Szukaj

W jaki sposób Mozart może pomóc lekarzom przeprowadzać kolonoskopię?

Podziel się
Komentarze0

Słuchanie Mozarta może pomóc lekarzom lepiej wykrywać potencjalnie niebezpieczne polipy (znane również jako gruczolaki), jak sugeruje nowe badanie. Zostało ono zaprezentowane na corocznym spotkaniu amerykańskiego kolegium gastroenterologii (American College of Gastroenterology).



Badacze stwierdzają, iż słuchanie muzyki Mozarta poprawia wykrywanie polipów przedrakowych do 36,7% z 27,16%, jak donosi ABC News.

Poziom wykrywania gruczolaków jest związany z redukcją zachorowalności na raka jelita grubego, dlatego jest to bardzo ważny wskaźnik jakości dla kolonoskopii, stwierdza badaczka biorąca udział w tym projekcie, pani doktor Catherine Noelle O'Shea, z centrum nauk o zdrowiu Uniwersytetu Stanu Teksas (University of Texas Health Science Center) w Houston.

Wszystko, co możemy zrobić, aby podnieść ten poziom, może potencjalnie służyć do ratowania życia wielu ludziom, dodaje jeszcze badaczka.

O co chodziło w badaniu?

Otóż, naukowcy przyjrzeli się wpływowi muzyki wielkiego austriackiego kompozytora na poziom wykrywania gruczolaków. Świnkami doświadczalnymi byli dwaj lekarze, z których każdy przeprowadził ponad 1000 kolonoskopii.

Porównali oni te proporcje z proporcjami wykrywania przed badaniem.

Jeśli chodzi o pierwszego lekarza, wykrywanie polipów sięgało 67% przy słuchaniu muzyki, a jedynie 30% bez muzyki Mozarta. Jest to więcej, niż poziom detekcji osiągany przez lekarza jeszcze w ogóle przed badaniem – 21%.

Jeśli chodzi o drugą świnkę doświadczalną, poziom detekcji polipów wynosił 37% z muzyką, a 40% bez muzyki. Nawet jeśli poziom wykrywania bez muzyki był większy niż poziom z muzyką w trakcie badania, to jednakże obydwie te proporcje były ciągle większe niż poziom detekcji jeszcze przed badaniem, czyli 27%, jak donosi MSN.

Dlaczego wykrywanie gruczolaków jest tak ważne?

Ponieważ są one prekursorami inwazyjnego raka jelita grubego. Przesiewowe badanie w kierunku raka jelita grubego jest używane w celu wykrywania tych gruczloaków. To, kiedy dana osoba przechodzi przez kolonoskopię (albo inne badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego), zależy to od jej wieku i rodzinnej historii, a także od kosztów i dogodności  przeprowadzenia takiego testu, pośród jeszcze wielu innych czynników, jak stwierdza amerykański narodowy instytut raka (National Cancer Institute).

W 1994 roku, badanie przedstawione w Journal of the American Medical Association pokazało, że słuchanie muzyki w czasie operacji pomaga lekarzom w osiąganiu lepszych wyników.

Komentarze do: W jaki sposób Mozart może pomóc lekarzom przeprowadzać kolonoskopię?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz