Szukaj

Więcej uszkodzeń jelita grubego obserwowanych u mężczyzn niż u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Według badania przeprowadzonego przez badaczy austriackich, mężczyźni, niezależnie od wieku, mają więcej uszkodzeń na poziomie jelita grubego, niż kobiety. Odkrycie to każe zakładać, iż ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego jest więc większe właśnie dla mężczyzn.



Od uszkodzenia jelita grubego do raka

Odkrycie to może się okazać bardzo ważne w walce z rakiem jelita grubego. Albowiem, jak stwierdza badanie z zeszłego tygodnia, opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of the American Medical Association, mężczyźni są bardziej zagrożeni tym typem raka niż kobiety, i to w każdej kategorii wiekowej.

A bardziej precyzyjnie, badania przeprowadzone w Austrii wykazały, że u mężczyzn występuje więcej uszkodzeń na poziomie jelita grubego niż u płci przeciwnej, i to w każdym przedziale wiekowym. Stąd więc podejrzenie większego ryzyka zachorowania na raka.

Aby dotrzeć do takich wniosków, pani doktor Monika Ferlitsch, ze stowarzyszenia gastroenterologii i hepatologii w Wiedniu, wraz ze swoim zespołem naukowym, przebadała 44 350 pacjentów w latach 2004 – 2010, w ramach narodowego programu wykrywania raka jelita grubego, poprzez koloskopię.

Metoda ta ma na celu odnalezienie i usunięcie zmian takich jak polipy albo łagodne guzy, a w szczególności, odnalezienie i usunięcie zmian bardziej zaawansowanych, wyjaśniają badacze.


Pośród wszystkich uczestników było 51% kobiet w wieku średnio 60,7 lat, oraz 49% mężczyzn w wieku średnio 60,6 lat. W ostatecznym rozrachunku, koloskopia pozwoliła wykryć polipy jelita grubego u 34,4% uczestników tego programu, a także raka jelia grubego oraz odbytu.


Tak samo, zmiany, łagodne guzy, zostały odkryte u 19,7% uczestników, podczas gdy zaawansowane zmiany, bardziej poważne, dotyczyły 6,3% pacjentów.

Dodatkowo, jak stwierdzili badacze, zmiany te występowały znacznie częściej u mężczyzn (24,9%) niż u kobiet (14,8%). Różnicę tę zaobserwowano również dla innych parametrów.

Poziom dla mężczyzn równy poziomowi stwierdzanemu u starszych kobiet

Jak podają badacze, w grupie mężczyzn w wieku od 50 lat do 54 lat, prewalencja gruczolaków wynosiła 18%, przeciwko 10,7% dla kobiet w tym samym przedziale wiekowym. Ale ten poziom dla mężczyzn był równy poziomowi, który został stwierdzony u kobiet w wieku od 65 lat do 69 lat (czyli 17,9%).

Tak samo, poziom gruczolaków zaawansowanych wynosił 5% dla mężczyzn w wieku od 50 lat do 54 lat, przeciwko zaledwie prawie 3% u kobiet w tym samym wieku. W sumie, poziom raka jelita grubego okazał się aż dwa razy większy dla wszystkich mężczyzn w grupie, niezaleznie od wieku, w porównaniu do kobiet: 5% przeciwko 0,7%.

Jednakże, badacze podkreślają jeszcze, że częstotliwość zachorowań na raka jelita grubego u kobiet w wieku 65 lat do 69 lat wynosiła 1,2% i była podobna dla zachorowalności u mężczyzn z przedziału wiekowego od 55 lat do 59 lat (1,3%).

Wydaje się więc, że ryzyko pojawienia się gruczolaków oraz zachorowania na raka jelita grubego dotyczy mężczyzn o wiele młodszych niż kobiety. Mimo że ryzyko to znacznie wzrasta po pięćdziesiątym roku życia dla obydwu płci, to badacze sugerują, kierując się tymi badaniami, aby koloskopia była wykonywana u mężczyzn znacznie wcześniej, jeszcze przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia.

Komentarze do: Więcej uszkodzeń jelita grubego obserwowanych u mężczyzn niż u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz