewencji ryzyka powstawania skrzepów krwi w nogach oraz w płucach u pacjentów, którzy przeszli operację chirurgiczną zastąpienia biodra bądź kolana. Dodatkowo, został on zatwierdzony również jako prewencja udaru mózgu u ludzi, którzy cierpią z powodu arytmii serca, zwanej migotaniem przedsionków.

  Lek Xarelto działa blokując proteinę Factor Xa, która bierze udział w procesie powstawania skrzepów.

  Przyczyną, dla której poszukujemy alternatyw dla warfaryny jest to, że lek ten jest prawdziwym koszmarem w stosowaniu, wyjaśnia profesor Harry Buller. Wymaga ona bowiem regularnego monitorowania krwi oraz ścisłego unikania niektórych produktów spożywczych. Dzięki Rivaroxabanowi wszystko jest łatwiejsze, zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.
  copyright sciencenews.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: xarelto skrzepy płucne zakrzepica płuc skrzepy krwi w nogach rivaroxaban warfaryna heparyna proteina Factor Xa
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   Brak komentarzy